category-icon

Z Wołosatego na Tarnicę, powrót przez Bukowe Berdo

16 km
7 h 3 min
885 m
Polska, podkarpackie, Wołosate
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2010-10-10
Polska, podkarpackie, Wołosate
category-icon
16 km
885 m
1051 m
Średni
7 h 3 min
6/6
Trasa choć długa nie jest zbyt ciężka i wymagająca. Choć początkowe podejście pod Tanicę potrafi dąć nieźle w kość. Natomiast po zdobyciu Tarnicy pozostaje nam już tylko wędrówka szczytami połonin. Trasę naszą rozpoczynamy w Wołosatym, małej miejscowości u podnóży Tarnicy. Tu również należy zakupić karnet wstępu na teren Bieszczadzkiego Parku Narodowego. Idziemy najpierw asfaltową drogą aż napotkamy na stary cmentarz i miejsce po greckokatolickiej cerkwi z XVII wieku. Cerkiew ta została spalona w 1946 roku. Zaraz za cerkwiskiem napotykamy na kamienną studnię i stare drzewa owocowe. Były tu zabudowania spalone wraz z cerkwią w 1996 roku. Idziemy dalej najpierw podmokłymi łąkami coraz to bardziej zarośniętymi w skutek naturalnej sukcesji młodymi siewkami drzew i krzewów. Dochodzimy do tablicy informacyjnej jak należy się zachowywać na terenie parku. Dalej stromym podejściem obserwujemy zmieniające się ekosystemy leśne. Wędrując dalej dochodzimy do granicy lasu. Stąd widać już szczyt Tarnicy ale zanim tam dotrzemy musimy wejść na Przełęcz Sidło pod Tarniczka. Tu napotykamy węzeł szlaków, my kierujemy się w prawo na szczyt Tarnicy który osiągamy po kilkunasto minutowym marszu. Dotarliśmy na najwyższy szczyt polskiej części Bieszczadów. Jesteśmy na wysokości 1346 m n.p.m.. Na szczycie znajduje się krzyż upamiętniający jubileuszu roku 2000 oraz pontyfikatu Papieża Polska. Jan Paweł II jeszcze jako ksiądz Karol Wojtyła był na Tarnicy podczas jednej z swoich wędrówek w 1954 roku. Spod krzyża przy dobrej pogodzie podziwiać możemy piękną panoramę. W oddali dostrzec możemy zarys najwyższego wzniesienia Bieszczadów - Pikuj mierzący 1409 m n.p.m. który znajduje się na Ukrainie. Z Tarnicy schodzimy tą samą drogą do przełęczy na której wędrujemy w prawo na widoczny z tego miejsca Krzemień. Najpierw schodzimy kamienistą ścieżką do Przełęczy Goprowców tu napotykamy źródło. Stąd ruszamy pod stromą górę prowadzącą na szczyt Krzemienia 1335m n.p.m.. Jest do drugi co do wysokości szczyt polskiej części Bieszczadów a zarazem jeden najbardziej skalistych. Niestety sam szczyt nie jest dostępny dla turystów wiec trzeba obejść go bokiem kierując się w stronę Bukowego Berda. Tu rozpoczyna się jeden najpiękniejszych odcinków górskich w Bieszczadach. Na pewny etapie wędrówki napotykamy węzeł szlaków z odnoga prowadzącą do Mucznego. Możemy sobie w ten sposób skrócić naszą wędrówkę. Proponuje jednak trzymać się trasy i udać się dalej na niewielki szczyt o nazwie Widełki. Kulminację tego wzniesienia obchodzimy bokiem i docieramy do lasu który na wiosnę pełen jest kwitnącej knowali majowej. W lasach tych zaraz po wojnie ukrywały się oddziały UPA. Dalej schodzimy w dolinę potoku gdzie napotykamy przyczółki mostu leśnej kolejki wąskotorowej. Dalej bitą drogą dochodzimy do asfaltowej drogi w przysiołku Pszczeliny. Tu znajduje się przystanek gdzie możemy odjechać do Ustrzyk.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Bieszczady - Worek Bieszczadzki, Tarnica, Muczne
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - Worek Bieszczadzki, Tarnica, Muczne

Obszar mapy to: Wołcze (na Ukrainie), Stuposiany, Wołosate, źródła Sanu. W jej centralnej części jest Worek Bieszczadzki, miejscowość Muczne i szczyt Tarnica. Mapa zawiera wszelkie informacje pozwalające łatwiej zaplanować wycieczkę – trasy rowerowe, szlaki piesze i ścieżki przyrodniczo-edukacyjne z podaniem ich długości i czasów przejść. Rok wydania 2022

Bieszczady Połoniny
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady Połoniny

Mapa swym zasięgiem obejmuje najciekawsze pasma górskie Bieszczadów. Są tu wszystkie połoniny: Wetlińska, Caryńska, Bukowska, Dźwinicka, Tarnica, Szeroki Wierch, Mała i Duża Rawka oraz Pasmo Jeleniowatego (obok Mucznego) z nowo wybudowaną wieżą widokową. Pokazano tu wszystkie szlaki i ścieżki dydaktyczne z ich  długościami i czasami przejść. Przy trasach rowerowych podano ich długości. Ponadto na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście.
W części opisowej mapy, wzbogaconej fotografiami, zawarto informacje o pasmach i szczytach górskich oraz miejscowościach tu położonych. 

