category-icon

Z grupką: Rudy-Magdalenka

45 km
5 h 32 min
518 m
Adamowice

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2016-07-07
Adamowice
category-icon
45 km
518 m
501 m
Średni
5 h 32 min
4.3/6
Udało się zebrać grupkę na taka trasę: Rudy-kaplica św. Marii Magdaleny, ocalałą po pożarze w Rudach Raciborskich. Początki kultu maryjnego w Rudach wiążą się z osiedleniem się w tym miejscu o. cystersów w XIII w. Fundatorzy klasztoru i kościoła, książęta raciborsko – opolscy, podarowali Cystersom w Krakowie obraz Matki Bożej. Z takim obrazem 13 mnichów z Jędrzejowa przyjechało do Rud już 21. 10. 1258 r. Przez wieki przypisano Maryi przedstawianej w tym obrazie tytuł „Pokorna”. Zakonnicy od samego początki zakasali rękawy i w myśl swej dewizy: „ora et labora” zabrali się za pracę organiczną. Powstało to potężne opactwo z gotyckim kościołem. Zakładali nowe wioski, prowadzili handel, zajmowali się rzemiosłem, budowali drogi. Jednocześnie ciągle rozwijali się w uprawie roli, warzywnictwie, hodowlę trzody itd. W wieku XVIII klasztor posiadał już 7 młynów, 5 hut, wielki piec, fabrykę szkła. Mnisi dbali też o edukację. Już w XIV w. powstała tu pierwsza przyklasztorna szkoła i biblioteka. W 1744 r. powstało to gimnazjum, a potem jedyne na Górnym Śląsku studium filozoficzno – teologiczne. Mieściła się tu szkoła muzyczna, której uczniowie mogli nosić mundury grenadierów. Tutaj powstaje pierwsze bractwo św. Barbary, które rozwinęło Jej kult, znany dziś na Śląsku jakże popularna „barbórka”. W 1683 r. nocuje tu król Jan III Sobieski. Ujęty gościnnością i „klasą” cystersów daruje im złacaną karetę. Na przestrzeni wieków rozkwitał kult Matki Bożej, powstało też wiele legend związanych z Cudownym Obrazem. W latach XVIII w przebudowano kościół na styl barokowy. Dobudowano wtedy Kaplicę Matki Bożej, by, z powodu nasilającego się ruchu pielgrzymkowego, utworzyć w kościele osobne miejsce kultu maryjnego. Kaplica mariacka to perełka śląskiej sztuki barokowej! Obraz MB Rudzkiej (tak nazywają ją parafianie) wzorowany jest na wizerunku M.B. z rzymskiej Bazyliki Santa Maria Madziore. Jest tam obraz Matki Bożej – Salus Populi Romani tj. opiekunka ludu rzymskiego. Tu opiekunka ludu śląskiego. Postępowa i owocna działalność Cystersów w Rudach trwała do 1810 r. Wtedy król Prus ogłosił edykt kasaty klasztoru. Mnisi byli zmuszeni opuścić Rudy, jak się potem okazało – bezpowrotnie. Z czasem duszpasterstwo przejęli tu księżą diecezjalni, a klasztor stał się własnością księcia von Hssen – Kassel. 29. 01. 1945 Armia Czerwona podpaliła piekny, barokowy kościół. Pożar zniszczył 80 % świątyni. Cudownie ocalała jednak Kaplica Matki Bożej zachowana w dziewiczym stanie po dziś dzień. Słynący łaskami obraz Matki Bożej został koronowany przez Jana Pawła II podczas wizyty apostolskiej do Gliwic w 1999 r. Co ciekawe, Papież znał ten obraz, bowiem na terenie rudzkiej parafii mieszkała Jego ciocia, nauczycielka – Stefania Wojtyła. W swych latach studenckich Karol Wojtyła kilkakrotnie ją odwiedzał modląc się w tym czasie w tutejszym kościele.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Gliwice i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Gliwice i okolice
Mapa Gliwic i okolic, na której zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.