Widokowa trasa przez Złotą Polską Jesień (o ile jedzie się jesienią :) Głównie asfalt i szuter. Trasa omija góry Żar (527m) i Chełm (603m), ale można się na nie wspiąć, po lekkiej modyfikacji. Po drodze jezioro Mucharskie i Kalwaria Lanckorona z pięknym historycznym rynkiem.
Start z dużego parkingu poniżej Klasztoru Bernardynów w Kalwarii Zebrzydowskiej. Na początku ok. 1.5km podjazdu (3%), a potem 2km zjazdu (6%) początkowo asfalt pod koniec szuter. Następnie czeka nas 800m podjazdu przez pola (jest droga, ale dla ambitnych, jeżeli chce się przejechać bez pchania - jak się ma 18 lat, albo elektryka to można jechać :) Po pokonaniu "pól zielonych" wskakujemy na grzbiet z asfaltem i pięknymi widokami, a następnie tracąc 160m w pionie zjeżdżamy nad jezioro Mucharskie. Po drodze mijamy piękną kapliczkę - urocze, spokojne miejsce na posiłek regeneracyjny :) Kolejne 6km to płaski odcinek wzdłuż jeziora Mucharskiego. Od jeziora oddziela nas linia kolejowa, i betonowe wały, więc z moczenia nóg w jeziorze raczej nici :) Po skręcie w lewo zaczyna się najbardziej ambitny fragment trasy. Musimy się wspiąć (320m w pionie i 6 km) na grzbiet góry Chełm. Na pierwszych 2 km średnie nachylenie to 10%, ale bywają odcinki o nachyleniu ponad 15%. Na szczęście cały czas poruszamy się po asfalcie. Pomiędzy Obladówką, a Sosnówką możliwy jest skrót przez pola zaoszczędzający ok. 45m zjazdu (w pionie), ale nie wiadomo jak długo będzie mozna z niego korzystać, bo po drodze widzieliśmy pomarańczowe paliki zwiastujące w przyszłości budowę = siatkę - nam się jeszcze udało :) Ok. 20-go km trasy (Kramarki) zjeżdżamy z asfaltu i czerwonym szlakiem (szuter) wspinamy się na grzbiet Chełmu. Bardzo sympatyczny kawałek trasy przez złote lasy. Po około 3.5 km szutru wracamy na asfalt i do oglądania pięknych widoków. Przekraczamy drogę Budzów - Stronie i zjeżdżamy do Skawinki (3.4km, -5.1%) - cały czas asfalt. Ze Skawinki dojeżdżamy do Kalwarii Lanckorony, gdzie warto się na chwile zatrzymać i obejrzeć historyczne centrum miasta z pięknymi drewnianymi domami na rynku, kościołem i ruinami zamku. Potem czeka nas 180m w dół i 85m do góry (w pionie) i docieramy na parking z którego startowaliśmy. Ostatni odcinek trasy lekko kamienisty, ale przejezdny. Za to, po drodze, można podziwiać piękne stacje drogi krzyżowej i zadziwiająco wielki i bogato zdobiony most nad Cedronem (brzmi dumnie, ale Cedron to taki mały strumyczek :).
Trasa przejechana na rowerze elektrycznym (silnik 300W, spadek napięcia akumulatora na trasie z 42.0V do 36.0V) w towarzystwie dwóch "analogów" :)
Komentarze
NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Mały
Mapa prezentuje obszar najmniejszego, ale jakże urokliwego polskiego Beskidu. Zasięg mapy obejmuje tereny pomiędzy Bielskiem-Białą na zachodzie i Suchą Beskidzką na wschodzie oraz Wadowicami od północy i Żywcem na południu. Obszar Beskidu Małego posiada charakter zwartej, rozległej wyspy górskiej, którego najwyższym szczytem jest Czupel (930 m n.p.m.). Dla turystów jest to łatwo dostępny obszar z gęstą siecią szlaków turystyki pieszej, rowerowej i narciarskiej. Jeziora Żywieckie i Międzybrodzkie stwarzają dobre warunki do uprawiania sportów wodnych. Obszar Beskidu Małego to również region bogaty kulturowo, gdzie spotkać można ślady wczesnośredniowiecznych grodzisk, ruiny rycerskich zamków, dawne rezydencje magnackie, staropolskie szlacheckie dworki, czy niespotykane gdzie indziej kamienne szałasy. W regionie tym urodził się i wychował Jan Paweł II, który często wędrował po szlakach tego Beskidu. Wydawnictwo Compass dokonało aktualizacji mapy na bazie własnych prac terenowych oraz w konsultacji ze znakarzami szlaków.
Wydanie 10, 2017 r.
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Makowski (Średni)
Mapa Beskidu Makowskiego (zwanego także Średnim lub Myślenickim) swoim zasięgiem obejmuje także fragmenty Beskidów: Małego, Żywieckiego i Wyspowego. Najwyższym szczytem jest Mędralowa, pozostałe pasma osiągają wysokość do 700 – 800 m n.p.m. Beskid Makowski jest stosunkowo mało popularny wśród turystów, chociaż jest też dosyć gęsto zaludniony. Na mapie przedstawione zostały szlaki piesze oraz trasy rowerowe, zastosowano także cieniowanie w celu uzyskania wrażenia plastyczności terenu. Mapa offline, którą można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne, zasięgiem obejmuje tereny od Wadowic na zachodzie po Dobczyce i Rabkę-Zdrój na wschodzie. Rok wydania 2023
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018