category-icon

Żmijowiec i Dziki Potok BackCountry

15 km
3 h 28 min
609 m
Sienna
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2013-02-17
Sienna
category-icon
15 km
609 m
550 m
3 h 28 min
6/6
Dziś wyruszam samochodem do Sennej. Parkuje na bezpłatnym parkingu przy ośrodku narciarskim Czarna Góra. Pomimo wczesnej pory parkingi pełne a na stokach mnóstwo narciarzy i kolejki do wyciągów.
Przez nikogo nie zauważony włączam GPS, biorę biegówki i ruszam w górę w stronę Żmijowej Polany. Można by iść pod wyciągiem H2 , ale trasa jest stroma, ruszam więc drogą, która w lecie stanowi ścieżkę rowerową. Mimo że trasa wije się w górę, to i tak podejście jest trudne, wyślizgane przez jeżdżących tędy narciarzy na zjazdówkach. Szkoda, że nie ma tu założonego śladu biegowego.
Po jakiś 40 minutach dochodzę do Żmijowej Polany. Tutaj zaczyna się trasa biegowa/piesza w kierunku Schroniska Pod Śnieżnikiem. Nie jest to przygotowana trasa biegowa z założonym śladem, widać ,że ktoś przejechał skuterem śnieżnym, parę osób przebiegło tędy na nartach i wiele przeszło na piechotę.
Mimo tego poruszam się dość szybko w niesamowitej zimowej scenerii.
Na Żmijowcu spotykam pierwszego „skiturowca” Jest okazja żeby pogadać, zrobić zdjęcia. Widzę, że trochę sceptycznie patrzy na moje biegówki, a ja zainteresowaniem słucham tego co ma do powiedzenia na temat skiturów. Przy okazji dowiaduję się, że zajmuje się działem ogłoszeń na SkiForum.
Ruszam dalej. Mimo mgły zimowy krajobraz jest przepiękny, przy słonecznej pogodzie widoki na Masyw Śnieżnika i Czarną Górą są zachwycające.
Na Rozdrożu Pod Śnieżnikiem spotykam młode małżeństwo, które podąża w stronę schroniska. Zdejmuję biegówki i idę z nimi. Rozmawia się fajnie bo znają i kochają góry, wspólnych tematów nie brakuje, a ich kres następuje przy schronisku.
Dziś nie wybieram się na Śnieżnik, zjadam kanapkę, popijam gorącą herbatą.
Jeszcze rozmowa z właścicielem schroniska. Proponuje mi powrót przez Dziki Potok. Tylko gdzie to jest? Twierdzi, że przejeżdża tam skuterem śnieżnym. Jadę więc w dół w kierunku Kletna i w połowie drogi skręcam w lewo. Tutaj faktycznie są już tylko ślady skutera. Podążam więc w górę. śnieg jest miękki, więc idzie się dość ciężko.
W końcu dochodzę do Dzikiego Potoku. Trudno mieć wątpliwość, że to jest to miejsce. Po kilkunastu metrach ślad skutera się urywa. Nie mam jednak zamiaru zawracać. Śnieg jest na tyle zwarty, że powolutku poruszam się w stronę Janowej Góry i Siennej. Trudy wynagradza niezwykła sceneria i świadomość, że to przynajmniej w tej chwili miejsce dziewicze.
Po kilkunastu minutach wychodzę na trasie zjazdowej w Siennej.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Śnieżnik i Międzygórze
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Śnieżnik i Międzygórze

Mapa obejmuje obszar Masywu Śnieżnika. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych, łącznie z kilometrażem. Rok wydania 2021

 

Czarna Góra
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Czarna Góra

Mapa Czarnej Góry i okolic. Zakres mapy ograniczony jest miejscowościami: Stronie Śląskie, Bystrzyca Kłodzka, Międzylesie i Stare Miasto w Czechach. Znajduje się tu popularny ośrodek narciarski. Na mapie zaznaczono szlaki piesze i rowerowe (z długościami), konne, a także ścieżki przyronicze. Jest oznaczona baza noclegowa i gastronomiczna. 

