category-icon

Wymiary nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego - Muzeum w terenie

3.4 km
41 km
Gdynia

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2022-12-08
Gdynia
category-icon
3.4 km
41680 m
41674 m
Łatwy
4.4/6
Cykl spacerów tematycznych Muzeum Miasta Gdyni - Muzeum w terenie Wymiary nowoczesności. Gdynia w obiektywie Henryka Poddębskiego Spacer historyczny śladami fotografa Henryk Poddębski (1890-1945) był miłośnikiem turystyki krajoznawczej i fotografii, obie te pasje udało mu się połączyć w pracy zawodowej. Podróżując po II RP, docierał do wszystkich jej zakątków - od Mierzei Helskiej po Huculszczyznę, od Górnego Śląska po Wileńszczyznę. Podobnie działo się z jego fotografiami, które dzięki prasie oraz kolportażowi pocztówek i przewodników przybliżały Gdynię każdemu mieszkańcowi odrodzonej Polski i zachęcały do odbycia samodzielnych podróży na Wybrzeże. Wyprawy fotograficzne realizował głównie na potrzeby Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego, ale przyjmował również zlecenia od władz państwowych, zwłaszcza Wydziału Turystyki Ministerstwa Robót Publicznych (po 1932 roku Ministerstwa Komunikacji). Fotografie powstawały w określonym celu - miały propagować turystykę ojczystą i wzmacniać jedność państwa. Zdjęcia z Gdyni posiadały dodatkowo wymiar szczególny, były wizualizacją przyszłej Polski, wizją nowoczesności i rozwoju. Zapraszamy Państwa do odbycia spaceru historycznego śladem miejsc uchwyconych na fotografiach Henryka Poddębskiego. Przybliżając ich historię, możemy lepiej zrozumieć znaczenie, jakie miały dla ówczesnych Polaków i zastanowić się nad wydźwiękiem, jaki budzą dziś. Zapraszamy do spaceru! Sprawdź inne spacery na stronie Muzeum Miasta Gdyni: https://muzeumgdynia.pl/projekty/spaceruj-z-historia/ Obejrzyj i pobierz archiwalne fotografie Henryka Poddębskiego w Archiwum Cyfrowym Muzeum Miasta Gdyni - Gdynia w sieci: https://www.gdyniawsieci.pl/kolekcja/zaklad-fotografii-uzytkowej-gdynia-lat-30-xx-wieku-na-kliszach-henryka-poddebskiego/

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Trójmiejski Park Krajobrazowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Trójmiejski Park Krajobrazowy

Mapa Trójmiasta obejmuje swoim zasięgiem obszar Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego od Wejherowa przez Redę, Rumię, Gdynię, Sopot aż do Gdańska. Na mapie ujęto wszystkie informacje przydatne turyście. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, konnych, nordic walking i konnych, łącznie z kilometrażem.

Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszubskie Wybrzeże Bałtyku

Mapa turystyczna Kaszub obejmuje obszar od Łeby po Hel, zaznaczone tu zostały szlaki turystyczne, ścieżki dydaktyczne oraz lokalizacje atrakcji turystycznych, fortyfikacji nadmorskich i latarni morskich.

Kaszuby Środkowe
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Kaszuby Środkowe

Mapa Kaszub obejmuje obszar Pojezierza Kaszubskiego wraz z Kaszubskim, Wdzydzkim i fragmentem Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego oraz część Borów Tucholskich. Zasięg mapy wyznaczają: Bieszkowice na północy, Zblewo na południu, Dziemiany na zachodzie i Gdańsk na wschodzie. Rok wydania 2022

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi.