Trasa Rowerowa "Bunkry Linii Mołotowa" Wypożyczalnia RollRent Kadłubiska
Długość trasy: 40,2 km
Czas przejazdu: ok. 2 godziny 51 minut
Przewyższenie: 128 m
Nawierzchnia: asfalt (37,7%), nieutwardzona droga (37,3%), żwir (12,1%), utwardzona droga (11,8%), grunt (1%)
Ruch samochodowy: niski
Polecane rower: Rower Elektryczny MTB- optymalna
MTB- trasa średnio trudna
Znajdujący się w okolicach Narola punkt oporu "Wielki Dział", który przyjął nazwę od wzgórza dominującego nad okolicą, był częścią 6. Rawsko-Ruskiego Rejonu Umocnionego. To jedno z najpiękniej położonych i najlepiej zachowanych punktów oporu "Linii Mołotowa". Zachowało się 14 (z 24 planowanych do wybudowania) obiektów, na których widać ślady toczących się od 22 czerwca 1941 walk. Odkrywanie schronów to niezwykle ciekawe doświadczenie. Ze względu na ich umiejscowienie możliwe jest to jedynie pieszo lub rowerem. Dlatego tez polecamy rower elektryczny, który wspomaga podczas podjazdów pod strome przewyższenia oraz podczas przejazdów przez piaszczyste odcinki. Trasa przebiega przez najciekawsze atrakcje turystyczne gminy Narol. Gminy o ciekawej historii i niezwykle atrakcyjnej przyrodniczo.
Start.
Wypożyczalnia RollRent Kadłubiska 51 Narol- Start trasy. Na miejscu można zostawić samochód, wynająć rowery oraz akcesoria, takie jak przyczepki, foteliki dla dzieci i GPS. Ruszamy w kierunku Alei kasztanowej:
Tu wjeżdżamy na słynny szlak Green Velo. Podziwiając panoramę Narola z widokiem na cel podróży- najwyższy szczyt podkarpackiego Roztocza Wielki Dział dojeżdżamy do Pałacu Łosiów w Narolu.
Mijamy pałac po prawej i wjeżdżamy na brukowana ścieżkę prowadzącą do galicyjskiego miasteczka -Narol
Przejeżdżamy przez centralną ulicę Warszawską, która przechodzi w ul. Bohaterów Września 1939r. by za cmentarzem skręcić w lewo w kierunku stadionu oraz zabytkowej cerkwi na Krupcu.
Dalej podążamy do najnowszej atrakcji miasteczka- Wieży widokowej w Narolu.
Warto na kilka minut zejść z roweru by rozprostować nogi wspinając się po 100 stopniach. Ten wysiłek opłaci się z pewnością. Widoki z narolskiej wieży zapierają dech w piersiach. Tu można zaplanować krótki postój w wiacie przystankowej dla rowerzystów.
Następnie zjeżdżamy z Jasnej Góry i jedziemy w prawo w kierunku Jędrzejówki. Na skrzyżowaniu można pojechać prosto w leśną dróżkę. Tu wszystkie drogi prowadzą na Stawiska. To bród na rzece Tanew. Miejsce relaksu nad wodą.
https://odkrywajroztocze.pl/atrakcje/stawiska,nad,tanwia-682. Po postoju wracamy na asfalt i trasą green Velo jedziemy na południe w kierunku Dębin i Huty Złomy. Mijając las pomiędzy tymi miejscowościami wjeżdżamy na wzniesienie, z którego roztacza się jedna z najpiękniejszych panoram w okolicy. Na lewo widzimy masyw Wielkiego Działu a na prawo w oddali wieś Łówczę jadąc na wprost dojechalibyśmy do granic polskiego Roztocza -gminy Horyniec-Zdrój.
W Hucie Złomy skręcamy w lewo kierując się w okolice celu naszej podróży - Punktu Oporu Wielki Dział- kompleksu schronów linii Mołotowa.
