category-icon

Wokół Krynicy Zdroju – perły polskich uzdrowisk. Trasa 47 narowery

41 km
4 h 7 min
844 m
Polska, małopolskie, Krynica-Zdrój, Popradzki Park Krajobrazowy, powiat nowosądecki, Beskid Sądecki,
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-14
Polska, małopolskie, Krynica-Zdrój, Popradzki Park Krajobrazowy, powiat nowosądecki, Beskid Sądecki,
category-icon
41 km
844 m
839 m
4 h 7 min
5/6
Bardzo atrakcyjna trasa wiodąca wśród zabytków architektury sakralnej na pograniczu Beskidu Sądeckiego i Niskiego, zaczynająca się w perle beskidów – Krynicy-Zdroju. Z uwagi na kilka podjazdów wymaga pewnego przygotowania kondycyjnego. Początek wycieczki sprzed pijalni w Krynicy (1) (2) (3) (4). Ruszamy na północ, główną drogą (ul. J.Piłsudskiego) jedziemy do skrzyżowania z drogą na Słotwiny. Kierujemy się w lewo, po 1 km mijamy ośrodek narciarski i drewnianą cerkiew łemkowską (5). Przed nami najtrudniejszy odcinek na trasie, stromy podjazd na Przełęcz Białą (w końcowym fragmencie prowadzenie roweru). Utrzymując dotychczasowy kierunek objeżdżamy wiejskie zagrody, mijamy wiatę i 200 m dalej skręcamy w prawo, na północ, wyraźną bitą drogą. Na grzbiecie spotykamy żółty szlak turystyczny, którym skręcamy w lewo. Zjeżdżamy ok. 150 m, skręcamy w prawo na drogę bitą i po krótkim (50 m) zjeździe kierujemy się w prawo. Leśną szutrówką zjeżdżamy doliną Kamienicy do Roztoki Wielkiej. Mijamy drewnianą cerkiew (6) i nieco niżej przecinamy drogę 75 skręcamy w prawo skos, w boczną drogę na Krzyżówkę, którą wyjeżdżamy na przełęcz. Skręcamy w lewo na drogę 981 i zjeżdżamy około 2,5 km. Tuż przed ostrym zakrętem odbijamy w prawo i zawijając łuk, zjeżdżamy w dolinę Bereścianki. Drogą Berest-Piorunka udajemy się w prawo na widokową przełęcz pod Babią Górą. Spotykamy Sądecki Szlak Rowerowy (żółty), którym pojedziemy aż do Tylicza, mijając po drodze zabytkowe cerkwie w Piorunce (7), Czyrnej (8), Mochnaczce (9). W Tyliczu poza zabytkowym kościołem (10) warto zwrócić uwagę na starą zabudowę rynku. Z rynku wyjeżdżamy ul. Piłsudskiego, po 800 m na skrzyżowaniu, skręcamy w prawo na Krynicę. Pokonujemy ostatni, niewielki podjazd, a następnie stromym zjazdem wracamy na krynicki deptak.

ATRAKCJE NA TRASIE:

Uzdrowisko Krynica-Zdrój (1) – jeden z najbardziej znanych kurortów w Polsce. Do jego rozwoju przyczynił się w poł. XIX w. dr. J. Dietl – znany balneolog. Podstawą krynickiego lecznictwa uzdrowiskowego są wody mineralne – szczawy, bogate w węglan wapnia.
Europejski Festiwal im. Jana Kiepury w Krynicy-Zdroju (2) – dawny „Festiwal pieśni i arii” – organizowany corocznie od 1967 r. ku czci wielkiego tenora, który rozsławił krynickie uzdrowisko.
Zabudowa uzdrowiskowa Krynicy-Zdroju (3) – powstała w dwóch okresach: w pierwszym, w latach 1860-90, wybudowano Stare Łazienki Mineralne, Stare Łazienki Borowinowe, Dom Zdrojowy, Pijalnię Główną, kaplicę uzdrowiskową oraz teatr modrzewiowy. W drugim okresie, w latach międzywojennych, powstały Nowe Łazienki, Nowy Dom Zdrojowy i szpital Lwigród.
Kolej Gondolowa „Jaworzyna Krynicka” (4) – najdłuższa i najnowocześniejsza w Polsce. W oparciu o nią powstał jeden z najważniejszych ośrodków narciarskich w Polsce, liczący kilka atrakcyjnych tras zjazdowych.
Drewniana cerkiew w Krynicy-Słotwinach (5) – dawna cerkiew greckokatolicka wzniesiona w latach 1887-1888. Obiekt na małopolskim Szlaku Architektury Drewnianej.
Drewniana cerkiew w Roztoce Wielkiej (6) – dawna cerkiew greckokatolicka, zachodniołemkowska, wzniesiona w 1819 r.
Drewniana cerkiew w Piorunce (7) – wzniesiona w 1798 roku. Wewnątrz zwraca uwagę piękny obraz pasterza łemkowskiego – rzadki przykład świeckiej sceny na ikonostasie.
Drewniana cerkiew w Czyrnej (8) – wybudowana w latach 1893-94, wg projektu francuskiego architekta Delavo.
Drewniana cerkiew w Mochnaczce (9) – wzniesiona w XVIII w. w stylu zachodniołemkowskim.
Kościół w Tyliczu (10) – drewniany kościół z 1612 r., konstrukcji zrębowej i dwuspadowym dachu. Wewnątrz polichromia z 1960 r., ołtarze rokokowe oraz obraz Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI/XVII w. Przy kościele murowana dzwonnica parawanowa z 1803 r. Obiekt na Szlaku Architektury Drewnianej.
Źródło narowery.visitmalopolska.pl/trasa47 - przedruk / zdjęcia własne/

