Puszcza Niepołomicka i wieża w Drwini

Dodano 30 kwietnia 2024 przez plik GPX
Puszcza Niepołomicka i wieża w Drwini
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

346519
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  6.0
  • Dystans: 60,0 km
  • Przewyższenie: 34,6 m
  • Suma podejść: 94,7 m
  • Suma zejść: 94,7 m
  • Data: 12 kwietnia 2024
1810167
Opactwo ss. Benedyktynek w Staniątkach
Opactwo w Staniątkach to ważny zabytek architektury sakralnej i unikalny punkt na mapie polskiego dziedzictwa kulturowego. Założony około 1228 roku klasztor jest najstarszym żeńskim klasztorem benedyktyńskim w Polsce, a przyklasztorny wczesnogotycki kościół to najstarsza świątynia halowa w naszym kraju. Opactwo przetrwało liczne pożary i zniszczenia, a jego obecna barokowa bryła pochodzi z XVII wieku. Wnętrze kościoła zachwyca bogactwem barokowych detali i malowideł. Opactwo jest także celem pielgrzymek, zwłaszcza do cudownego obrazu Matki Bożej Bolesnej.
1810168
Rynek w Niepołomicach
Rynek to serce Niepołomic – miasta o bogatej historii, którego początki sięgają XIV wieku. Kwadratowy plac otaczają niewielkie zabytkowe kamieniczki. Po przeciwległych stronach wznoszą się okazały neogotycki ratusz i gotycki kościół pw. Dziesięciu Tysięcy Męczenników, przebudowany w stylu barokowym. W rogu placu, otoczony fontanną, stoi pomnik Justynki, córki leśniczego, która zgodnie z legendą uratowała życie króla Stefana Batorego.
1810169
Zamek Królewski w Niepołomicach
Zamek Królewski w Niepołomicach to perła architektury. Ze względu na arkadowy dziedziniec często bywa nazywany „drugim Wawelem”. Zbudowany w XIV wieku z inicjatywy Kazimierza Wielkiego, pierwotnie gotycki, był później rozbudowywany i przebudowywany przez kolejnych władców. W XVI wieku został wzniesiony praktycznie od podstaw w stylu renesansowym. Dziś zamek jest siedzibą Muzeum Niepołomickiego – ekspozycja obejmuje galerie malarstwa i rzeźby oraz trofea myśliwskie. Mieści się tu także hotel z restauracją i zapleczem konferencyjnym. To miejsce licznych wydarzeń kulturalnych i koncertów, stanowiące centrum życia kulturalnego miasta.
1810170
Ogrody Królowej Bony
Oryginalne ogrody włoskie zostały założone w XVI wieku przy niepołomickim zamku przez małżonkę króla Zygmunta Starego, królową Bonę. Odtworzono je podczas remontu zamku na przełomie XX i XXI wieku. Zaprojektowane przez profesora Janusza Bogdanowskiego, zachowują renesansowy charakter, odzwierciedlając ówczesne trendy europejskiej sztuki ogrodniczej. Przycięte żywopłoty dzielą je na kwatery. W ogrodach można zobaczyć rzeźby Bronisława Chromego oraz pomnik króla Kazimierza Wielkiego.
1810171
Wiślana Trasa Rowerowa
Wiślana Trasa Rowerowa docelowo ma połączyć Beskidy z Bałtykiem, źródła Wisły z jej ujściem do morza. Małopolski odcinek liczy około 230 km i jest już prawie ukończony. To jedna z głównych tras rowerowych i wizytówka województwa małopolskiego. Znaczna część trasy przebiega wałami wzdłuż rzeki i drogami wyłączonymi z ruchu samochodowego.
1810172
Puszcza Niepołomicka
Puszcza Niepołomicka to pozostałość dawnej puszczy, która ciągnęła się od okolic Krakowa po zachowaną do czasów współczesnych Puszczę Sandomierską. Dawniej wykorzystywana przez królów polskich jako tereny łowieckie, dziś jest popularnym miejscem wypoczynku i uprawiania turystyki. Przez jej teren prowadzą liczne szlaki piesze i rowerowe. Na terenie puszczy znajduje się kilka rezerwatów, a cały kompleks leśny został objęty ochroną w ramach obszarów Natura 2000. To prawdziwa ostoja przyrody, zachwycająca bogactwem flory i fauny. Jest to także jedno z kilku miejsc w Polsce, gdzie prowadzona jest hodowla żubrów.
1810173
Wieża widokowa w Drwini
