category-icon

Wierchomla Mł- Bacówka

9.2 km
4 h 40 min
431 m
Wierchomla mała

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-10-08
Wierchomla mała
category-icon
9.2 km
431 m
445 m
Łatwy
4 h 40 min
3.5/6
Dosyć dawno temu pojawiła się ostatnia relacja z rodzinnej aktywności. To stąd, że druga połowa września nie sprzyjała aktywności z powodu zimna. Od czwartku mamy jednak ładną pogodę z temperaturą dochodzącą do 20 stopni Celcjusza. W górach buki się pokrywają brązową patyną i pewnie niektórzy z Was zachodzą w głowę gdzieśmy to zaś znowu poszli na wycieczkę. Co to za "Długie Młaki"? A jakbym powiedział że idziemy do Bacówki nad Wierchomlą to już by się Wam coś rozjaśniło? Zdecydowanie nazwa Bacówka mówi znacznie więcej niż Długie Młaki. A te Młaki to po prosu nazwa hal górskich na bocznym grzbiecie odchodzącym od głównej grani Pasma Jaworzyny Krynickiej, pomiędzy Runkiem a Pustą Wielką. Oprócz Długich mamy jeszcze Wyżnie Młaki. Pojęcie "młaka" dotyczy podmokłej łąki, nasze Młaki jednak nie są podmokłe (no, może lokalnie jak gdzieś w obniżeniu wytryska źródełko i zabagnia najbliższe otoczenie) i najwyraźniej były onegdaj wykorzystywane pastersko przez Łemków, a potem przez rodzimych, miejscowych baców.

Wymyśliłem wycieczkę do Bacówki. Podejście spod Ski Resort&Spa w Wierchomli Małej czarnym szlakiem zajmuje ok 1g20min i wiedzie dosyć stromą i kamienistą ścieżką. należało więc domniemywać, że z Klarą nie będziemy mieli szczególnych kłopotów. I zasadniczo tak było. Tym razem na wycieczkę wybraliśmy się bez wsparcia ze strony cioci Ani, oraz bez Zofi (ponoć miała duża "zadane"). Bacówkę osiągnęliśmy bez jakichś szczególnych atrakcji. Szlak wiedzie lasem, dopiero w górnej części wchodzimy na polanę ze zdziczałymi drzewami owocowymi, a nieco wyżej osiągamy skraj naszej Młaki. Stąd już mamy mega widoki na Tatry i okoliczne góry pokryte brązowymi bukowymi lasami.


Wokół bacówki ludzi dużo. Kuchnia sprawnie wydaje posiłki, my zamawiamy jedynie pomidorówkę z ryżem. W jadalni jest wydzielona bawialnia dla dzieci, z której Klara skwapliwie korzysta.


Na drogę powrotną wybrałem stokówkę. Jest to na mojej mapie szlak rowerowy, natomiast w terenie jakiś stosownych oznaczeń nie znalazłem.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Sądecki - Turbobikes
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki - Turbobikes

Pobierz bezpłatnie mapę tras rowerowych, a my zapraszamy również na wyprawy rowerowe z Turbobikes.pl

Zapraszamy na:

wyprawy rowerowe w Paśmie Jaworzyny i rowerowo- pontonowe/kajakowe w Dolinie Popradu

Velo Porad - szlak z Krynicy do Starego Sącza: nadrzeczny szlak, spokojna trasa poza głównym ruchem samochodowym, dedykowana na rodzinne wycieczki lub spokojną jazdę w grupie znajomych na jeden lub dwa dni.

Przewozimy bagaże, odbieramy sprzęt i podwozimy do punktu startu lub do hotelu lub pensjonatu.

Spływy kajakowe i pontonowe z Muszyny, również w połączeniu z wycieczką rowerową wzdłuż Popradu.
18 471 27 85 i 507 032 958 www.kajakowaniepopradem.pl

 

Beskid Sądecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki

Mapa offline wydawnictwa Compass, którą można otworzyć na telefonie w naszej aplikacji Traseo, obejmuje cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera także obszar Małych Pienin, Pieninek oraz część Pienin Właściwych. Na mapie znajduje się również fragment Beskidu Niskiego: Gór Grybowskich. Rok wydania 2023

Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy mapach i wykresach przedstawione są kilometraże oraz punkty Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK w taki sposób, by pomagały turyście niezależnie od tego gdzie rozpoczął wędrówkę. Zawarte zostały również: aktualny przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego, wyczerpujący opis techniczny przebiegu trasy, uwagi praktyczne dotyczące planowania wędrówki, informacje teleadresowe schronisk PTTK, ciekawostki krajoznawcze, przyrodnicze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020