category-icon

Wizyta w Polskich Ogrodach Pokazowych

74 km
8 h 59 min
429 m
Starogard Gdański, Frank

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-07-07
Starogard Gdański, Frank
category-icon
74 km
429 m
431 m
8 h 59 min
5.1/6
Kociewie bardzo nas ostatnio zauroczyło, dlatego postanowiliśmy zajrzeć tu kolejny raz. Przemierzając rozległe pola i mieniące się kolorami łąki, bez wątpienia obszar ten sam w sobie określić można jednym wielkim ogrodem. Wisienką na torcie naszej wycieczki była wizyta w Polskich Ogrodach Pokazowych, stworzonych przez rodzinę Państwa Kopciowskich. Z pewnością, miejsce to jest inspiracją dla architektów krajobrazu oraz miłośników roślin. Kilkanaście ekspozycji ogrodowych ukazuje szeroki przekrój stylów projektowych rozpoczynając od historycznych, a kończąc na współczesnych kompozycjach. Dodatkową atrakcją jest także ogród z roślinnością tropikalną, palmiarnia, zielarnia, warzywniak, oraz labirynt. Ogrody pokazowe zwiedzać można codziennie, znajdują się one w miejscowości Frank.

Z wizytą w Polskich Ogrodach Pokazowych państwa Kopciowskich

Trochę historii:

Wszystko zaczęło się w 1990 r. kiedy to na małej przestrzeni przydomowej Państwo Wanda i Hubert Kopciowscy podjęło skromne próby rozmnażania roślin ozdobnych. Z czasem mała szkółka, nazywana także rajskim ogródkiem, rozszerzyła się na kilka sąsiednich działek, a po dziesięciu latach istnienia została przeniesiona do pobliskiej miejscowości Frank. W 2004 roku założone zostały ogrody pokazowe, które rozrastały się z roku na rok i stały się największą atrakcją turystyczną tego typu na Pomorzu.

Polskie Ogrody Pokazowe, co to takiego?

Polskie Ogrody Pokazowe są replikami, w pomniejszonej skali, wybranych najpiękniejszych ogrodów polskich w ich rozwoju historycznym. Rekonstrukcji dokonano na podstawie oglądu wybranych zachowanych ogrodów charakterystycznych dla minionych epok lub na podstawie zachowanych w dokumentach opisów i rysunków. Projektantem całości ogrodów i jego wykonawcą jest Hubert Kopciowski, historyk sztuki, który wraz z małżonką Wandą i synem Zenonem, jest również właścicielem usytuowanej w jej sąsiedztwie szkółki krzewów ozdobnych.

Ekspozycje pozwalają zwiedzającym na prześledzenie bogatego rozwoju polskiej sztuki ogrodowej. To z pewnością także świetna propozycja dla młodzieży szkół ogólnokształcących, średnich i wyższych oraz miłośników piękna ożywionego.

Ogród najlepiej odwiedzić późną wiosną i latem, kiedy to zakwitają tutejsze kwiaty
Trasę poleca:GR3miasto
GR3miasto

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wda - część południowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wda - część południowa

Mapa przedstawia szlak kajakowy rzeką Wdą od miejscowości Klanin do Świecia. Na mapie zaznaczono kilometraż rzeki oraz obiekty istotne dla kajakarza takie jak miejsca niebezpieczne, przeszkody na trasie spływu, pola biwakowe. Mapa jest zorientowana zgodnie z kierunkiem płynięcia.

Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiśle i Kociewie - cz. zachodnia

Mapa Kociewia i Powiśla w części zachodniej obejmuje obszar zamknięty przez Skarszew na zachodzie, Kwidzyn na południu, Malbork na wschodzie i Tczew na północy. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Zamków Powiśla, Szlak Grzymisława, EuroVelo 9 i Szlak Kopernikowski. 

Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.

Bory Tucholskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bory Tucholskie

Mapa Borów Tucholskich przedstawia jest obszar, który jest jednym z największych kompleksów sosnowych w Polsce. Rozciąga się on się w dorzeczu Brdy i Wdy oraz w obrębie Równiny Tucholskiej i Równiny Charzykowskiej. Granice mapy wyznaczają: Wdzydze Tucholskie i Starogard Gdański na północy, Widno i Chojnice na zachodzie, Wierzchucin na południu i Warlubie na wschodzie. Rok wydania: 2024

Kaszuby dla aktywnych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby dla aktywnych

Mapa obejmuje Kaszubski, Wdzydzki i Zaborski Park Krajobrazowy oraz Park Narodowy Bory Tucholskie. Najważniejsze miejscowości które znalazły się namapie to: Kartuzy, Ostrzyce, Szymbark, Bytów, Kościerzyna, Brusy, Swornegacie, Charzykowy, Chojnice i Człuchów. Na mapie zaznaczono miejscowości, drogi, zabytki, ważniejsze noclegi, szlaki piesze, rowerowe i kajakowe z kilometrażem, przystanie i kąpieliska.

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi. 

Miejscowości na trasie