category-icon

Trzy jeziora, trzy śluzy, trzy pałace

122 km
8 h 55 min
5.5 km
Bytom, Pławniowice, Ujazd, Kędzierzyn-Koźle

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-08-06
Bytom, Pławniowice, Ujazd, Kędzierzyn-Koźle
category-icon
122 km
5482 m
5482 m
8 h 55 min
5.3/6
Założeniem wycieczki było "trzy jeziora - trzy śluzy - trzy pałace". Wyszło nieco więcej co tylko dodało atrakcyjności wycieczce. Ogólnie pokręcone wzdłuż Kanału Gliwickiego.
Na początek jeziora Dzierżno Duże, Dzierżno Małe i śluza Dzierżno na kanale Gliwickim, dalej jezioro Pławniowickie i wspaniały pławniowicki pałac. Dalej do Rudzińca na następną śluzę. Z Rudzińca do Ujazdu na "niby" odnowiony zamek. Rewelacji nie było. Bardziej zabezpieczeniem i uporządkowaniem niż odnowieniem bym to nazwał, nie do końca rozumiem też co autor miał na myśli z tym podestem i, niestety, zaczęła się dewastacja już "odnowionego", połamane ławki i deski na podeście, wszędzie walające się butelki i puszki po napojach wyskokowych, odgłosy libacji w piwnicach zamku (nomen omen pozamykanych kratami więc pewnie sekretne wejścia mają miejscowi ;) . Świadczy to o tym, że gospodarza brak a wydane pieniądze na odnowienie poszły/pójdą na marne. Z Ujazdu ruszam do Sławięcic na ostatnią zaplanowaną na dzisiaj śluzę i dalej do pałacyku - pawilonu ogrodowego sławęcickiego parku. I niestety tutaj też fajny zabytek w całkiem jeszcze niezłym stanie pewnie niedługo pociągnie bo ślady dewastacji również widoczne. Tym bardziej że na uboczu, dojazd do niego przez pole i nie widziałem żeby ktoś pilnował. Z pawilonu ruszam do sławięcickiego parku gdzie do obejrzenia są pozostałości po pałacu, fajne także niewielkie bunkry. Z parku jadę jeszcze na południe do pozostałości po hitlerowskim obozie pracy. Wracam następnie do Rudzińca, gdzie odwiedzam pałac i wracam przez Pławniowice do domu.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gliwice i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gliwice i okolice
Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
Metropolia Silesia i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Metropolia Silesia i okolice
Mapa turystyczna w skali 1:50000, która pokazuje mniej znane oblicze Górnego Śląska - regionu o niezwykłej historii, pełnego zabytków, atrakcji, a także... wielu terenów zielonych. Wydanie zawiera wszystkie obecne na opisywanym terenie zabytki architektury, techniki i przyrody; aktualną infrastrukturę komunikacyjną i turystyczną; szlaki: piesze PTTK, rowerowe, dydaktyczne i spacerowe; oraz wiele innych ciekawych informacji, np. przebieg granic państwowych z 1914 i 1939 roku. Zasięg mapy wyznaczają: Tarnowskie Góry na północy, Tychy na południu, Gliwice na zachodzie i Jaworzno na wschodzie.
Góra Świętej Anny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góra Świętej Anny

Obszar naniesiony na mapę Góry Świętej Anny przedstawia dużo większy obszar niż jej tytuł, ograniczona jest miejscowościami: Strzeleczki, Walce, Kędzierzyn-Koźle, Toszek i Opole. Na mapie zaznaczono: szlaki piesze oraz rowerowe (mają podane długości). Są tu również szlaki konne i kajakowe. Dzięki informacjom zawartym na mapie planowanie wycieczki z jakiejkolwiek formy turystyki staje się proste.

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.

Miejscowości na trasie