Wjeżdżamy na leśne miejscami szutrowe drogi podążamy trasą żółtą z oznaczeniem 3a. Mijamy leśny staw, kapliczkę Św. Huberta i zbliżamy się do kompleksu schronów. By je odnaleźć trzeba zjechać z asfaltu. Tu trzeba uważnie wypatrywać tablic informujących o lokalizacji pierwszego bunkra. To słynny schron z kopułą. Schron z zachowaną zdobyczną polską kopułą pancerną (06-WD-08). Po prawej stronie drogi wjeżdżamy do lasu na szlak oznaczony na pniach drzew kolorem niebieskim. Teraz jadąc rowerem musimy pokonywać zarówno wzniesienie jak i miejscami nieutwardzone nawierzchnie. Po drodze znajdziemy kilka schronów, miejsca eksplozji pocisków kolejowego działa dużego kalibru betonowy zbiornik na wodę niezbędną do budowy schronów.
Teraz wjeżdżamy w lewo ostro pod górę w miejscu gdzie szlak niebieski łączy się z zielonym. Tu bez wspomagania silnika elektrycznego raczej nie uda się podjechać. Po chwili stoimy n najwyższym punkcie podkarpackiego Roztocza szczycie Wielki dział 390 m.n.pm.
Teraz w dół. zjeżdżając nieco inną drogą dojedziemy do jednego z najbardziej znanych bunkrów. To schron z przestrzeloną lufą (06-WD-01) - jedyny w Polsce z zachowanym fragmentem zestawu artyleryjskiego Ł-17.
Wyjeżdżając z lasu łatwo przeoczyć nieco oddalony od drogi niewielki jednoizbowy schron. Jako nieliczny otwarty. Można zajrzeć do środka.
Wyjeżdżamy z lasu i skręcamy w lewo choć warto nadłożyć nieco drogi i pojechać w prawo by zobaczyć wyjątkowy opuszczony, leśny, prawosławny cmentarz.
My jedziemy jednak w lewo. Po przejechaniu kilku kilometrów dojeżdżamy do jednego z najbardziej zaskakujących miejsc w tej części Roztocza- Dahanów. Wyjeżdżając z lasu wjeżdżamy na łąkę, która wygląda jakby była wyrwana ze środka Bieszczad.
Tu polecamy poleżeć na trawie i cieszyć niczym niezmąconą ciszą.
Powrót do RollRent Kadłubiska - Zakończenie wycieczki w wypożyczalni.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Roztocze
Mapa turystyczna Roztocza prezentuje uroki wschodniego zakątka Polski. Roztocze jest terenem wyżynnym, o silnym zalesieniu, poprzecinanym malowniczymi rzekami. Na obszarze tym położony jest Roztoczański Park Krajobrazowy oraz wiele miast o wysokiej atrakcyjności turystycznej, m.in. Zamość, Józefów, Tomaszów Lubelski. Mapa Roztocza przedstawia szlaki, zabytki, informacje ważne dla turystów. Rok wydania 2023
Mapa przedstawia region geograficzny w południowo-wschodniej Polsce. Sięga od Jarosławia po Korczowę na południu (cała autostrada A4) aż po Bełżec i Susiec na północy. Prezentuje niezwykle atrakcyjny turystycznie, choć wciąż mało popularny i niezbyt rozpoznawalny region, a w tym takie „miejscówki”, jak: Lubaczów, Oleszyce, Horyniec-Zdrój, Narol, Ruda Różaniecka i inne. Znajdziemy tu wiele pamiątek w postaci cerkwi (w większości w stanie ruin) i opuszczonych cmentarzy greckokatolickich. Odszukiwanie tych miejsc w terenie, olbrzymie kompleksy leśne i rzadka zabudowa wsi (co przekłada się na niewielki ruch samochodowy), stwarzają doskonale warunki do uprawienia turystyki rowerowej. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2021
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rowerem po Roztoczu
"Rowerem po Roztoczu" to mapa jednego z najbardziej zielonych obszarów Polski - Roztocze, bo o nim mowa, to kraina geograficzna łącząca Wyżynę Lubelską z Podolem. To właśnie tutaj utworzono Roztoczański Park Narodowy, aby chronić cenne dziedzictwo przyrodnicze. Mapa "Rowerem po Roztoczu" powstała przy współpracy gmin z tego obszaru: Zwierzyniec, Krasnobród, Józefów, Susiec, Tomaszów Lubelski, Narol, Horyniec Zdrój, Bełżec, Lubycza Królewska i Cieszanów.
Zapraszamy na rowerową podróż przez ten niezwykły zakątek, do zwiedzania atrakcji i odkrywania tajemnic Roztocza!