No cóż, trzeba w końcu zobaczyć ten "cud" o którym już chyba i na Kamczatce słyszeli. Z 54 kilometrowej pętli całą PR-ową robotę robi 15 kilometrowy odcinek z Godowa do Zebrzydowic dobrej, a wręcz określanej jako "na europejskim poziomie" drogi rowerowej z infrastrukturą towarzyszącą. Nie mam doświadczenia w "europejskiej" więc nie potwierdzę ani nie zaprzeczę. I odnoszę wrażenie, żę w ogólnym przeświadczeniu ta infrastruktura przedstawiana jest jako główny wyznacznik atrakcyjności Żelaznego (jednak nie dla mnie). Co do pozostałej części szlaku, poprowadzonej głównie po drogach publicznych, trudno powiedzieć, że nieciekawa ale i bez rewelacji. A Karwina? - fajne miasteczko ale robienie z niej ponadprzeciętnej atrakcji... no cóż, dyskutował nie będę. Część zachodnia szlaku praktycznie niczym nie zachęca. Widać to zresztą po ilości rowerzystów, których można było policzyć na palcach, no może dwóch rąk, na dodatek z wzrokiem utkwionym w ekrany telefonów i zaklinających rzeczywistość nieco podwórkową łaciną, Powód chyba znany. Rundka zrobiona również wałami Olzy i tu ruch nieco większy, chyba zamiast szlakiem ludzie wybierają alternatywnie wały, zdecydowanie bardziej i przyjazne rowerzystom i atrakcyjne. Na wschodnim i północnym odcinku szlaku naprawdę spory ruch w obu kierunkach, wydaje się, że infrastruktura robi swoje
Podsumowując, szlak jako ogół całkiem spoko, jak ktoś ma blisko albo robi "po drodze", można wpaść. Jeśli specjalnie gdzieś z dalsza wierząc w, moim zdaniem grubo przesadzony i nieadekwatny do rzeczywistości PR i licząc na efekt "wow" grzecznie mówiąc, z lekka bym się zirytował.
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice
Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ostrava i okolice
Mapa prezentuje fragment północno-wschodnich Czech, przy granicy z Polską, na pograniczu Śląska i Moraw. Stolica regionu - Ostrawa - to ważny ośrodek komunikacyjny i gospodarczy Czech.
Rok wydania: 2016/2017
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski
Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice
Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad
Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.
Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.