category-icon

W cieniu Pradziada - Mravenečník i Horní nádrž Dlouhé stráně

21 km
3 h 52 min
571 m
Republika Czeska, Olomoucký, Kouty
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-02-28
Republika Czeska, Olomoucký, Kouty
category-icon
21 km
571 m
565 m
3 h 52 min
6/6
Jak zwykle najpierw poczytałem troszkę o tamtych trasach biegowych. W końcu nadszedł dzień, w którym postanowiłem sprawdzić, jak jest naprawdę. Wyruszam rano do miejscowości Kouty nad Desnou. Dość szybko odnajduję sporej wielkości parking, który pomimo że dzień jest powszedni, i tak jest w dużym stopniu zapełniony. Już rozmowa z parkingowym przekonuje mnie, że trafiłem dobrze. Udaję się więc do kasy biletowej. Zakupuję papierowy bilet za 100 koron, który uprawnia mnie do wjazdu na szczyt. Najpierw podczepiam się na orczyk. Pomaga mi sympatyczny młody Czech. Wyciąg nie szarpie, więc pomimo że jadę po raz pierwszy w biegówkach, nie jest źle. Niestety zaraz po wypięciu z wyciągu przewracam się i od razu czuję „szacunek" dla tego stoku. Śnieg przypomina beton. Schodzę więc kilkadziesiąt metrów do „kanapy". Przy wsiadaniu chwieje się i ponownie zostaje mi udzielona pomoc. teraz już wiem, że powinienem zdjąć biegówki.Te narty nie nadają się na stoki. Przy wysiadaniu na górnej stacji ponownie się przewracam. Nie czuję się komfortowo …no cóż.
Na górnej stacji znajduje się bufet, o tej godzinie jeszcze nieoblężony. Trochę powyżej widzę pierwszy szlakowskaz i początek trasy biegowej. Dość szybko osiągam Medvedi Hore. Charakterystyczne „wiatraki" przypominają mi pierwszą rowerową wyprawę w te strony. Na rozwidleniu szlaków zastanawiam się, w którą stronę pobiec, nie pomaga mi w tym także dwóch Czechów, którzy w efekcie razem ze mną skręcają w prawo. Tak zaczyna się moja przygoda na Mravenecniku.
Kompleks narciarski Kouty oferuje doskonałe warunki do narciarstwa biegowego.
Szlaki biegowe znajdują się na wysokości 1100-1330 m n.p.m.
Przy górnej stacji kolejki znajduje się punkt startowy szlaków „Stadion" oraz „Mravenečník" (Mrówkojad).
Szlak „Stadion" prowadzi przez wspaniałe przyrodnicze miejsca, koło górnego zbiornika elektrowni Dlouhé Stráně. Biegacze mogą wybrać także szlak „Mravenečník", który łączy się z siecią szlaków biegowych w Wysokim Jesioniku.
Idealna wysokość nad poziomem morza zapewnia doskonałe warunki śniegowe.
Pogoda jest wspaniała, temperatura powyżej zera, praktycznie brak wiatru. Trasy przygotowane i dziś dość pustawo. Po około 15 kilometrach dobiegam do Stadionu, czyli okrążenia górnego zbiornika elektrowni. Tutaj panuje większy ruch. Wspaniały widok na niebieską taflę wody i widoczny w oddali szczyt Pradziada. Okrążam zbiornik i ruszam w kierunku górnej stacji wyciągu.
Trasa nie należy do najłatwiejszych, szczególnie w początkowej fazie, gdy śnieg był zmrożony, trudno utrzymać na nartach. Ale warto tam być chociaż raz i to w taką pogodę.
Wracam ponownie wyciągiem. Tym razem zdjąłem biegówki i wszystko przebiega bez komplikacji. W drodze w dół robię jeszcze parę fotek. To był piękny dzień.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Jesioniki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki

Mapa "Jesioniki" obejmuje Wysoki Jesionik z Pasmem Orlika oraz fragmentem Gór Rychlebskich i Zlatohorskiej Vrchoviny. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i narciarskich łącznie z kilometrażem.

Jesioniki i Góry Złote
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki i Góry Złote

Mapa przedstawia dwa niewielkie pod względem wysokości pasma górskie Sudetów rozciągające się na granicy Polski i Czech, na pograniczu Moraw i Śląska. W Jesionikach najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest Pradziad (1491 m n.p.m.) znajdujący się w paśmie górskim Wysokiego Jesionika, stanowiący jednocześnie najwyższy szczyt Śląska Czeskiego, Górnego Śląska i Moraw i całych Sudetów Wschodnich. Na jego szczycie ustawiona jest charakterystyczna wieża telewizyjna przypominająca kształtem rakietę kosmiczną. Wierzchołek jest dobrze widoczny z wielu punktów widokowych oraz wyższych miejsc w promieniu nawet kilkuset kilometrów, nie tylko Czech, ale również południowo zachodnich województw: opolskiego czy dolnośląskiego. Góry Złote to jedno z najdłuższym pasm Sudetów, rozciągające się z Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie, aż do Przełęczy Ramzovskiej. Tereny Gór Złotych są słabo zaludnione i bardzo atrakcyjne dla turystyki pieszej oraz narciarskiej. Najsłynniejszą atrakcją regionu jest dawna podziemna kopalnia złota i arsenu w Złotym Stoku.

Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mapa tras rowerowych - Singletrack Glacensis

Mapa przedstawia obszar Ziemi Kłodzkiej z naniesionymi pętlami Singletrack'ów. Rowerowe trasy zostały wytyczone przy współpracy ze Stowarzyszeniem Gmin Ziemi Kłodzkiej. Na mapie oznaczono przebieg pętli wraz z ich infrastrukturą (stacje naprawcze, stacje ładowania e-bików, wiaty wypoczynkowe,serwisy rowerowe, punkty dostępowe). 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.