Trasa nie zbyt trudna bardzo przyjemna przez Liberecki Kraj, Czeskie wioski omijając Centrum Frydlandu można podejść pod Zamek Frydland.
(Cytat z strony e- góry Info) - (Zamek Frydlant tworzy ciekawe połączenie dwóch architektonicznych części - średniowiecznego zamku i renesansowego pałacu. Zamek powstał w połowie wieku XIII. Pierwszymi właścicielami byli Ronowcy, następnie Grabsztajnowie, a od roku 1558 zamkiem władali Redernowie. Po bitwie na Bile horze całe dobra weszły w posiadanie Albrechta z Valdsztejna. Po jego śmierci posiadłość stała się majątkiem Matyasza z Gallasu, wreszcie rodu Clam-Gallasów.
Zamkowe muzeum jest pierwszą tego typu ekspozycją w Europie środkowej. Już w roku 1801 część pałacu została udostępniona dla zwiedzających, przez ówczesnych właścicieli. Obecnie w skład ekspozycji zamkowej wchodzą; meble, szkło i porcelana a przede wszystkim bogate zbiory broni od czasów husytów przez renesans i trzydziestoletnią wojnę aż do wieku XIX. Wnętrza udostępnione do zwiedzania są kompletnie i bogato wyposażone. Na uwagę zasługuje kaplica zamkowa, wielki zbiór fajek i pokój dziecięcy z zabawkami z końca wieku XIX. Rzędy Koni i rycerstwa konnego z XVIII wieku.)
Dalej do Świecia gdzie na uwagę zasługuje Zamek odbudowywany z Ruin przez POZYTYWNYCH ZAPALEŃCÓW i za razem miłych właścicieli. Zamek pochodzi z IXIV wieku z fundacji księcia Bernarda Świdnickiego. Wzmiankowany po raz pierwszy w 1325 roku jako Svete gmach należał do systemu obronnego okręgu Kwisy, zabezpieczając szlak handlowy łączący Śląsk z Łużycami. W Świeciu jest jeszcze kościół Barokowy kościół Najświętszego Serca Pana Jezusa (XVII w.) z Bardzo wieloma epitafiami. Dalej w kierunku Stankowic polnymi i leśnymi drogami Podziwiając krajobraz z widokiem na całe Pogórze Izerskie i Karkonosze do wsi Stankowice Do Agroturystycznego Gościńca u Buckich Gdzie jest również Ośrodek Górskiej Turystyki Jeździeckiej "Gościniec u Buckich" Afiliowany przez PTTK. Doskonała baza wypadowa w Góry do Czech ,do Niemiec ,nad jeziorem, raj dla wędkarzy, No i oczywiście w pobliżu liczne zabytki. Dwie zapory wodne, I elektrownie wodne, Złotnicka i Leśniańska, Zamek Czocha, Zamek Rajsko, Góra Szubieniczna z Wieżą warowną, W Złotnikach Lubańskich Stary ratusz niestety już w ruinie, ale bardzo ciekawa budowla. Później można ze Stankowic szlakiem konnym Pogórza Izerskiego przejść ciekawym szlakiem do złotego potoku następnie przez Brzeziniec do Proszówki na Zamek Gryf, który wybudował w XIII w. Książę głogowski Konrad na miejscu dawnego grodu Bobrzan. Do końca XIV w. Znajdował się w rękach książąt świdnickich, później króla czeskiego Wacława IV. W 1419 r. stał się własnością rodu Schaffgotschów[2] i pozostał w ich rękach do 1798 r. W XVI w. i XVII w. Był powiększany i umacniany, m.in. poprzez dodawanie attyk do zamku górnego oraz rozbudowę zamku dolnego i bramy wjazdowej. Dwukrotnie był oblegany przez Szwedów, w 1639 zamek obronił się, lecz zdobyto go 1645 r. Sto lat później, w 1745 zajęły go wojska pruskie, a w 1778 był już silną twierdzą. W 1799 roku częściowo rozebrany na materiał do budowy folwarku usytuowanego poniżej zamku. Od tego czasu pozostaje w ruinie. Obecnie zamek jest własnością prywatną. Następnie przez wieś Młyńsko następnie do Rębiszowa i do wsi Mlądz gdzie na końcu wioski wchodzimy znów na Sudecki Szlak Konny.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Izerskie
Mapa turystyczna "Góry Izerskie" przedstawia duży obszar polskiej i czeskiej części tych gór. Granicę mapy na zachodzie wyznacza czeski Liberec, na północy Gryfów Śląski, a na wschodzie fragment Parku Krajobrazowego Doliny Bobru. Na mapie znajdują się także Szklarska Poręba, Jakuszyce oraz Harrachov. Rok wydania 2020
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Kłodzka - rowerowa
Mapa szlaków rowerowych Ziemi Kłodzkiej. Zaznaczono tu najważniejsze atrakcje przyrodnicze, turystyczne oraz informacje praktyczne. Rok wydania 2020
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Izerskie
Mapa obejmuje czeską część Góry Izerskich, malowniczego pasma Sudetów rozciągającego się na styku granic Polski, Czech i Niemiec. Region znany jest jako ważny ośrodek sportów zimowych - w tym narciarstwa biegowego. Na Polanie Jakuszyckiej odbywa się m.in. Bieg Piastów, a po czeskiej stronie tzw. Jizerská padesátka – bieg na nartach na odcinku 50 km. Po czeskiej stronie funkcjonuje także popularne centrum narciarstwa zjazdowego w Bedřichovie.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Górne Łużyce
Aktualizowana w terenie turystyczna mapa Górnych Łużyc obejmująca styk granic Polski, Czech i Niemiec - będący częścią historycznych Górnych Łużyc. Mapa zawiera aktualne przebiegi szlaków rowerowych oraz pieszych.
Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe Miejsca Obsługi Podróżnych, wybrane stacje benzynowe, parkingi i promy wodne, porty lotnicze, obszary leśne, parki narodowe, uzdrowiska, większe ośrodki narciarskie, obiekty na Liście UNESCO. Legenda w językach: polskim, angielskim, czeskim i słowackim. Mapa dodatkowo zawiera: - schemat dróg płatnych na Słowacji i w Czechach; - wykaz węzłów na autostradach i drogach ekspresowych na Słowacji; - plany Pragi i Bratysławy; - schemat metra w Pradze; - informacje praktyczne dla podróżujących samochodem po Słowacji i Czechach (m.in.: wybrane przepisy drogowe, wymagane dokumenty, obowiązkowe wyposażenie samochodu, rodzaje winiet). Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2020