category-icon

Wadowice - Gilowice - Wadowice

80 km
5 h 48 min
2.3 km
Wadowice, Andrychów

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-05-19
Wadowice, Andrychów
category-icon
80 km
2313 m
2313 m
Łatwy
5 h 48 min
4.9/6
Po dłuższej przerwie wróciłem do zwiedzanie zachodnich kresów Małopolski i to tak, że częściowo zahaczyłem o tereny sąsiedniego województwa śląskiego. Wycieczkę rozpocząłem od Wadowic z parkingu przy dworku Mikołaj. Pierwotnie „zwiedzanie” Wadowic miałem ograniczyć tylko do tego dworku jednakże rozmyśliłem się i podjechałem do rynku aby rzucić choć okiem na chyba najbardziej znany zabytek czyli bazylikę. Z Wadowic bocznymi drogami ruszyłem w kierunku Andrychowa. Jadąc łudziłem się, że może uda mi się zobaczyć pałac Romerów w Inwałdzie jednakże moje nadzieje rozbiły się o wysoki płot skutecznie uniemożliwiający zaglądnięcie w głąb zespołu pałacowego. W Andrychowie tego problemu nie było jednak tamtejszy pałac znajduje się w stanie dalekim od ideału a zabytkowy kościół tak wciśnięty między drzewa i zabudowania, że ciężko było o jakiekolwiek sensowne zdjęcie. Po opuszczeniu Andrychowa rozpoczął się mozolny etap wspinaczki na Przełęcz Kocierską a po jej osiągnięciu długi zjazd aż do Łękawicy. Również od opuszczenia Andrychowa trasa wycieczki wiodła przez wioski i porośnięte w dużej części lasami wzgórza Beskidu Żywieckiego pozwalając oczom cieszyć się świeżą zielenią. Wśród mijanych atrakcji na szczególne wyróżnienie zasługują kościół w Gilowicach i zespół dworski w Jaszczurowej. Wspomnieć także wypada o dworze w Gorzeniu Górnym w którym jeszcze do niedawna było muzeum Emila Zegadłowicza a obecnie jest opuszczony. Ogólnie wycieczka bardzo udana, wybierając jednak tą trasę trzeba mieć jednak świadomość, że po drodze czeka wiele podjazdów, czasami stromych i długich.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Żywiec i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Żywiec i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna "Żywiec i okolice" z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem Żywiec i okolice po Węgierską Górke na południu, Międzybrodzie Bialskie i zaporę na jeziorze Międyzbrodzkim na północy, Rychwałd na wschodzie i Rybarzowice na zachodzie.

Rok: 2018

Beskid Żywiecki część zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Żywiecki część zachodnia

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc oraz infrastruktury turystycznej i sportowej. Zawiera aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych wraz z kilometrażem i orientacyjnymi czasami przejścia. Mapa obejmuje zachodnią część pasma Beskidu Żywieckiego z miejscowościami: Węgierska Górka; Milówka, Korbielów, Rajcza, Zwardoń oraz pograniczem polsko-słowackim. 

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.
Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu.
Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.

Wydanie 10, 2017 r.

Beskid Makowski (Średni)
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Makowski (Średni)

Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid Makowski jest stosunkowo mało popularny wśród turystów, chociaż jest też dosyć gęsto zaludniony. Na mapie przedstawione zostały szlaki piesze oraz trasy rowerowe, zastosowano także cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności terenu. Mapa offline, którą można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne, zasięgiem obejmuje tereny od Wadowic na zachodzie po Dobczyce i Rabkę-Zdrój na wschodzie. Rok wydania 2023


Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017