category-icon

Żelazny Szlak Rowerowy - oficjalny przebieg

53 km
151 m
Polska, śląskie, Godów
Oficjalny przebieg
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-02-14
Polska, śląskie, Godów
category-icon
53 km
151 m
143 m
Średni
6/6
Żelazny Szlak Rowerowy, znany również pod nazwą Železná cyklotrasa, to międzynarodowy projekt trasy rowerowej powstałej w ramach polsko-czeskiego programu „Przekraczamy Granice”, który został sfinansowany przez Unię Europejską. Wzięły w nim udział miasto Jastrzębie-Zdrój, gmina Godów, gmina Zebrzydowice oraz czeskie miasta Karwina i Piotrowice.


Długość Żelaznego Szlaku Rowerowego – przebieg i trasy alternatywne
Żelazny Szlak Rowerowy został oddany do użytku 10 września 2020 roku, szlak składa się z jednej głównej pętli i kilku krótszych bocznych odcinków dojazdowych. Podstawowa pętla Żelaznego Szlaku Rowerowego ma długość około 55 km, najkrótszy wariant ma z kolei długość 34 km. Dzięki takiemu rozwiązaniu rowerzyści mogą dopasować trasę do swoich preferencji i kondycji. Projekt wykorzystuje fragmenty nieczynnych śląskich linii kolejowych, które zostały przekształcone w wygodne i bezpieczne trasy rowerowe. To duży atut dla rowerzystów, ponieważ daje im możliwość cieszenia się malowniczymi krajobrazami, nie rezygnując z bezpieczeństwa podczas jazdy. Tego typu pokolejowe trasy rowerowe stają się coraz bardziej popularne i cieszą się dużym uznaniem rowerzystów. Na polskiej części Żelaznego Szlaku Rowerowego znaleźć można różnego rodzaju udogodnienia, takie jak miejsca odpoczynku czy punkty gastronomiczne. Odcinek szlaku znajdujący się po czeskiej stronie pod względem infrastruktury i jakości nawierzchni jest znacznie mniej atrakcyjny niż ten po stronie polskiej.


Żelazny Szlak Rowerowy – atrakcje na trasie
Żelazny Szlak Rowerowy nie tylko umożliwia aktywny wypoczynek na rowerze, ale również pozwala odkryć piękno przyrody i ciekawą historię tych terenów. To idealna trasa dla miłośników rowerowych wypraw, którzy chcą połączyć sport z poznawaniem fascynujących miejsc na pograniczu polsko-czeskim. Śląskie miasto Jastrzębie-Zdrój będące punktem początkowym szlaku, oferuje ciekawe miejsca do zwiedzania, takie jak historyczne uzdrowiskowe budynki czy inhalatorium solankowe. W Jastrzębiu-Zdroju można także spotkać interesującą architekturę, taką jak szyb skipowy kopalni Moszczenica, wyróżniający się na tle krajobrazu. Kolejną interesującą lokalizacją na trasie jest Las Biadoszek, gdzie znajduje się buk "Jakub" - najstarsze drzewo w Jastrzębiu-Zdroju. Historyczne i architektoniczne ciekawostki oferuje także gmina Zebrzydowice. Najciekawszym obiektem jest kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Kaczycach, znajdujący się na Szlaku Architektury Drewnianej. Ponadto, warto odwiedzić zamek oraz kościół pw. Narodzenia Najświętszej Maryi Panny w Kończycach Małych oraz kościół Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Zebrzydowicach, które stanowią ważne elementy dziedzictwa kulturowego regionu.


Żelazny Szlak Rowerowy na weekend i nie tylko
Żelazny Szlak Rowerowy jest świetnym przykładem udanego projektu turystyki rowerowej, który został zrealizowany przy współpracy samorządów oraz wsparciu finansowym Unii Europejskiej. Oferuje on ciekawą trasę z przepięknymi krajobrazami, miejscami odpoczynku i miejscami do zwiedzania. Przyciąga on zarówno turystów, jak i mieszkańców okolicy, którzy chętnie korzystają z niego podczas popołudniowych czy weekendowych aktywności. Jego kompleksowa infrastruktura zachęca rodziny do wspólnych wycieczek, a dzięki alternatywnym wariantom trasy, każdy może znaleźć odpowiednią dla siebie opcję.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ostrava i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ostrava i okolice

Mapa prezentuje fragment północno-wschodnich Czech, przy granicy z Polską, na pograniczu Śląska i Moraw. Stolica regionu - Ostrawa - to ważny ośrodek komunikacyjny i gospodarczy Czech.

Rok wydania: 2016/2017

Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Euroregion Praděd
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Praděd

Turistická mapa Euroregionu Praděd zahrnuje území česko-polského příhraničí: na české straně okresy Jeseník a Bruntál, na polské straně Opolské vojvodství. Speciálně zpracovaný kartografický podklad obsahuje nezbytné informace pro aktivní turistiku v přeshraniční oblasti: pěší, jezdecké, cyklistické stezky a další významné objekty infrastruktury cestovního ruchu. 

Mapa byla zpracována v rámci projektu „E-bike moderní turistika" spolufinancovaného z prostředků Evropského fondu pro regionální rozvoj a ze státního rozpočtu. „Překračujeme hranice".