category-icon

Zator

122 km
62 m
no photo

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2018-04-08
category-icon
122 km
62 m
64 m
1.8/6
W słoneczną i niemal letnią niedzielę 8 kwietnia 2018 roku, tuż po 13.00 wyruszyłem w trasę na rowerze. Z domu skierowałem się w stronę kościoła w Ligocie Miliardowicach, gdzie chodzę na Msze św. a ta niedziela to tzw. Święto Miłosierdzia Bożego, co jest szczególnie u nas obchodzone z racji odpustu. Po chwili pojechałem trasami rowerowymi przez Zabrzeg do Czechowic-Dziedzic, gdzie przejechałem przez kładkę na rzece Białej i dotarłem do Kaniowa. W tej miejscowości przejeżdżałem aż 3 razy przez przejazdy kolejowe i dojechałem do Dankowic. Tam miałem jechać na Jawiszowice, ale stwierdziłem że dawno nie byłem w Zasolu Bielańskim i Bielanach. Na granicy tych dwóch miejscowości jest rzeka Soła, a na jej brzegu najwyraźniej ktoś podpalił chaszcze, to też byłem świadkiem akcji gaśniczej bielańskich strażaków. Następnie skręciłem na dość ruchliwą drogę, gdzie mało mnie jakiś idiota nie staranował bokiem samochodu, w kierunku Oświęcimia. Na trasie minąłem Łęki i Grojec. W Oświęcimiu skręciłem na drogę w kierunku Zatora, obok której wiedzie trasa rowerowa. Moim oczom zaczęły się ukazywać ładne widoki na Beskidy oraz z drugiej strony na Jurę krakowsko-częstochowską i dolinę Wisły. Przejechałem przez Włosienicę i Przeciszów i dotarłem do Zatora. Chwilę przystanąłem przy parku rozrywki "Energylandia" i doszedłem do wniosku, że jak kiedyś będę tam na tzw. roller coaster, to najlepiej na czczo, gdyż jadąc na czymś takim można zwrócić zawartość żołądka w trybie natychmiastowym... Następny przystanek miałem na stacji benzynowej gdzie postanowiłem kupić Coca-Colę, bo picie mi się kończyło, a dalsza trasa wiodła przez Podolsze, a potem WTRką na wałach Wisły, więc miałbym post w piciu... Trasa z Podolsza aż do pod oświęcimskich Babic wiodła wałami Wisły i zaznaczona była jako WTR i Metropolis. Trasa rowerowa jest asfaltowa i wiedzie bezdrożami, przez co jest to jedna z najlepszych tras rowerowych jaką kiedykolwiek jechałem. Do jej walorów można zaliczyć piękne widoki po obu stronach. W Bobrku skierowałem się na Oświęcim, gdzie przejechałem bulwarem nad Sołą i obok KL Auschwitz, a potem trasa wiodła w kierunku obozu w Brzezince. W Harmężach zdecydowałem, że nie pojadę w kierunku Brzeszcz, a na Wolę i tak też zrobiłem. Przejechałem przez Wolę i lasem dotarłem (trasa Greenways i R4) do Frydka i Ćwiklic. Zaczynało się ściemniać to, włączyłem światła. Planowałem jechać do Pszczyny i skierować się na tamę w Goczałkowicach ale stwierdziłem, że to ryzykowne bo tamę zamykają o zmroku i z Pszczyny pojechałem obok DK 1 do uzdrowiska w Goczałkowicach, a potem do Czechowic-Dziedzic i tymi samymi trasami, co na początku dotarłem do domu (pokrążyłem jeszcze po Miliardowicach).

Jeśli chodzi o warunki w jakich odbywała się wyprawa to było tak: pogoda słoneczna, 21 stopni co pozwoliło ubrać koszulkę i rowerowe spodenki. Trochę wiało, ale to był ciepły wiatr. Co najważniejsze, to fakt, że licznik zanotował aż 125 km !!! Zero zmęczenia, bo trasa wiodła płaskimi terenami.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ziemia Oświęcimska. Dolina Karpia

Mapa obejmuje tereny od Pszczyny na zachodzie po Alwernię i Wadowice na wschodzie oraz od Chrzanowa na północy po Andrychów i Bielsko-Białą na południu.

Wydanie 1, 2017

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Małopolska na rowerze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Małopolska na rowerze
Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych:
- z projektu VeloMałopolska;
- Szlak wokół Tatr (część polska);
- inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki). 
Wiślana Trasa Rowerowa, VeloDunajec, VeloNatura oraz VeloMetropolis są w znacznej części gotowe. Pozostałe trasy: VeloRaba, VeloPrądnik i VeloRudawa są na etapie planowania lub budowy. Przebieg każdej ze wspomnianych tras został na mapie wyeksponowany i oznaczony odpowiednią tabliczką. Dodatkowo trasy zostały podzielone ze względu na rodzaj nawierzchni.
Tym sposobem rozróżniono:
- drogi asfaltowe dla rowerów, odseparowane od ruchu samochodowego;
- drogi szutrowe, ścieżki;
- drogi asfaltowe publiczne, przebieg w ruchu ogólnym (w większości są to odcinki o uspokojonym lub niewielkim ruchu samochodowym).
W przypadku, gdy przejazd danym odcinkiem jest niemożliwy (np. ze względu na budowę mostu) podano propozycje objazdów, a także łączenia tras. Oprócz klasycznej treści turystycznej na mapie zaznaczono także: miejsca obsługi rowerzystów (MOR-y), promy, miejsca z pracami budowlanymi, strome podjazdy i ostre zjazdy, miejsca niebezpieczne, drogi o zwiększonym natężeniu ruchu samochodowego. Jest również kilometraż prezentowanych tras. Poza trasami Velo Małopolska na mapie pokazano wszystkie szlaki rowerowe (głównie gminne, w znacznej części terenowe). Specjalna grafika pozwoliła na wyeksponowanie tras i szlaków rowerowych. "Małopolska na rowerze" to mapa/niezbędnik - obowiązkowe wyposażenie dla wszystkich rowerzystów o zacięciu turystycznym, szczególnie tych nastawionych na przejazdy długodystansowe na rowerach trekkingowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2024