category-icon

Wędrówka do cmentarzyska kurhanowego w Lewinie

28 km
8 h 32 min
262 m
Mirachowo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2017-04-01
Mirachowo
category-icon
28 km
262 m
270 m
Średni
8 h 32 min
5/6
Celem ostatniej naszej wędrówki było cmentarzysko kurhanowe w Lewinie. Pochodzący z X – XII wieku kompleks grobowców jest znany i przypisywany plemionom zamieszkującym te tereny właśnie w przedchrześcijańskim, wczesnym średniowieczu. Przed kilkoma laty utworzono tu skansen archeologiczny ze ścieżką dydaktyczną, którą uzupełniają tablice informacyjne oraz ławki i zadaszona wiata, gdzie wypocząć można podczas wycieczki. Skansen ogrodzony jest drewnianym płotkiem, a wejścia strzegą wyciosane z drewna ludy, będące swoistymi strażnikami tego miejsca. Podobnych miejsc na kaszubskiej ziemi jest znacznie więcej, opowiemy o nich przy następnej okazji.

Atrakcje, które zobaczymy na trasie naszej wędrówki:

1. Kurhany w Lewinku:

Kurhany są okrągłe i prostokątne, w tych ostatnich znaleziono komory grobowe pojedynczych osób, a w nich nóż, ostrogę, tarczę i mecz, co oznacza, że została tam pochowana ówczesna elita, bo takie przedmioty to symbole władzy, na które mógł sobie pozwolić lokalny władca, w dodatku są one charakterystyczne dla Wikingów. Jedyna zagadka, której uczeni jeszcze nie rozwiązali to kwestia, gdzie był ówczesny ośrodek władzy, którego elitę pochowano w Lewinie.
Przy skansenie znajdują się wiaty ze stołami i ławami, gdzie zrobiliśmy krótki piknik.

2. Groty Mirachowskie

Groty Mirachowskie leżą na południowo-zachodnim stoku wyrobiska żwirowego nad Jeziorem Lubygość. W przeszłości stanowiły jedną większą całość, która została zniszczona na wskutek podebrania żwiru poniżej ławicy zlepieńca. Zbyt mała wytrzymałość mechaniczna tej skały spowodowała osuniecie się jej na dno żwirowni, skąd duże fragmenty przeszkadzające w wydobyciu żwiru wyciągnięto na pobocze drogi dojazdowej do wykopu, gdzie oglądać je można do dziś.

3. Szczelina Lechicka - punkt widokowy i rezerwat przyrody
Szczelina Lechicka to rezerwat przyrody obejmujący swym obszarem wschodnią część Jeziora Potęgowskiego oraz oddzielonego od niego malowniczym przesmykiem bagnistego Jeziora Kocenko. Powyżej rezerwatu, na jednym ze szczytów znajduje się punkt widokowy, z którego rozpościerają się przecudne panoramy na położony w dole kompleks jezior rynnowych - tzw. Rynnę Potęgowską.

4. Diabelski Kamień nad Jeziorem Kamiennym:

Leżący nad brzegiem Jeziora Kamiennego głaz jest jednym z największych kamieni narzutowych na Kaszubach. Jego wymiary to: 3 metry wysokości, 4,55 metrów szerokości i 5 metrów długości. Jest przepołowiony szczeliną, stąd też bywa nazwany pękniętym. Chroniony jest jako zabytek przyrody.

Legenda głosi, że głaz pozostawił tu diabeł. Zgodnie z umową z kaszubskim gburem, który w zamian za jego duszę miał zbudować w nocy most przez jezioro. Gdy diabeł zniósł już sporą część kamieni, chłop przestraszył się i zwrócił się o pomoc do żony. Ta pomyślawszy chwilę, poszła do kurnika i posypała kogutowi ziarna. Zmylony ptak zapiał, a diabeł ze złości cisnął głaz o ziemię i czmychnął. Ów kamień, ze śladem diabelskiego łańcucha, pozostał na brzegu do dziś. Resztę kamieni zalała woda.
Trasę poleca:GR3miasto
GR3miasto

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Szwajcaria Kaszubska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Szwajcaria Kaszubska

Mapa Szwajcarii Kaszubskiej oraz Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Znajdziemy tu okolic Kartuz, Chmielna i Sierakowic wraz z Wieżycą, Ostrzycami i Szymbarkiem. Mapa przygotowana została w skali 1 : 50 000. Posiada siatkę GPS zgodną z WGS 84. Na mapie znajdują się nazwy głównych ulic w miejscowościach, aktualny przebieg szlaków pieszych i rowerowych z kilometrażem, granice parków krajobrazowych i obszarów chronionego krajobrazu.

Wieżyca i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wieżyca i okolice

Wieżyca jest najwyższym wzniesieniem na Kaszubach. Mapa przedstawia obszar wokół góry ograniczony miejscowościami: Skaryszów, Kościerzyna, Lipusz, Cewice aż do lotniska w Gdańsku. Na mapie zaznaczono aktualny przebieg tras turystycznych pieszych z długościami oraz tras rowerowych i ścieżek przyrodniczych szlaków kajakowych. Są tu też wszystkie inne obiekty potrzebne turyście do planowania wycieczki. Głębokości głównych jezior Kaszubskich pokazano przy pomocy izobat. Siatka geograficzna zgodna z GPS oparta na układzie WGS-84.
Produkty - pliki do pobrania zawierają tylko kartografię, bez strony opisowej.

Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby dla rowerzystów i piechurów cz. PŁN

Mapa Kaszub dla rowerzystów i piechurów część północna. Zasięg mapy ograniczony jest miejscowościami: Lipusz i Sulęczyno na zachodzie, Lębork i Nowy Dwór Wejherowski na północy, Żukowo i Przywidz na wschodzie oraz Gołuń i Wdzydze Kiszewskie na południu. Na mapie uwgzlędniono trasy rowerowe, szlaki piesze i Nordic Walking z długościami. Dodatkowo zaznaczone zostały drogi polne, leśne oraz szlaki kajakowe. Są tu też zabytki, noclegi, muzea, punkty widokowe, szczególnie warte odwiedzenia miejsca zaznaczono żółtą ramką.

Kaszuby Środkowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby Środkowe

Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na zachodzie i Gdańsk na wschodzie. Rok wydania 2022

Kaszuby dla aktywnych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby dla aktywnych

Mapa obejmuje Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie. Najważniejsze miejscowości które znalazły się namapie to: Kartuzy, Ostrzyce, Szymbark, Bytów, Kościerzyna, Brusy, Swornegacie, Charzykowy, Chojnice i Człuchów. Na mapie zaznaczono miejscowości, drogi, zabytki, ważniejsze noclegi, szlaki piesze, rowerowe i kajakowe z kilometrażem, przystanie i kąpieliska.

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.