category-icon

Żuławy Malborskie – Stare Pole – Baltic Manors (tour 4)

54 km
5 h 41 min
12 m
Stare Pole

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2020-10-18
Stare Pole
category-icon
54 km
12 m
10 m
5 h 41 min
4.9/6
Czwarta trasa z serii Baltic Manors – tras opartych o dwory, pałace oraz inne wyjątkowe obiekty historyczne. W przypadku Żuław rolę tą pełnią niesamowite domy podcieniowe.

Przedstawiona trasa umożliwia poznanie walorów krajoznawczych wschodniej części Żuław Malborskich. Obszar ten bogaty jest w wiele atrakcji turystycznych, a wśród nich przepięknych domów podcieniowych, drewnianych domów żuławskich oraz folwarków pochodzenia olenderskiego. Oprócz zabudowań mieszkalnych i gospodarczych zobaczyć można wiele innych ciekawych zabytków jak: kościoły gotyckie i ich ruiny, stare cmentarze oraz obiekty hydrotechniczne, dlatego też wycieczki rowerowe są tu ciekawym kąskiem, szczególnie dla rodzin z dziećmi, bądź tych wszystkich, którzy dopiero rozpoczynają swą rowerową przygodę.

Oprócz ciekawej architektury tego regionu warto wspomnieć także o unikatowym krajobrazie. Z pozycji roweru, szybko zauważyć można zupełny brak przewyższeń, a jeśli ktoś dysponuje licznikiem z pomiarem wysokości, to w wielu miejscach dostrzeże także obniżenie terenu poniżej poziomu morza. Wśród miłośników dwóch kółek żartobliwie nazywamy to „pozytywną depresją”. Drugim elementem, który rzuca się w oczy wraz z mijanymi kilometrami, to zupełny brak lasów. Jedyne drzewa to wysokie topole i bujne wierzby rosnące wzdłuż dróg i licznych kanałów melioracyjnych. Między nimi długie po horyzont pola uprawne, łąki i pastwiska, które mienią się w różnorodnych barwach w zależności od pory roku, dlatego też warto wybrać się tu nie tylko wiosną, czy latem, ale także jesienią i zimą.

Zaproponowana przez nas trasa rowerowa z pewnością pozwoli zapoznać się z ciekawą architekturą oraz krajobrazem Żuław. Dla bezpieczeństwa poruszamy się głównie bocznymi, drogami asfaltowymi o niewielkim ruchu drogowym, drogami po płytach betonowych bądź drogami o nawierzchni gruntowej. Trasę rozpoczynamy i kończymy w miejscowości Stare Pole, które dobrze skomunikowane jest z Malborkiem. Można tu dostać się pociągiem lub samochodem.

Trasa powstała w ramach projektu South Baltic Manors (Dwory i Pałace Południowego Bałtyku), współfinansowanego z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) w ramach Programu Interreg Południowy Bałtyk 2014-2020.
Więcej informacji na stronie: www.baltic-manors.eu

Zapraszamy na kanał YouTube Baltic Manors.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiśle i Kociewie - cz. wschodnia

Mapa Kociewia i Powiśla w części wschodniej obejmuje obszar zamknięty przez Białą Górę na zachodzie, Kwidzyn na południu i Elbląd na północnym wschodzie. Mapa zawiera szczegółowy obraz terenu, wraz ze szlakami i atrakcjami turystycznymi. Na mapie Powiśla i Kociewia znajdziemy m.in. Szlak Żuław Szlak Kopernikowski, Międzynarodowy Szlak Rowerowy R1. 

Kociewie jest to region etnograficzno-kulturowy na Pomorzu Gdańskim, położony na lewym brzegu Wisły w dorzeczu Wdy i Wierzycy, obejmujący wschodnią część Borów Tucholskich. W przybliżeniu Kociewie zajmuje obszar obecnych powiatów starogardzkiego, tczewskiego i północnej części świeckiego, zamieszkany przez ok. 350 tys. mieszkańców. Część mieszkańców regionu posługuje się gwarami kociewskimi.

Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane

Mapa Wydawnictwa Compass "Mierzeja Wiślana i Żuławy Wiślane" poza wymienionymi w tytule Mierzeją i Żuławami Wiślanymi obejmuje swoim zasięgiem także, Wysoczyznę Elbląską oraz część Pojezierza Kaszubskiego, Wybrzeże Staropruskie, Pojezierze Starogardzkie i Dzierzgońsko-Morąskie. Mapa uwzględnia sieć szlaków turystycznych, rowerowych, a także szlaki żeglowne, porty i przystanie oraz Przekop Mierzei Wiślanej. Rok Wydania 2023

Okolice Elbląga
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Okolice Elbląga

Mapa turystyczna "Elbląg i okolice" w skali 1:55 000, opracowana w ramach bliskiej współpracy z Oddziałem PTTK w Elblągu. Tytuł "Okolice Elbląga" to tylko hasło, bo mapa obejmuje obszar szeroko pojętych okolic Elbląga. Sięga oczywiście po Frombork, Krynicę Morską, Pasłęk, Braniewo, a na wschodzie aż po Pieniężno, Ornetę, Miłakowo. Zatem niezwykle atrakcyjne, ale może niezbyt popularne turystycznie tereny Wysoczyzny Elbląskiej i północnej Warmii.

Pomorskie. Zamki i pałace
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Pomorskie. Zamki i pałace

Mapa województwa pomorskiego na której zaznaczono za pomocą ilustracji zamki, dwory i pałace w województwie pomorskim. Mapa zawiera aktualną sieć dróg. Łącznie uwzględniono 121 miejsc wartych odwiedzenia.

Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Województwo Pomorskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Województwo Pomorskie

Mapa całego województwa pomorskiego z aktualnym przebiegiem dróg. Opisano ich numerację i kilometraż, zaznaczono również stacje paliw. Miejsca ciekawe, warte odwiedzenia podkreślono kolorem żółtym. Mapa posiada opisaną siatkę geograficzną WGS 84 przez co można ją zastosować do urządzeń z GPSem. Na rewersie umieszczono indeks miejscowości (miasta, wsie, przysiółki, duże dzielnice) oraz mapki tematyczne z podziałem administracyjnym, kodami pocztowymi, ochroną przyrody i krainami goegraficznymi.