category-icon

Żwirko i Wigura uczczeni...

138 km
9 h 46 min
1 km
Rybnik

CHARAKTERYSTYKA TRASY

2019-09-14
Rybnik
category-icon
138 km
1061 m
1063 m
9 h 46 min
5.4/6
Traska typowo asfaltowa, po trzech tygodniach nie dotykania roweru nie chciałem się wpuszczać w teren :-). Padło na odwiedzenie miejsca tragedii naszych lotników Franciszka Żwirkę i Stanisława Wigurę w czeskim Terlicko, którzy zginęli niedaleko tej miejscowości w katastrofie lotniczej 11 września 1932 roku.
Wycieczkę rozpoczynamy z Rybnika od zielonego szlaku rowerowego którym dotrzemy prawie do Radlina. Stąd asfaltami dotrzemy do Wodzisławia Śląskiego. Napotkany szlak czarny rowerowy powiedzie nas w kierunku nieczynnej kopalni 1-Maja. Teraz już tylko w stronę granicy do miejscowości Skrbeńsko. W Piotrowicach za torami odnajdziemy traskę rowerową, którą dotrzemy do bogatego w architekturę miasta Karwina. Po przekroczeniu rzeki Olza trzymamy się szlaku 6097, którym dojedziemy aż do sztucznego zbiornika w Terlicko. Przesiadamy się na szlak nr 56 aby częściowo okrążyć zbiornik. Na południu zbiornika napotkamy niebieski szlak pieszy, którym docieramy do celu wycieczki czyli do Żwirkowiska - miejsce tragedii lotniczej. Teraz droga powrotna. Mijamy zaporę i kierujemy się do miejscowości Louky. Tutaj napotykamy szlak 6257 którym dotrzemy ponownie do mostu nad Olzą. Odnajdujemy szlak nr 6110 który doprowadzi nas do szlaku 6097 i z nim dotrzemy do Marklowic Dolnych. Stąd już tylko do naszej granicy państwa i wpadamy na żółty szlak rowerowy, którym dotrzemy do Jastrzębia Zdroju. W okolicach Gogołowa przyklejamy się do czerwonego szlaku rowerowego, którym dojedziemy do Radziejowa. Teraz to już przysłowiowy rzut beretem do miejsca startu.

Komentarze

NA TEJ TRASIE PRZYDA CI SIĘ MAPA Z NASZEJ APLIKACJI

Tychy, Pszczyna i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Tychy, Pszczyna i okolice

Mapa Pszczyny, Tych i okolic ograniczony jest przez Oświęcim na wschodzie i Żory na zachodzie, południowa część mapy to Jezioro Goczałkowickie. Na mapie zaznaczono informacje przydatne turyście i podano przebiegi szlaków pieszych i rowerowych. Wyróżniono miejscowości godne zwiedzania i miejsca szczególnie interesujące aktywnych.

Ostrava i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Ostrava i okolice

Mapa prezentuje fragment północno-wschodnich Czech, przy granicy z Polską, na pograniczu Śląska i Moraw. Stolica regionu - Ostrawa - to ważny ośrodek komunikacyjny i gospodarczy Czech.

Rok wydania: 2016/2017

Powiat raciborski
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Powiat raciborski

Mapa Raciborza i okolic obejmuje obszar, w skład którego wchodzą gminy: Racibórz, Kornowac, Nędza, Kuźnia Raciborska, Rudnik, Pietrowice Wielkie, Krzanowice, Krzyżanowice. Szczególnie atrakcyjne miejsca zaznaczono żółtą ramką. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych, rowerowych i dydaktycznych, łącznie z kilometrażem.

Rybnik i okolice
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Rybnik i okolice

Mapa Rybnika i okolic obejmuje Żory, Jastrzębie-Zdrój, Rybnik i Wodzisław Śląski. Zaznaczono na niej informacje przydatne turyście, jak zabytki, noclegi, granice obszarów chronionych. W miejscowościach opisano nazwy głównych ulic. Podano aktualne przebiegi szlaków pieszych i rowerowych.

Beskid Śląski, Żywiecki i Mały
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Beskid Śląski, Żywiecki i Mały

Mapa turystyczna Beskidu Śląskiego, Żywieckiego i Małego - zostały zaznaczone na niej najpotrzebniejsze dla turystów informacje: przebiegi szlaków i atrakcje turystyczne. Z mapy można korzystać będąc offline, po zakupie wybiera się ją jako jeden z podkładów mapowych, widać pozycję użytkownika na mapie. To świetna alternatywa dla map drukowanych. Rok wydania: 2018

Euroregion Pradziad
MAPA TURYSTYCZNA W APLIKACJI TRASEO
Euroregion Pradziad

Mapa turystyczna Euroregionu Pradziad obejmuje obszar pogranicza polsko-czeskiego: po polskiej stronie województwo opolskie a po czeskiej okresy Jesenik i Bruntal. Specjalnie opracowany podkład kartograficzny zawiera niezbędne informacje do uprawiania aktywnej turystyki w transgranicznym regionie: szlaki piesze, konne, trasy rowerowe oraz inne ważne elementy infrastruktury turystycznej.

Mapa została wykonana w ramach projektu „E-bike nowoczesna turystyka” współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego oraz ze środków budżetu państwa. „Przekraczamy granice”.

 

Miejscowości na trasie