category-icon

Wolsztyn - Szlak zielony

32 km
3 h 40 min
437 m
Polska, wielkopolskie, Wolsztyn

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-04-24
Polska, wielkopolskie, Wolsztyn
category-icon
32 km
437 m
419 m
3 h 40 min
3.4/6
Na wycieczkę tym szlakiem warto zarezerwować cały dzień, gdyż prowadzi przez bardzo interesujące miejsca, na zwiedzenie których warto poświęcić trochę czasu. Początek wycieczki ma miejsce na Rynku – z zabudowaniami z XIX wieku; w centralnej części Ratusz – siedziba władz samorządowych miasta i gminy. Nad wejściem do ratusza umieszczono herb Wolsztyna z wizerunkiem Matki Boskiej z Dzieciątkiem na ręku; po bokach tablice: z 1933 roku upamiętniającą 250 rocznicę zwycięstwa Jana III Sobieskiego pod Wiedniem, z 2001 roku ku czci Klemensa Modlińskiego burmistrza Wolsztyna w okresie międzywojennym oraz z 2003 roku tablicę upamiętniającą 10 lat współpracy Wolsztyna z niemieckim miastem partnerskim Lübben. Z Rynku wyruszamy ulicą Poznańską w kierunku ronda Solidarności, na którym jedziemy prosto. Ulicą Drzymały dojeżdżamy do Ronda Powstańców Wielkopolskich, na którym również jedziemy prosto i na najbliższym rozwidleniu skręcamy w lewo kierując się w stronę Nowych Tłok. Drogą polną – ok. 2 km - dojeżdżamy do drogi asfaltowej, na której skręcamy w prawo i po przejechaniu 1km dojeżdżamy do drogi głównej 32 Poznań – Zielona Góra. Jedziemy prosto i drogą leśną dojeżdżamy do miejscowości Tłoki.

Po ok. 600 m, po lewej stronie rozciąga się użytek ekologiczny "Kobyle Błoto" - śródleśny staw z chronioną roślinnością pływającą oraz mnóstwem żab i jaszczurek. Wjeżdżając do miejscowości, na lewo znajduje się stacja kolejowa; dalej jedziemy przez wieś, na końcu której stoi poniemiecka szkoła podstawowa oraz kościół p.w. św. Maksymiliana Kolbe z 1994 r. Stąd kierujemy się w stronę Starej Dąbrowy. Po drodze aleja lipowa z drzewami o obwodach ponad 350 cm i plantacja chmielowa. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i aleją dębową dojeżdżamy do Gościeszyna.

We wsi zespół pałacowo – parkowy, którego głównym elementem jest neogotycki pałac Kurnatowskich z lat 1904-1911. Przed pałacem rozciąga się obszerny dziedziniec, po którego stronach rozmieszczone są symetrycznie stajnie i ujeżdżalnia. W narożniku dziedzińca stoi neogotycka oficyna; częściowo zachowało się także murowane ogrodzenie zwieńczone krenelażem z trzema basztami.

Kierując się na południe, wzdłuż zabudowań dawnego majątku, dojeżdżamy do Kanału Północnego Obry, po drodze przecinając skarpę starorzecza Obry, skąd rozciąga się widok na rozległe łąki i masyw leśny „Zwierzyniec”. Za kanałem, 150 m od początku lasu, po prawej stronie zachowało się grodzisko typu pierścieniowego z VIII – IX wieku. Wg miejscowych podań, w tym miejscu bronili się właściciele przed Szwedami podczas Potopu. Dalej na południe, drogą przez las dojeżdżamy do ogrodzonej dąbrowy – powierzchniowego pomnika przyrody chroniącego łanowo występującą lilię złotogłów. Na skrzyżowaniu skręcamy w lewo i dojeżdżamy do żużlowej drogi. Ponownie skręcamy w lewo, do Błocka, na początku wioski skręcamy w lewo drogą asfaltową do Gościeszyna, tam skręcamy w prawo i jadąc wioską mijamy kapliczkę, a na skrzyżowaniu skręcamy w lewo. Jadąc polną drogo docieramy do szkółki Leśnej Nadleśnictwa Wolsztyn i wracamy na trasę do Starej Dąbrowy. Skąd droga powrotna wiedzie już poznaną trasą – Tłoki – Nowe Tłoki – Karpicko – Wolsztyn.
Trasę poleca:Urząd Miasta Wolsztyn
Urząd Miasta Wolsztyn

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Pojezierze Sławskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pojezierze Sławskie

Turystyczna mapa Pojezierza Sławskiego z aktualnymi szlakami pieszymi, rowerowymi i kajakowymi. Obszar mapy zawiera się pomiędzy Zieloną Górą a Lesznem obejmując obszar m.in. Przemęckiego Parku Krajobrazowego.

Ziemia Lubuska
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Lubuska

Mapa krajoznawcza województwa lubuskiego z wyszczególnionymi atrakcjami turystycznymi. Na mapie umieszczono grafiki atrakcji turystycznych.

Miejscowości na trasie