category-icon

ZIELONY DOBROSZYCE_wokół Twardogóry

47 km
2 h 1 min
116 m
Twardogóra

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-09-14
Twardogóra
category-icon
47 km
116 m
101 m
Łatwy
2 h 1 min
3.9/6
Tym razem przenosimy się na zachód od Twardogóry, aby zielonym szlakiem rowerowym objechać pętlę przez Dobroszyce i Złotów. Trasa prowadzi głównie asfaltami (kiepskiej jakości), lecz są także odcinki brukowe i drogi gruntowe. Z tego powodu polecam rower trekkingowy lub przełajówkę. Oczywiście moja treningowa szosa z oponami 23 na upartego też dała radę, ale miejscami jest mało komfortowo. Wyjazd zaczynam w Dobroszycach, skąd pojadę na zachód. Szlak zielony prowadzi przez rynek tej miejscowości, ale odradzam przejazd tamtędy. niestety podczas ostatniego remontu jakiś idiota wymyślił, aby zastąpić nawierzchnię asfaltową łamanymi kamieniami, w związku z czym centrum stało się nieprzejezdne dla rowerów, gdyż opony wpadają w szczeliny. W Dobroszycach możemy zobaczyć neogotycki kościół św. Jadwigi oraz okazały pałac (obecnie placówka oświaty). Dalej zmierzamy do Siekeirowic, gdzie skręcamy w prawo przy kościele. Przed nami ok 2 km. nieprzyjemnego odcinka z kostki brukowej aż do Łuczyny. Przecinamy szosę 340 i kierujemy się do Sadkowa. Stąd dalej do Bartkowa musimy przebrnąć trochę w piachu. W Bartkowie skręcamy w prawo i trafiamy na malowniczą szosę przez las. Jest to jedna z moich ulubionych miejscówek treningowych w okolicy. Zamknięta dla ruchu droga z nowym asfaltem. Mam wiec całą szerokość dla siebie. Po kilku kilometrach docieramy do skrzyżowania ze szlakiem niebieskim. Teraz mamy dwie opcję: krótszą zielonym lub dłuższą, jadąc niebieskim na zachód. Wybieram oczywiście drugą. Dojeżdżam do leśniczówki z wieżą obserwacyjną, mijając po drodze miejsce po dawnym pałacu myśliwskim. Na szosie skręcam w prawo i jadę aż do Złotowa. Co ciekawe przeczytałem ostatnio, ze nazwa tej miejscowości nie pochodzi od "złota", lecz od "słoty" czyli deszczowej pogody.Tu można zobaczyć kościół drewniany z XVIIIw. Znów trafiam na zielony szlak i za drogowskazami docieram do Dobroszyc.

Łukasz Klimaszewski
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wzgórza Trzebnickie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wzgórza Trzebnickie

Mapa "Wzgórza Trzebnickie" obejmuje obszar od Wrocławia do Żmigrodu oraz od Brzegu Dolnego do Oleśnicy. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°41’ - 17°22’ długości geograficznej wschodniej oraz 51°09’-51°26’ szerokości geograficznej północnej. Na mapie zaznaczono wszystkie informacje potrzebne turyście oraz każdej osobie poruszającej się wg tej mapy. W miejscowościach opisano nazwy ulic . Są tu przebiegi wszystkich szlaków pieszych, rowerowych, kajakowych, konnych, opisano na nich odległości - co pozwoli zaplanować wycieczkę. Miejsca szczególnie warte odwiedzenia zaznaczono żółta ramką. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic z cięciem co 5 m.

Dolina Baryczy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Baryczy

Mapa obejmuje cały obszar Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy oraz tereny przyległe. Zasięg mapy wyznaczają: Ostrów Wielkopolski na północy, Twardogóra na południu, Rawicz na zachodzie i Mikstat na wschodzie. Jest to obszar wyjątkowo atrakcyjny przyrodniczo. Znajduje się tu największy w Europie kompleks sztucznych stawów rybnych. Stawy Milickie to również największy w Polsce rezerwat ornitologiczny. Ptasi raj przyciąga rzesze obserwatorów. Uprawianie birdwatchingu umożliwiają liczne wieże i czatownie. Bogate, a przy tym mało znane jest także dziedzictwo kulturowe tego obszaru. Osobliwością są szachulcowe kościoły, domy z rudy darniowej czy zabytkowe jazy. Skala mapy pozwoliła na dokładne naniesienie dróg, ścieżek, szlaków pieszych, rowerowych, kajakowych, dydaktycznych i spacerowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2022

 

Dolina Baryczy. Część wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Baryczy. Część wschodnia

Mapa wschodniej części Doliny Baryczy obejmuje obszar od Radziądza do Antonina. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°58’ - 17°55’ długości geograficznej wschodniej oraz 51°15’-51°40’ szerokości geograficznej północnej. Mapa została zaktualizowana w terenie. Na mapie zostały zaznaczone wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne z podaniem ich długości. Mapa zawiera atrakcje przyrodnicze i bazę noclegową oraz jako ciekawostkę gniazda bocianie.

 

Dolnośląska Kraina Rowerowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolnośląska Kraina Rowerowa

Mapa obejmuje obszar Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, czyli obszar pow. górowskiego, pow. trzebnickiego, pow. milickiego oraz gmin: Wołów, Twardogóra i Dobroszyce. Zaznaczono tu wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne. Szczególnie zostały uwypuklone drogi rowerowe istniejące, w budowie i planowane. Mapa zawiera atrakcje turystyczne, przyrodnicze i bazę noclegową. Dodatkowo zostały zaznaczone miejsca przyjazne rowerzystom. Część opisowa zilustrowana fotografiami, obejmuje obszar mapy w podziale na regiony, wybrane szlaki rowerowe oraz krótką charakterystykę miejsc przyjaznych rowerzystom.

 

Województwo opolskie i plan Opola
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo opolskie i plan Opola

Mapa Opola i okolic obejmuje obszar województwa w skali 1:190 000. Mapa zawiera aktualny przebieg dróg wraz z numeracją, odległości drogowe, granice powiatów i gmin ponadto stacje paliw, hotele, parkingi, zabytki, zaznaczono wszystkie miejscowości. Mapa oprócz województwa obejmuje też pogranicze i obszar Wrocławia. Na obu mapach wkreślono współrzędne geograficzne zgodne z GPS. Opracowanie obejmuje także plan Opola w skali 1:20 000, widoczny po odpowiednim zbliżeniu.

Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019