Niewysoka wieża, z której widać malowniczą zieloną okolicę. Wokół rozciągają się podmokłe tereny, nad którymi przebiegają drewniane pomosty spacerowe. To miejsce z rozbudowaną infrastrukturą rekreacyjną – można tu skorzystać z siłowni plenerowej i wiaty turystycznej, jest plac zabaw dla dzieci i miejsce na ognisko. Po zmroku teren jest oświetlony.
1810174
Żubrostrada
Jedna z głównych tras prowadzących przez Puszczę Niepołomicką, licząca około 10 km. Biegnie z Ulesia do Mikluszowic.
1810175
Droga Królewska
Główna trasa biegnąca przez Puszczę Niepołomicką. Prowadzi z Zamku Królewskiego w Niepołomicach do osady Poszyna, w której niegdyś stał pałacyk myśliwski, a obecnie znajduje się Ośrodek Hodowli Żubrów.
1810176
Kapliczka św. Huberta
Kapliczka stojąca obok MOR-u Wola Batorska została poświęcona patronowi myśliwych. Wewnątrz znajduje się płaskorzeźba autorstwa Zbigniewa Szarka, przedstawiająca św. Huberta.
1810177
Dąb Augusta II
Dąb Augusta II to okazałe pamiątkowe drzewo, które rośnie przy Drodze Królewskiej w Puszczy Niepołomickiej. To w tym miejscu, według podań, odpoczywał król August II Mocny, zmęczony po trudach polowań. Obecny dąb został posadzony w 1875 roku, na miejscu nieistniejącego już drzewa.
1810178
Dąb króla Stefana Batorego
Oryginalny, około 600-letni dąb rósł obok cmentarza wojennego w Sitowcu. To w tym miejscu zraniony podczas polowania tur miał zaatakować króla Stefana Batorego. Monarchę uratowała córka leśniczego, która ustrzeliła zwierzę. Niestety drzewo runęło w 2003 roku. W jego miejscu posadzono nowy dąb.
1810179
Cmentarz wojenny w Sitowcu
Cmentarz wojenny Szlaku Wschodniego Frontu I Wojny Światowej znajduje się na skraju Puszczy Niepołomickiej, w Sitowcu – przysiółku wsi Wola Batorska. Spoczywają tu zarówno żołnierze austro-węgierscy, jak i rosyjscy, pochowani w mogiłach zbiorowych i pojedynczych. Przeprowadzone w 2016 roku prace rekonstrukcyjne przywróciły nekropolii oryginalny wygląd.
Rowerową pętlę zaczynamy i kończymy na stacji PKP w Staniątkach. Trasę Galeria Krakowska – Staniątki i z powrotem pokonujemy koleją, korzystając z możliwości przewozu roweru. Zanim wyruszymy na rowerowy szlak, zaglądamy do opactwa ss. Benedyktynek w Staniątkach. 
Przed nami pierwszy odcinek trasy – 20 km jazdy w kontakcie z naturą Wiślaną Trasą Rowerową, asfaltową ścieżką prowadzącą po wałach przeciwpowodziowych. Po lewej stronie łagodnie wije się rzeka, a po prawej szumią wiekowe drzewa Puszczy Niepołomickiej. W Ispinie czeka na nas MOR (Miejsce Odpoczynku Rowerzystów) z funkcjonalną wiatą. 
Po dojeździe do Drwini mamy okazję pospacerować po drewnianych pomostach rozpiętych nad rozlewiskiem oraz wejść na wieżę, z której widać najbliższą okolicę. 
Kolejnym punktem na trasie są Mikluszowice. Tu wjeżdżamy do Puszczy Niepołomickiej i kolejne 10 km jedziemy asfaltową przecinką przez las, zwaną Żubrostradą. W Woli Batorskiej zjeżdżamy na chwilę z trasy, by zażyć odpoczynku na kąpielisku Bobrowe Rozlewisko. 
Końcowy etap prowadzi przez Puszczę Niepołomicką. Kilka kilometrów pojedziemy Drogą Królewską. Na tym odcinku musimy uważać na samochody zmierzające na parking położony obok MOR-u Wola Batorska. 
Na naszej trasie ponownie pojawiają się Niepołomice, przez które docieramy na stację PKP w Staniątkach. Będąc w Niepołomicach, warto poświęcić chwilę na spacer po Rynku oraz wizytę na Zamku Królewskim i w Ogrodach Królowej Bony. 
Trasę poleca

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Okolice Krakowa
Okolice Krakowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa Krakowa i okolic przedstawia najważniejsze tereny rekreacyjne tego rejonu, m.in. Puszczę Niepołomicką, Dolinki Podkrakowskie i Ojcowski Park Narodowy. Obszar mapy "Okolice Krakowa" zamknięty jest przez Bochnię na wschodzie, Wadowice na...

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta