category-icon

Twaróg Mały

71 km
12 h 27 min
1.8 km
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-03-09
category-icon
71 km
1793 m
1775 m
Średni
12 h 27 min
6/6
Wyjazd do Twarogu Małego, gdzie atrakcją ma być coroczne Topienie Marzany w rzece "Bierawka". W trasę ruszyliśmy w trójkę o godz. 09.00. Trasą z Rybnika, Stodoły, Rudy - tu na polanie jadąc Kotlarską został świeżo opisany pamiątkowy kamień poświęcony Leśniczemu Józefowi Ślązakowi, opis tego kamienia jak i innych w lasach rudzkich wykonuje Firma Reklamowa Tęcza z Bargłówki. Piękne dzięki IM za to! Skręcamy w stronę kaplicy św. Magdaleny i tu zapadła decyzja, by odszukać mostek nad rzeką "Bierawką", napotykamy trudności, gdyż na ten mostek nie prowadzi żadna ścieżka. W końcu zostaje odnaleziony ale znowu niespodzianka, wejście na mostek jest zamknięte, oplatane z obu stron łańcuchami zamknięte na kłódki, ze względu na bezpieczeństwo (spróchniałe deski). Dalej to Sierakowiczki, gdzie zjedliśmy obiad i miejsce docelowe Tworóg Mały, tu z kolei odwiedziliśmy "Gerardówkę", miejsce spotkań kolarski w trakcie Topienia Marzanny oraz Panią Sołtys, która popieczętowała nasz pobyt w Twarogu Małym. Następnie wróciliśmy na ul. Rocha w celu odszukania kapliczki św. Rocha i tu znów niespodzianka, bowiem w czasie dojazdu do kaplicy natrafiliśmy na głaz narzutowy na małym wzniesieniu o którym nikt nie wspominał. Przy kaplicy św. Rocha napotykamy znajomego rowerzystę z Gliwic. Dalej to Bargłówka, Pilchowice i tu miłe spotkanie w kawiarni "Kaprys" z panem Marianem, który zna historie Pilchowic i chętnie o niej opowiada. Dalej to Książenice, Czerwionka Leszczyny - tu stały punkt, czyli "Bar Pod Lasem" no i Rybnik i tzw. "Nasza Drewutnia". Pięknie dziękuję kolegą za udział w tym wyjeździe jak i wszystkim osobą napotkanym w czasie tego wyjazdu. Pogoda dopisała, cała trasa wg licznika to 73.76 km. Więcej: https://janham.cba.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=81&Itemid=198

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Gliwice i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gliwice i okolice
Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.