category-icon

Wilkszyn MTB trasa nr 3

18 km
1 h 39 min
59 m
Wilkszyn
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2021-01-01
Wilkszyn
category-icon
18 km
59 m
57 m
1 h 39 min
2.3/6
To trzecia propozycja ciekawej trasy rowerowej wokół Wilkszyna. Trasa ma ok. 19 km i jest do pokonania (bez dłuższych postoi) w ok. 1,5-2 godz. Trasa ta w 99 proc. omija drogi asfaltowe, prowadząc po wąskich leśnych ścieżkach (tzw. naturalne single), drogach polnych i leśnych.
Zaczynamy w Wilkszynie przy Orliku, skręcamy w prawo w ulicę Leśną, a po 200 m w lewo w las. Będziemy jechać po wąskiej leśnej drodze. Na pierwszym rozwidleniu skręcamy w prawo i po 700 m docieramy do szerokiej drogi szutrowej, gdzie skręcamy w lewo i po 150 m w prawo, w wąską leśną ścieżkę. Jedziemy nią 1,3 km, docieramy ponownie do szerokiej szutrówki, skręcamy w lewo i po 100 m w prawo w stara leśną drogę, którą po 500 m dotrzemy do drogi Wrocław – Brzezina. Przecinamy drogę, jedziemy prosto, a po 300 m skręcamy w prawo. Po 200 m wyjedziemy z lasu, przed nami 1 km nową szutrówką, którą dojeżdżamy do kompleksu leśnego wokół Mrozowa. Nie jedziemy jednak prosto granicą lasu, wybierzemy znacznie ciekawsze ścieżki przez las. Skręcamy w lewo, po 150 m w prawo, a po kolejnych 300 m ponownie w prawo i 200 m w lewo. Przed nami 700 m w wieloma korzeniami, z dwoma przejazdami przez strumienie (trzeba tutaj uważać, gdyż czasami to miejsce jest słabo przejezdne), lekkimi zjazdami, gdzie można się trochę rozpędzić.
Dojeżdżamy do zielonej trasy rowerowej oznakowanej w ramach Miękińskich Tras Rowerowych. Trasa ta biegnie przez Lisią Górę do Miękini. Cała zielona pętla ma długość 24 km, to dobra opcja aby przedłużyć o 2 godziny wycieczkę. My jednak znacznie skrócimy trasę zieloną. Zgodnie z oznakowaniem skręcamy w lewo, po chwili w prawo, jedziemy wzdłuż starego stawu, a gdy trasa zielona skręca w lewo my pojedziemy w prawo.
Pokonaliśmy 7km trasy. Na trasę zieloną wrócimy ponownie za 2,5 km. Po skręcie w prawo i pokonaniu 250 m skręcamy w lewo, po kolejnych 200 m w prawo. Wjeżdżamy na szeroką leśną drogę, którą opuszczamy po 200 m, skręcając w lewo. Przed nami najdłuższy zjazd na trasie, tylko 300 m, jednak można się trochę rozpędzić, uważając na korzenie. Na końcu zjazdu skręcamy w lewo, zobaczymy także oznakowania trasy zielonej, którą teraz nie pojedziemy, będziemy nią wracać. Trasa rowerowa skręca w prawo, my jedziemy prosto. Po 300 m dojeżdżamy do drogi Mrozów – Wojnowice. Jeżeli lubisz jeździć techniczne i żadnego singla nie opuścisz, to na tym odcinku po lewej stronie naszej trasy biegnie 500 m singiel góra – dół. Wjazd jest oznakowany na drzewach. Szosą jedziemy w lewo tylko 150 m, następnie skręcamy w prawo, w szutrówkę, którą jedziemy niecały 1 km. Pogromcy singli także w lesie po lewej stronie szutrówki znajdą ciekawy odcinek.
Ponownie dojeżdżamy do zielonej trasy rowerowej. Tym razem pojedziemy nią znacznie dłużej ok. 3,5 km. To najlepszy odcinek naszej trasy. Skręcamy w prawo ostro góra – dół i tak trzy razy. Potem starym wałem z wieloma korzeniami. Po 1,5 km ponownie na chwilę wjeżdżamy na drogę Mrozów – Wojnowice. Skręcamy w lewo. Trasa zielona objeżdża Zamek na Wodzie, my jednak wjedziemy na teren ogrodu zamkowego i alejkami objedziemy zamek. Tutaj można zrobić dłuższy postój, skosztować coś w restauracji zamkowej. Po wydostaniu się z terenu zamku skręcamy w prawo, potem w lewo. Ostro pod górę 500 m, jadąc szybko można się trochę zmęczyć. Na końcu wzniesienia skręcamy w prawo, a po kolejnych 500 m w skręcamy w lewo. Opuszczamy zielona trasę rowerową.
Przejechaliśmy 12,5 km. Zaczynamy drogę powrotną. Jednak tylko 2 km jedziemy tą sama trasą, po 2 km skręcamy w lewo, a po 500 m, przy stacji ujęcia wody w prawo i po 50 m w lewo w wąską ścieżkę. Jadąc dalej prosto dojedziemy do ulicy Wiśniowej w Wilkszynie. Drogę asfaltową opuszczamy po 500 m skręcając w prawo i wjeżdżając ponownie do lasu, gdzie skręcamy w pierwszą drogę w lewo. Po 400 m dojeżdżamy do drogi szutrowej, gdzie skręcamy w lewo. To fragment niebieskiej trasy Szlaku Odry. Po 700m dojedziemy do Wiśniowej Góry, najwyższego wzniesienia na naszej trasie 141 m n.p.m. Szutrówka biegnie obok szczytu, warto jednak zboczyć, aby wjechać na górę i ostrym zjazdem ponownie wjechać na szutrówkę. Na północną stronę Wiśniowej Góry prowadzi w dół kilka technicznych singli, przed zjazdem warto sprawdzić czy wszystkie przeszkody na trasie są przejezdne. Po 500 m zjeździe opuszczamy szutrówkę skręcając w lewo. 1 km leśnej ścieżki doprowadzi nas do miejsca startu.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wzgórza Trzebnickie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wzgórza Trzebnickie

