W słoneczną niedzielę palmową 25 marca 2018 wybrałem się samotnie niestety na wyprawę rowerową. Plan był taki, że przejadę się wokół najdłuższej w naszym regionie trasy Ekstremalnej Drogi Krzyżowej, która odbyła się w piątek. Początkowo plany zakłóciła mi pewna osoba, która raczyła mnie poinformować o swojej wizycie dzień wcześniej, jak byłem na nartach na Soszowie. W końcu dogadałem się co do spotkania, ale zostałem olany i tak ruszyłem na trasę w kierunku Zabrzega, a potem do Czechowic-Dziedzic, ku kościele św. Katarzyny. Początkowo chciałem odwiedzić grób zmarłego naszego kolegi rowerzysty - Pana Tomka, z którym byłem na Jurze krakowsko-częstochowskiej, czy niedawno w sezonie 2017 w Orlovej. Wiadomość o Jego śmierci była niesamowitym zaskoczeniem dla wszystkich bo miał 50 lat... Zapamiętamy Go jako wesołego i życzliwego człowieka... Z parkingu przy wspomnianym kościele, wyruszyłem za znakami EDK 67 w kierunku rzeki Wapienica, gdzie już wcześniej byłem a potem w stronę Goczałkowic-Zdroju, gdzie wokół tamtejszych stawów skierowałem się ku tamie Jeziora Goczałkowickiego, a potem polnymi drogami w stronę Łąki. Polne drogi były mocno zabłocone i czasem musiałem prowadzić rower, bo owe błoto dostawało się między błotnik a oponę i utrudniało jazdę. Wyjechałem na główną drogę na Strumień, a potem ponownie nad sam brzeg jeziora, gdzie teren był na tyle grząski iż dalsza jazda była niemożliwa. Tam na głównej drodze minąłem się ze znajomym cyklistom z Ligoty i przez polne drogi dosłownie doczłapałem do drewnianego kościoła w Wiśle Małej. Doczłapałem bo błota było mnóstwo... Wyjechałem ponownie na główną drogę i zawitałem na myjni w Strumieniu, gdyż ilość błota na moim rowerze była imponująca. Ze Strumienia skierowałem się na Chybie i Zabłocie, dość znacznie odbijając od trasy EDK gdyż ta wiodła zarośniętymi wałami jeziora. Na trasę EDK powróciłem w Chybiu i jechałem w stronę Landeka, ale skręciłem w leśną drogę nieopodal rezerwatu "Rotuz". Stamtąd wjechałem na drugą trasę EDK w naszym regionie (27 km św. Wendelina) i skierowałem się przez teren strzelnicy myśliwskiej w stronę Bronowa, gdzie na styku z Ligotą i Zabrzegiem zakończyłem wyprawę.
Podsumowując: trasa EDK 67 km - św. Katarzyny to najdłuższa trasa EDK w naszym rejonie i po tym jak przejechałem i przeszedłem jej fragmentami, muszę wyrazić wielki szacunek dla tych, którzy pokonali ją w milczeniu w nocy z piątku na sobotę (23/24 marca 2018). Ja również zrobiłem 67 km i ten dystans liczę do akcji "Rower Pomaga". Pogoda była klarowna, słoneczna, trochę wiaterku i około 10 stopni, a potem już tylko 3 stopnie.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice
Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.
Wydanie 1, 2017
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim. Mapa dodatkowo zawiera: - schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach; - wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji; - plany Pragi i Bratysławy; - schemat metra w Pradze; - informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet). Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020