category-icon

Wycieczka rowerowa Sułkowice-Góra Żar

28 km
259 m
Polska, małopolskie, Sułkowice

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-11-07
Polska, małopolskie, Sułkowice
category-icon
28 km
259 m
357 m
Średni
3.3/6
Zaczynamy wycieczkę w Sułkowicach, wiejskimi drogami z ciekawymi widokami na Beskid Niski podążamy do głównej drogi 781. Po 1,5 kilometra skręcamy w lewo za znakami na Porąbke. Za plecami zostawiamy śliczny widok na Jawornice ( 831 m npm) i ruszamy bardzo ostro pod górę ( naprawdę podjazd do Brzezinki Górnej jest ostry!!!). Na górze ciekawy widok na Bukowski Groń i Kiczere i lekki zjazd do wsi Wielkiej Puszczy!. Fajna droga wzdłuż rzeki Wielka Puszcza podążamy na zachód do Porąbki. Tu skręcamy w prawo i po 200 m jesteśmy w centrum ( wieś o walorach turystycznych słynna jest z powodu pierwszej w Polsce zapory wodnej, która została zaprojektowana przez prof. Gabriela Narutowicza) i po kolejnym kilometrze dojeżdżamy do tamy i jeziora Czarnieckiego na rzece Soła. Powrót do miasta, mijamy centrum i dalej wzdłuż jeziora podążamy za czarnym szlakiem rowerowym, przejeżdżamy przez most (tamę), po lewej rozpoczyna sie duży basen jez. Międzybrodzkiego. Teraz akwen wodny mamy po lewej stronie, droga 945 podążamy malowniczą droga wzdłuż jez. Międzybrodzkiego. Również po lewej powyżej jeziora rozpościera sie masyw góry Żar. Na górze znajduje sie wiele atrakcji nie tylko typowo turystycznych ( - zbiornik wodny elektrowni szczytowo-pompowej - ma on 650 m długości oraz 250 m szerokości w najszerszym miejscu; - w roku 1935 z inicjatywy Ligi Obrony Przeciwlotniczej powstało na górze Żar lotnisko szybowcowe. Obecnie funkcjonuje szkoła szybowcowa i paralotniowa. Można podziwiać je z dołu albo samemu spróbować polecieć. Oczywiście w ładną pogodę, z instruktorem i za sporą gotówkę; - w 2004 roku uruchomiona została kolej linowo-terenowa; na górze jest także zjeżdżalnia saneczkowa. Można jeździć latem i zimą po specjalnych torach; góra jest również miejscem zjawisk paranormalnych. Na pewnym odcinku drogi prowadzącej w stronę góry siła grawitacji wydaje się oddziaływać w przeciwnym kierunku (przedmioty, w tym samochody, "toczą się pod górę"). W rzeczywistości jest to złudzenie optyczne). W połowie jeziora dojeżdżamy do głównego miasta turystycznego - Międzybrodzie Bielskie ( z licznymi kampingami, plażowiska i innymi atrakcjami turystycznymi). Kontynuujemy jazdę wzdłuż jeziora podziwiając wspaniale widoki i błękitną tafle jeziora, aby na końcu skręcić na most i dojechać finałowej osady naszej dzisiejszej wycieczki, kolejnego Międzybrodzia, tym razem Żywieckiego, skąd możemy wyjechać na wcześniej wspominaną gór Żar.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Żywiec i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Żywiec i okolice

Szczegółowa mapa turystyczna "Żywiec i okolice" z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem Żywiec i okolice po Węgierską Górke na południu, Międzybrodzie Bialskie i zaporę na jeziorze Międyzbrodzkim na północy, Rychwałd na wschodzie i Rybarzowice na zachodzie.

Rok: 2018

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Szczegółowa mapa turystyczna z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, ciekawych miejsc. Zawiera nazwy ulic w miejscowościach oraz kilometraż szlaków. Ciekawe miejsca wyróżniono żółtym kolorem.

Beskid Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały

Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu.
Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu.
Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.

Wydanie 10, 2017 r.

Beskid Śląski i Beskid Żywiecki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski i Beskid Żywiecki

Praktyczna mapa turystyczna Beskidu Śląskiego i Beskidu Żywieckiego. Obejmuje swym zasięgiem tereny od Makowa Podhalańskiego na wschodzie po Skoczów na zachodzie oraz od Bielska-Białej na północy po czeskie i słowackie pogranicze na południu. Mapa zawiera aktualne informacje turystyczne i topograficzne tych terenów - siatkę szlaków turystycznych (długość odcinków, czasy przejścia, przewyższenia), infrastrukturę (noclegi, punkty gastronomiczne i inne), wszelkie atrakcje - wyciągi, zabytki, kąpieliska. Rok wydania: 2023

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018