Mapa "Wzgórza Trzebnickie" obejmuje obszar od Wrocławia do Żmigrodu oraz od Brzegu Dolnego do Oleśnicy. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°41’ - 17°22’ długości geograficznej wschodniej oraz 51°09’-51°26’ szerokości geograficznej północnej. Na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście oraz każdej osobie poruszającej się wg tej mapy. W miejscowościach opisano nazwy ulic . Są tu przebiegi wszystkich szlaków pieszych, rowerowych, kajakowych, konnych, opisano na nich odległości - co pozwoli zaplanować wycieczkę. Miejsca szczególnie warte odwiedzenia zaznaczono żółta ramką. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic z cięciem co 5 m.

Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bliskie okolice Wrocławia. Część południowo-zachodnia

Mapa Wrocławia i okolic na wschodzie sięga po centrum Wrocławia, na zachodzie do Środy Śląskiej, południowa granica określona jest przez wsie Słupice, Kełczyn, Oleszna, Radzików, północna przez Ligotę Piękną, Gosławice i Brodno. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°33’ - 17°01’ długości geograficznej wschodniej oraz 50°49’-51°14’ szerokości geograficznej północnej. Mapa obejmuje swym zasięgiem Park Krajobrazowy Doliny Bystrzycy, Ślężański Park Krajobrazowy oraz Zbiornik Mietkowski. Mapa aktualizowana w terenie, zawiera długości szlaków pieszych i rowerowych, nazwy ulic, rodzaje nawierzchni dróg, zabytki. Tak dokładnej mapy turystycznej tego obszaru jeszcze nie było!

Dolnośląska Kraina Rowerowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolnośląska Kraina Rowerowa

Mapa obejmuje obszar Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, czyli obszar pow. górowskiego, pow. trzebnickiego, pow. milickiego oraz gmin: Wołów, Twardogóra i Dobroszyce. Zaznaczono tu wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne. Szczególnie zostały uwypuklone drogi rowerowe istniejące, w budowie i planowane. Mapa zawiera atrakcje turystyczne, przyrodnicze i bazę noclegową. Dodatkowo zostały zaznaczone miejsca przyjazne rowerzystom. Część opisowa zilustrowana fotografiami, obejmuje obszar mapy w podziale na regiony, wybrane szlaki rowerowe oraz krótką charakterystykę miejsc przyjaznych rowerzystom.

 

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.

Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019

Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim.
Mapa dodatkowo zawiera:
- schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach;
- wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji;
- plany Pragi i Bratysławy;
- schemat metra w Pradze;
- informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet).
Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020

Miejscowości na trasie