category-icon

ZIELONY_wokół Twardogóry

27 km
1 h 19 min
124 m
Twardogóra

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2015-09-09
Twardogóra
category-icon
27 km
124 m
135 m
1 h 19 min
4.2/6
Kolejny szlak rowerowy z cyklu "wokół Twardogóry", tym razem zielony. Podobnie jak czerwony, tworzy zamkniętą pętlę. Ze względu na sporo odcinków piaszczystych pokonanie go rowerem z wąskimi oponami będzie miejscami kłopotliwe. Ja startuję w lesie na w okolicach Chełstowa na skrzyżowaniu szlaku czerwonego z niebieskim. Tym drugim udaję się na północ do Goli Wielkiej, gdzie napotykam zielony. Następnie jadę pętlę przeciwnie do ruchu wskazówek zegara, a więc kieruję się drogami leśnymi w stronę Goszcza. Przecinam tory kolejowe i po paru kilometrach po prawej stronie szlaku natrafiam na głęboki rów. Prawdopodobnie są to poniemieckie zapory przeciwczołgowe z 1945r. Dalej kieruję się na zachód i po dłuższej chwili docieram do resztek parku pałacowego w Goszczu. Park jest zupełnie zdewastowany i po dawnym założeniu zachowało się kilka dorodnych dębów i malowniczych zbiorników wodnych. Przejeżdżam przez dziedziniec pałacu, przecinam drogę 448 i za drogowskazem docieram do mauzoleum Reichenbachów. Niestety jest ono w takim samym stanie, jak ich dawna rezydencja. Można wdrapać się do okna, aby zajrzeć do środka, ale we wnętrzu niewiele się zachowało. Następnie szlak prowadzi polami w kierunku Twardogóry. Gdy dotrzemy do pierwszych zabudowań i drogi szutrowej, warto zwrócić uwagę na zrujnowany drewniano- murowany budynek po prawej stronie - dawny młyn wodny. Zachowały się resztki budowli hydrotechnicznych, a we wnętrzu dostrzegłem resztki urządzeń. Dalej docieramy do Twardogóry, mijając po drodze stację PKP. Krótki objazd miasta i jadąc na wschód zmierzamy w drogę powrotną do Goli Wielkiej. Po drodze mijamy z lewej strony źródełko. Nie wiem czy woda nadaje się do picia, ale po śladach widać, ze jest często odwiedzane.
Trasę poleca:

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Dolina Baryczy
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Baryczy

Mapa obejmuje cały obszar Parku Krajobrazowego Doliny Baryczy oraz tereny przyległe. Zasięg mapy wyznaczają: Ostrów Wielkopolski na północy, Twardogóra na południu, Rawicz na zachodzie i Mikstat na wschodzie. Jest to obszar wyjątkowo atrakcyjny przyrodniczo. Znajduje się tu największy w Europie kompleks sztucznych stawów rybnych. Stawy Milickie to również największy w Polsce rezerwat ornitologiczny. Ptasi raj przyciąga rzesze obserwatorów. Uprawianie birdwatchingu umożliwiają liczne wieże i czatownie. Bogate, a przy tym mało znane jest także dziedzictwo kulturowe tego obszaru. Osobliwością są szachulcowe kościoły, domy z rudy darniowej czy zabytkowe jazy. Skala mapy pozwoliła na dokładne naniesienie dróg, ścieżek, szlaków pieszych, rowerowych, kajakowych, dydaktycznych i spacerowych. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2022

 

Powiat ostrowski dla aktywnych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat ostrowski dla aktywnych

Mapa powiatu ostrowskiego w skali 1:70 000, w skład którego wchodzą gminy: Ostrów Wielkopolski, Nowe Skalmierzyce, Odolanów, Raszków, Przygodzice, Sieroszewice, Sośnie. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem, co pozwala łatwiej zaplanować wycieczkę. Za pomocą wyraźnych, charakterystycznych znaków wskazano miejsca, gdzie można aktywnie spędzić wolny czas. Na mapie zaznaczono miejscowości, drogi, lokalizację obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego, zabytki, ważniejsze noclegi, łowiska, stadniny koni, parki linowe, przystanie żeglarskie, korty tenisowe, strzelnice sportowe, hale sportowe oraz kąpieliska i baseny. Ukształtowanie terenu pokazano przy pomocy warstwic o cięciu co 10 m. Obszar mapy ograniczony jest współrzędnymi 17°25’ - 18°14’ długości geograficznej wschodniej oraz 51°24’-51°48’ szerokości geograficznej północnej.

Dolina Baryczy. Część wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolina Baryczy. Część wschodnia

Mapa wschodniej części Doliny Baryczy obejmuje obszar od Radziądza do Antonina. Jest to obszar ograniczony współrzędnymi 16°58’ - 17°55’ długości geograficznej wschodniej oraz 51°15’-51°40’ szerokości geograficznej północnej. Mapa została zaktualizowana w terenie. Na mapie zostały zaznaczone wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne z podaniem ich długości. Mapa zawiera atrakcje przyrodnicze i bazę noclegową oraz jako ciekawostkę gniazda bocianie.

 

Dolnośląska Kraina Rowerowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Dolnośląska Kraina Rowerowa

Mapa obejmuje obszar Dolnośląskiej Krainy Rowerowej, czyli obszar pow. górowskiego, pow. trzebnickiego, pow. milickiego oraz gmin: Wołów, Twardogóra i Dobroszyce. Zaznaczono tu wszystkie szlaki piesze, rowerowe, konne i kajakowe oraz ścieżki przyrodnicze i edukacyjne. Szczególnie zostały uwypuklone drogi rowerowe istniejące, w budowie i planowane. Mapa zawiera atrakcje turystyczne, przyrodnicze i bazę noclegową. Dodatkowo zostały zaznaczone miejsca przyjazne rowerzystom. Część opisowa zilustrowana fotografiami, obejmuje obszar mapy w podziale na regiony, wybrane szlaki rowerowe oraz krótką charakterystykę miejsc przyjaznych rowerzystom.

 

Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Dolnośląskie - mapa atrakcji turystycznych

Wybrać około 100 atrakcji z tego regionu to niezwykle trudne zadanie. Miejsc szczególnych, wartych odwiedzenia jest tutaj znacznie więcej. Subiektywnego wyboru dokonał – opierając się na doświadczeniu jako pilota wycieczek, przewodnika turystycznego i górskiego – Waldemar Brygier (naszesudety.pl). Wśród polecanych atrakcji: zamki, pałace, muzea, skanseny, kopalnie, twierdze, osobliwości przyrody, uzdrowiska i wiele innych. Zapraszamy do lektury! Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne. Rok wydania 2019

Miejscowości na trasie