W upalną niedzielę 28.06.2017 roku zaplanowano niezwykłą wyprawę rowerową...
Wyprawa zorganizowana była przez Pana Jurka, organizatora Ligockich Rajdów Rowerowych, czyli musiała się udać.
CELEM TEJ WYPRAWY BYŁO ROWEROWE POWITANIE LATA ORAZ PROMOWANIE IDEI TRASY ROWEROWEJ WOKÓŁ JEZIORA GOCZALKOWICKIEGO.
Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, powstanie 40-kilometrowa trasa rowerowa wzdłuż Jeziora Goczałkowickiego, największego zbiornika wody pitnej dla Górnego Śląska. - Będzie to pierwsza w Polsce tak długa i atrakcyjna rowerowa trasa, biegnąca przez unikatowe, objęte programem Natura 2000, ekologicznie i turystycznie tereny ośmiu gmin, głównie wałami zbiornika, koroną, lasami i po części dawnej tzw. drogi technologicznej
Inwestycja ma kosztować około 10 mln zł. Planowane są m.in. miejsca wypoczynkowe, punkty widokowe i wypożyczalnie rowerów. Samorządy chcą pozyskać pieniądze w ramach Euroregionu Beskidy i programu Interreg V-A Republika Czeska-Polska, który ma poprawić dostępność transgraniczną na pograniczu.
Pomysł ścieżek forsuje Starostwo Powiatowe w Pszczynie. W projekt zaangażowały się także powiaty: bielski i cieszyński oraz gminy: Pszczyna, Goczałkowice-Zdrój, Chybie, Strumień i Czechowice-Dziedzice. Pozytywne opinie dały już m.in. Nadleśnictwo w Bielsku-Białej, prowadzone są rozmowy m.in. z Uniwersytetem Śląskim i marszałkiem województwa śląskiego oraz Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska
RELACJA Z WYJAZDU.
Początek wyprawy zaplanowano na wale Jeziora Goczałkowickiego w Zabrzegu.
Kiedy dotarłem na to miejsce doznałem szoku i to naprawdę ogromnego, bowiem czekało na mnie aż 65 rowerzystów !!! Wcześniej na start dotarła moja siostra, którą dopytywano "Gdzie roba?" To mile, jak interesuje się Tobą tylu cyklistów. Moim znakiem rozpoznawczym jest kamerka Go-Pro na kasku z której pochodzą filmy.
Taka liczna grupa cyklistów to zasługa lokalnego portalu czecho.pl na którym opublikowano zaproszenie.
Z walu wyruszyliśmy w kierunku Goczałkowic, a potem polnymi drogami do Łąki. Na trasie mieliśmy widoki na jezioro i jego malowniczą okolicę, a w oddali pokazał się Beskid Śląski z Klimczokiem na czele. W Łące na chwilę zatrzymaliśmy się na brzegu tamtejszego jeziora, by potem wyruszyć trasą EuroVelo R4 w kierunku Strumienia. Na trasie przejechaliśmy przez Studzionkę. W Strumieniu był 30 minutowy postój i kto chciał, mógł zjeść smaczne lody, lub odpocząć w parku przy fontannie solankowej, zawierającej sól zabłocką z pobliskiego Zabłocia, w którym zawitaliśmy po przejechaniu przez dawny most kolei wąskotorowej (Strumień - Chybie) na Wiśle, który jest teraz mostem drogowym. W Zabłociu skierowaliśmy się obok południowego brzegu jeziora, przez Frelichów i Zarzecze. Zarzecze to fragment dawnej miejscowości, której centrum znajduje się obecnie po wodami Jeziora Goczałkowickiego. Wieś ta znana była z kultu maryjnego praktykowanego w przysiółku nazywanym Gołysz, który obecnie tworzy zatokę na południowym brzegu jeziora. O kulcie maryjnym w kaplicy na Gołyszu i o terenach zalanych wodami jeziora, piszę w dziale "Niezwykła historia". Z Zarzecza jechaliśmy leśną dróżką do alei dębowej w Chybiu, gdzie znajduje się główna droga do Jasienicy. Po chwili jednak skręciliśmy w leśną dróżkę, która do przejazdu kolejowego była szutrowa, a potem z betonowych płyt. Na chwilę zatrzymaliśmy się by zmoczyć nogi w jeziorze i wspomnianą dróżką wróciliśmy na wał w Zabrzegu, gdzie pożegnaliśmy część rowerzystów, a my pojechaliśmy do pewnej zabrzeskiej knajpki na małe "co nie co", a potem do domu.
Jednak po posileniu się w domu postanowiłem pojechać jeszcze do Rudzicy, Roztropic, Iłownicy gdzie podziwiałem piękne widoki z kopca rudzickiego, a potem przez leśne drogi powróciłem do domu.
Licznik zanotował 87 km, z czego około 50 km to objazd dookoła Jeziora Goczałkowickiego.
Dziękujemy organizatorowi i wszystkim cyklistom którzy w ten upalny dzień nam towarzyszyli. Była to wyprawa rekordowa pod względem frekwencji, bo ilość cyklistów to 65.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice
Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.
Wydanie 1, 2017
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim. Mapa dodatkowo zawiera: - schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach; - wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji; - plany Pragi i Bratysławy; - schemat metra w Pradze; - informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet). Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020