category-icon

Zwiedzamy Mikołajki

4.7 km
0 m
Mikołajki
Polecamy

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2023-05-07
Mikołajki
category-icon
4.7 km
0 m
0 m
5.7/6
Propozycja mierzącej blisko 5 kilometrów pętli spacerowej po Mikołajkach, prowadzącej przez najważniejsze atrakcje miasta. Trasa w całości prowadzi po wschodniej części miasta po terenie nasłonecznionym i po utwardzonej nawierzchni. W trakcie spaceru przejdziesz przez miejską promenadę oraz zobaczysz zabytkowe kościoły, cmentarz żydowski, muzeum oraz wejdziesz na wieżę widokową skąd będziesz mógł podziwiać panoramę Mikołajek oraz okolic.

Trasa rozpoczyna się w centrum miasta, na Placu Wolności, przy punkcie Informacji Turystycznej i prowadzi na północ w stronę kładki dla pieszych. Stamtąd, schodząc schodami po lewej stronie kładki, wejdziesz na wyremontowaną w 2021 miejską promenadę, skąd możesz podziwiać piękno jeziora Mikołajskiego, latem pełnego białych żagli, na tle lasu. Pod koniec promenady trasa zaprowadzi cię schodami na ulicę Kajki, najdłuższą i jedną ze starszych ulic Mikołajkach, a następnie w wyremontowaną w 2022 roku ulicę Dybowską. Przy tej ostatniej odwiedzisz jeden z lepiej zachowanych, nielicznych kirkutów na Mazurach. Na następnym skrzyżowaniu trasa zaprowadzi cię ulicą Wawrzyńca Prusa z powrotem na ulicę Michała Kajki, gdzie zobaczysz obelisk poświęcony ofiarom Białego Szkwału - burzy, która przeszła nad mazurskimi jeziorami w 2007 roku - oraz kościół Matki Bożej Różańcowej z 1910 roku. Następnie skręcisz w ulicę Orzyszową, skąd na wzgórzu widoczny będzie kościół Świętego Mikołaja, w którym zwiedzającym odpłatnie udostępniana jest wieża kościelna. Z jej szczytu zobaczysz panoramę Mikołajek, a także okolice. Warto zauważyć, że możesz stamtąd dostrzec 5 jezior otaczających Mikołajki. Spacer następnie kontynuuj ulicą Papieża Jana Pawła II, przy końcu której zobaczysz zabytkowy budynek starej szkoły, w którym obecnie mieści się między innymi Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna. Skręcając w lewo wejdziesz na ulicę Kolejową, przy której znajduje się park miejski. Idąc dalej dotrzesz na Plac Kościelny, przy którym znajduje się Muzeum Reformacji Polskiej oraz kościół ewangelicko-augsburski Świętej Trójcy z XIX wieku. Stąd pora wracać Aleją Żeglarską nad jeziorem do centrum. Trasa kończy się przy fontannie z pomnikiem Króla Sielaw, na Placu Wolności.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielkie Jeziora Mazurskie cz. PŁD

Przedstawia południową część krainy Wielkich Jezior Mazurskich. Zasięg mapy ograniczony jest miesjcowościami Mrągowo na północy, Orzysz na wschodzie, Karwica i Świętajno na południu oraz Piasutno i Borowe na zachodzie. Mapa posiada informacje przydatne dla żeglarzy, zawiera szczegółowe informacje dotyczące przystani wraz z ich infrastrukturą, miejsca czarterów, oraz specjalne oznakowania na jeziorach a także ich batymetrię. Na mapie naniesiono również szlaki piesze, rowerowe, konne, kajakowe i ścieżki dydaktyczne, formy ochrony przyrody, bazę noclegową i gastronomiczną, najważniejsze atrakcje turystyczne.

Mazury - Szlak Krutyni
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Mazury - Szlak Krutyni

Mapa "Mazury Szlak Krutyni" obejmuje środkową część Pojezierza Mazurskiego, w tym część Pojezierza Mrągowskiego, Jezioro Śniardwy, rzekę Krutynię. Jej granicami na wschodzie jest miasto Orzysz, na zachodzie Sorkwity, na południu Świętajno, zaś od północy Mrągowo. 

Olbrzymia różnorodność mazurskich krajobrazów, dzika przyroda i uważany za najpiękniejszy w Polsce szlak kajakowy sprawiają, że jest to wyjątkowo atrakcyjny turystycznie region. 

Publikacja zawiera bogaty informator turystyczny, a w nim opisany szlak kajakowy Krutyni, najciekawsze atrakcje regionu, ciekawostki przyrodnicze oraz praktyczne plany Mikołajek, Mrągowa i Rucianego-Nidy.

Wielkie Jeziora Mazurskie
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Wielkie Jeziora Mazurskie

Mapa Wielkie Jeziora Mazurskie przedstawia środkową część Pojezierza Mazurskiego, obszar zamknięty przez Węgorzewo na północy, Ruciane-Nida na południu, Orzysz na wschodzie i Mikołajki na zachodzie. Na mapie znajdują się szlaki piesze, rowerowe, kajakowe i żeglarskie, batymetria jezior oraz atrakcje turystyczne. Na mapie znajdują się największe jeziora mazurskie m.in. Śniardwy, Mamry, Niegocin, Orzysz. Rok wydania 2023 Mapa żeglarska, zawiera też naniesiony szlak rowerowy Mauzrska Pętla Rowerowa. 

 

Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Warmia i Mazury – mapa atrakcji turystycznych

Mapa samochodowo-krajoznawcza, przedstawia obszar województwa warmińsko-mazurskiego. Zasięg mapy wyznaczają: granica polsko-rosyjska na północy, Elbląg na zachodzie, Ostrołęka na południu i Grajewo na wschodzie. Warmia i Mazury to region o niezwykłej różnorodności przyrodniczej, unikalnym ukształtowaniu terenu i dużym nagromadzeniem zabytków historycznych. Niniejsze wydawnictwo to ogólna mapa poglądowa rozległego obszaru, jakim są Warmia i Mazury. Dedykowana jest zwłaszcza turystom zmotoryzowanym. Przedstawiono na niej aktualną sieć dróg, wybraną bazę noclegową oraz propozycje najciekawszych atrakcji regionu. Wśród nich znajdują się: zamki, pałace, kościoły, muzea, zabytki techniki, obiekty militarne, cuda przyrody, wyróżniające się miejsca widokowe i panoramy. Mapę offline można zakupić w aplikacji Traseo na urządzenia mobilne.  Rok wydania 2022

Miejscowości na trasie