Mapa została wydana jdunie w formie cyfrowej – brak dostępnej wersji papierowej.

Góry Złote - szczegółowa
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Góry Złote - szczegółowa

Szczegółowa mapa turystyczna Gór Złotych z uwzględnieniem atrakcji, zabytków, noclegów, gastronomii oraz innych miejsc przydatnych turyście. Zawiera wszystkie znakowane szlaki turystyczne piesze, rowerowe, ścieżki dydaktyczne wraz z kilometrażem. Obejmuje swym zasięgiem pasmo Gór Złotych oraz takie miejscowości jak Paczków, Javornik, Złoty Stok, Lądek Zdrój, Stronie Śląskie.

Rok wydania: 2018

Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika. Góry Bialskie. Králický Sněžník

Mapa Masywu Śnieżnika przedstawia jedno z wyższych w Sudetach pasm górskich, które zamyka od południa Kotlinę Kłodzką. Zaliczamy je do Sudetów Wschodnich. Zasięg mapy wyznaczają: Bystrzyca Kłodzka na północnym-zachodzie, Międzylesie na południowym-zachodzie oraz Jindrichov na południowym-wschodzie. Obszar mapy obejmuje: Masyw Śnieżnika z najwyższym szczytem Śnieżnikiem (1426 m n.p.m.), Góry Bialskie, Kralicky Sneznik, częściowo także Rychlebske hory i Góry Złote oraz miasto Stronie Śląskie.
Duże zróżnicowanie krajobrazowe, doskonałe zagospodarowanie turystyczne podszczytowego rejonu Śnieżnika z jednej strony i „dzikość” Gór Bialskich z drugiej – to najlepsze atuty tego obszaru. Pobyt w tym regionie z pewnością miło wspominać będą nie tylko turyści piesi, ale także miłośnicy narciarstwa, jazdy rowerowej i konnej, wspinacze skałkowi oraz wędkarze. Rok wydania 2023

Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Masyw Śnieżnika, Góry Bialskie, Góry Złote, Krowiarki

Mapa Masywu Śnieżnika, Gór Złotych i Bialskich oraz Krowiarek, z najwyższym szczytem Ziemi Kłodzkiej - Śnieżnikiem i Ośrodkiem Narciarskim Czarna Góra. Znajdują się tu takie atrakcje jak Wodospad Wilczki i Jaskinia Niedźwiedzia. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych, szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. W miejscowościach opisano nazwy ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych, narciarskich i konnych, łącznie z kilometrażem, co pozwoli łatwiej zaplanować wycieczkę. Przy szlakach pieszych podano także orientacyjny czas przejścia.

Jesioniki i Góry Złote
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Jesioniki i Góry Złote

Mapa przedstawia dwa niewielkie pod względem wysokości pasma górskie Sudetów rozciągające się na granicy Polski i Czech, na pograniczu Moraw i Śląska. W Jesionikach najbardziej rozpoznawalnym szczytem jest Pradziad (1491 m n.p.m.) znajdujący się w paśmie górskim Wysokiego Jesionika, stanowiący jednocześnie najwyższy szczyt Śląska Czeskiego, Górnego Śląska i Moraw i całych Sudetów Wschodnich. Na jego szczycie ustawiona jest charakterystyczna wieża telewizyjna przypominająca kształtem rakietę kosmiczną. Wierzchołek jest dobrze widoczny z wielu punktów widokowych oraz wyższych miejsc w promieniu nawet kilkuset kilometrów, nie tylko Czech, ale również południowo zachodnich województw: opolskiego czy dolnośląskiego. Góry Złote to jedno z najdłuższym pasm Sudetów, rozciągające się z Przełęczy Kłodzkiej na północnym zachodzie, aż do Przełęczy Ramzovskiej. Tereny Gór Złotych są słabo zaludnione i bardzo atrakcyjne dla turystyki pieszej oraz narciarskiej. Najsłynniejszą atrakcją regionu jest dawna podziemna kopalnia złota i arsenu w Złotym Stoku.

Miejscowości na trasie