category-icon

Trójstyk granic i jezioro Wiżajny

47 km
4 h 52 min
728 m
Smolniki, Wiżajny

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-06-30
Smolniki, Wiżajny
category-icon
47 km
728 m
766 m
4 h 52 min
5.2/6
Parkujemy samochody w Smolnikach na parkingu przy barze i przesiadamy się na rowery. Jesteśmy na północnej granicy Suwalskiego Parku Krajobrazowego, ale dzisiaj jedziemy w przeciwnym kierunku. Jedziemy na północ odwiedzić słynny trójstyk granic i objechać dookoła jezioro Wiżajny.
Zaczynamy od odwiedzenia punktu widokowego "U Pana Tadeusza" by doświadczyć niesamowitego widoku na Suwalski Park Krajobrazowy z górującą na horyzoncie Cisową Górą 256 mnpm. Na tej górze będziemy przy okazji innej wycieczki - naprawdę warto.
Jedziemy do trójstyku granic przez: Ługiele, Jegliniszki, Okliny i Leszkiemie. Drogi asfaltowe i świetne szutrówki. Dalej DW 651 (mały ruch samochodowy) jedziemy w kierunku Wiżajn. Tuż przed miasteczkiem skręcamy w lewo i objeżdżamy drogą asfaltową jezioro Wiżajny.
Z miejscowości Wiżajny ponownie jedziemy nowiutką DW 651. Przed Rowle, skręcamy w prawo i cały czas drogą asfaltową, wracamy do Smolnik. Tu w barze jemy smaczny obiad i wracamy samochodami na bazę.
Oprócz atrakcji umieszczonych na zdjęciach, przez całą trasę wycieczki towarzyszą nam wspaniałe krajobrazy.
Polecamy dla każdego, kto nie boi się, pofałdowanego terenu.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy

Mapa przedstawia najatrakcyjniejszy turystycznie fragment Suwalszczyzny, obejmujący Wigierski Park Narodowy i Suwalski Park Krajobrazowy. Zasięg mapy wyznaczają: Wiżajny na północy, Skajzgiry na zachodzie, Jezioro Blizno na południu oraz Pogorzelec na wschodzie.
Jest to region o wyjątkowo urokliwych krajobrazach. Zawdzięczamy je ostatniemu zlodowaceniu, po którym topniejące masy lodu i polodowcowe wody ukształtowały morenowe wzniesienia porozdzielane głębokimi dolinami rzecznymi i jeziorami z największym jeziorem Suwalszczyzny – Wigrami i najgłębszym polskim jeziorem – Hańczą na czele. Polodowcową pamiątką są liczne, okazałe głazy tworzące głazowiska, przetransportowane tu ze Skandynawii. Uroku dodają rozległe kompleksy Puszczy Augustowskiej, okalającej większą część linii brzegowej Jeziora Wigry.
Obszar ten to idealne miejsce dla amatorów sportów wodnych. Dużą popularnością cieszą się spływy kajakowe Czarną Hańczą. Warto również wybrać się na spacery i wycieczki rowerowe po Wigierskim Parku Narodowym i Suwalskim Parku Krajobrazowym. Rok wydania 2023

 

Mazury Północne
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mazury Północne

Mapa turystyczna "Mazury Północne" obejmuje przygraniczne tereny od Węgorzewa aż po trójstyk granic: Polski-Litwy-Rosji, a także fragment Mazur Garbatych sięgający poniżej Olecka. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Węgorzewo na zachodzie, Kruklanki i Gąski na południu, Bakałarzewo na wschodzie. Obszar ten promowany jest jako Dzikie Mazury. Na mapie zaznaczono najbardziej znane atrakcje regionu: Puszczę Borecką, Puszczę Romincką z dokładną lokalizacją głazów cesarskich, Stańczyki ze słynnymi wiaduktami kolejowymi, gołdapskie uzdrowisko, piramidę w Rapie, lądowisko w Giżach oraz dziesiątki pamiątek i zabytków architektury, atrakcyjnych obiektów wodnych i przyrodniczych, punktów widokowych i jezior. Miłośnicy podróży na dwóch kółkach mogą zapoznać się z dokładnym przebiegiem prawie 100 km fragmentu najdłużej trasy rowerowej (wydzielony pas ruchu) w Polsce, tj. "Green Velo".

Suwalszczyzna
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Suwalszczyzna
Mapa Suwałk i okolic regionu obejmuje cały obszar Suwalszczyzny: od Olecka na zachodzie do granicy państwowej na wschodzie. Znajdziemy tu szlaki kajakowe, trasy piesze, rowerowe, zabytki i inne atrakcje oraz infrastrukturę turystyczną.

Miejscowości na trasie