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Beskid Niski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Niski

Mapa Beskidu Niskiego, przeznaczona jest dla wszystkich, którzy przybywają w góry puste i dzikie, aby aktywnie spędzić czas, jeździć na rowerze i zdobywać piesze odznaki W KRĘGU LACKOWEJ, o których dowiesz się więcej na stronie www.niski.pl. Znajdziesz na mapie największe atrakcje turystyczne i przyrodnicze regionu. Oznaczone są także cmentarze z okresu I wojny światowej oraz zabytkowe cerkwie. Wyznaczyliśmy trasy rowerowe, a trasy piesze można wyszukać w Traseo po wpisaniu hasła SIWEJKA i zaimportować do aplikacji. Ciesz się chwilą, wypoczywaj aktywnie – nocleg możesz zarezerwować u twórców mapy w gospodarstwie Siwejka. www.siwejka.pl

Beskid Sądecki - Turbobikes
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki - Turbobikes

Pobierz bezpłatnie mapę tras rowerowych, a my zapraszamy również na wyprawy rowerowe z Turbobikes.pl

Zapraszamy na:

wyprawy rowerowe w Paśmie Jaworzyny i rowerowo- pontonowe/kajakowe w Dolinie Popradu

Velo Porad - szlak z Krynicy do Starego Sącza: nadrzeczny szlak, spokojna trasa poza głównym ruchem samochodowym, dedykowana na rodzinne wycieczki lub spokojną jazdę w grupie znajomych na jeden lub dwa dni.

Przewozimy bagaże, odbieramy sprzęt i podwozimy do punktu startu lub do hotelu lub pensjonatu.

Spływy kajakowe i pontonowe z Muszyny, również w połączeniu z wycieczką rowerową wzdłuż Popradu.
18 471 27 85 i 507 032 958 www.kajakowaniepopradem.pl

 

Beskid Sądecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Sądecki

Mapa offline wydawnictwa Compass, którą można otworzyć na telefonie w naszej aplikacji Traseo, obejmuje cały obszar Beskidu Sądeckiego, od doliny Dunajca na zachodzie i północnym zachodzie, po Krynicę, Tylicz i Muszynkę na południowym wschodzie. Zawiera także obszar Małych Pienin, Pieninek oraz część Pienin Właściwych. Na mapie znajduje się również fragment Beskidu Niskiego: Gór Grybowskich. Rok wydania 2023

Beskid Niski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Niski

Mapa Beskidu Niskiego wydawnictwa Compass to mapa offline na urządzenia mobilne w skali 1:50 000 prezentująca obszar Beskidu Niskiego. Zasięg mapy obejmuje tereny od Krynicy-Zdrój i Grybowa na zachodzie po Komańczę i Szczawne na wschodzie oraz Gorlice na północy po polsko-słowackie pogranicze na południu. Rok wydawnia 2023

Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Główny Szlak Beskidzki - Wołosate-Ustroń

Mapa zawiera praktyczne informacje o Głównym Szlaku Beskidzkim (GSB) – najdłuższym szlaku górskim w Polsce, prowadzącym przez niemal wszystkie pasma beskidzkie (Bieszczady, Beskid Niski, Beskid Sądecki, Gorce, Beskid Żywiecki, Beskid Śląski). Przy mapach i wykresach przedstawione są kilometraże oraz punkty Górskiej Odznaki Turystycznej PTTK w taki sposób, by pomagały turyście niezależnie od tego gdzie rozpoczął wędrówkę. Zawarte zostały również: aktualny przebieg Głównego Szlaku Beskidzkiego, wyczerpujący opis techniczny przebiegu trasy, uwagi praktyczne dotyczące planowania wędrówki, informacje teleadresowe schronisk PTTK, ciekawostki krajoznawcze, przyrodnicze. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024

Miejscowości na trasie