Użański Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Użański Park Narodowy
Mapa "Użański Park Narodowy" przedstawia pbszar w zachodniej Ukrainie, położony w zakątku Zakarpacia, utworzonym przez zbieg granicy Ukrainy z Polską i ze Słowacją. Obejmuje obie strony doliny górnego Użu wraz z jego źródłami – wschodni kraniec Bieszczadów Zachodnich, południowo-zachodni kraniec Bieszczadów Wschodnich i północno-zachodnią część Połoniny Równej. Najwyższe szczyty Parku leżą w grzbiecie granicznym z Polską – Wielka Rawka (1304 m n.p.m.) i Kińczyk Bukowski (1251 m n.p.m.). Po stronie polskiej z Użańskim PN sąsiaduje Bieszczadzki Park Narodowy, a po stronie słowackiej – Park Narodowy Połoniny. Wraz z nimi Użański PN wchodzi w skład Międzynarodowego Rezerwatu Biosfery „Karpaty Wschodnie”. Na Przełęczy Użockiej Użański PN graniczy z Nadsańskim Regionalnym Parkiem Krajobrazowym. (wikipedia.pl)
Bieszczady - Bieszczadzki Park Narodowy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady - Bieszczadzki Park Narodowy

Mapa swym zasięgiem obejmuje obszar od Woli Michowskiej do Tarnawy Niżnej oraz od Worka Bieszczadzkiego do Jeziora Solińskiego. Są tu wszystkie połoniny: Wetlińska, Caryńska, Bukowska, Dźwinicka, Tarnica, Szeroki Wierch, Mała i Duża Rawka oraz Pasmo Jeleniowatego (obok Mucznego) z nowo wybudowaną wieżą widokową. Worek Bieszczadzki pokazano na osobnym kartoniku.  Pokazano tu wszystkie szlaki i ścieżki dydaktyczne z ich długościami i czasami przejść. Przy trasach rowerowych podano ich długości. Ponadto na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście. 

Bieszczady
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczady

Mapa Bieszczady zamyka się w granicach: Lesko i Ustrzyki Dolne na północy, Komańczę na zachodzie, granicę z Ukrainą na wschodzie. Na południu nowe wydanie zostało poszerzone o fragment Parku Narodowego Połoniny po stronie słowackiej. Obszar mapy obejmuje: Bieszczadzki Park Narodowy, Jezioro Solińskie i Myczkowieckie, Góry Sanocko-Turczańskie, fragment pogórzy (Bukowskie i Leskie) oraz najpopularniejsze miejscowości turystyczne: Ustrzyki Górne i Dolne, Wetlina, Cisna, Komańcza, Solina, Lesko.
Rok wydania 2023

Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Bieszczadzkie pogranicze polsko-słowacko-ukraińskie

Obszar mapy Bieszczadzkie Pogranicze od północy wyznaczają Komańcza i Zatwarnica, od zachodu - słowackie Medzilaborce, od wschodu- Przełęcz Użocka („worek bieszczadzki”), od południa Snina i słowacko-ukraińskie przejście graniczne Ubla. 
Na mapie zaprezentowana jest cała trasa samochodowa z Bieszczadów na stronę słowacką i dalej na Ukrainę. Rowerem możemy dodatkowo przekroczyć granicę wygodną drogą z Cisnej przez Przełęcz nad Roztokami (Przeł. Ruska), a poza parkiem istnieje kilka innych możliwości przejazdów terenowych. Mapa obejmuje aż 3 parki narodowe: Bieszczadzki Park Narodowy, Park Narodowy Połoniny oraz częściowo Użański Park Narodowy. Wydanie mapy poprzedziła gruntowna weryfikacja terenowa oraz konsultacje ze „znawcami” terenu, efektem czego jest aktualna sieć szlaków turystycznych, dokładna lokalizacja zabytków architektury sakralnej, cmentarzy wojennych, pomników przyrody i innych ciekawych obiektów. Dużo uwagi poświęciliśmy na weryfikację i odpowiednią klasyfikację sieci dróg - wyróżniając te wyasfaltowane i szutrowe (utwardzone). Zrobiliśmy to z myślą o rowerzystach. Wskazaliśmy również miejsca zakazu wjazdów dla pojazdów samochodowych. Na mapie zastosowano cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności rzeźby terenu. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2017