WIERZEJE DZIEJÓW

Dodano 8 marca 2024 przez plik GPX
WIERZEJE DZIEJÓW
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

339848
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Piesza wycieczka
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  4.7
  • Dystans: 7,8 km
  • Przewyższenie: 22,57 m
  • Suma podejść: 80,28 m
  • Suma zejść: 71,62 m
  • Data: 8 marca 2024
  • Lokalizacja: Dolice
1792244
Skansen "WROTA CZASU"
Ludzie kultury pucharów lejkowatych (KPL) chowali zmarłych w grobowcach, które dziś nazywamy kujawskimi. Grobowce były olbrzymie, jak na jednego zmarłego, miały długość kilkudziesięciu metrów, a czasem ponad 100 metrów. W skansenie w Dolicach wykonano rekonstrukcję w skali 1:1. Natomiast oryginalne megality znajdują się w lasach, do których prowadzi trasa.
1792246
Skansen w Dolicach
W skansenie "WROTA CZASU" zrekonstruowano kurhany, budowane przez ludzi z epoki brązu, zamieszkujących okolice Dolic. Byli oni przedstawicielami kultury łużyckiej.
1792247
Dolice, Polana Wiśniowa, kłoda dębu
Na Polanie Wiśniowej w Dolicach leży ogromna kłoda dębu, za życia nazywanego "Wacuś". W Słonowicach w woj. świętokrzyskim nie było dość wielkich kamieni. Ściany grobowców obstawiano pniami drzew.
1792263
Rondo Lucjana
Obszerne skrzyżowanie dróg leśnych pozwala na manewrowanie ciężkim sprzętem leśnym. Nazwane dla upamiętnienia dawnego nadleśniczego o imieniu Lucjan. Niedaleko stąd, o 100, 200, 300 metrów znajduje się kilka grobowców megalitycznych sprzed ponad 5000 lat, dlatego w literaturze spotyka się je pod nazwą Grupa Rondo Lucjana. Dobre miejsce orientacyjne podczas wędrówek.
1792264
Kurhan z epoki brązu
W otoczeniu wioski Mogilica znajduje się kilka cmentarzysk z epoki brązu, liczących około 3000 lat. Na to cmentarzysko składa się kilkadziesiąt kurhanów. Kilka z nich poddano badaniom wykopaliskowym.Tak je pozostawiono, co pozwala na wyobrażenie sobie ich wnętrza, bo pozostałe, które widać w sąsiedztwie, są zbudowane w podobny sposób.
1792268
Pojedynczy kurhan
Mogilica. Pojedynczy kurhan, na wierzchu nakryty brukiem kamiennym, a na to jeszcze warstwą ziemi.
1792280
Skrzynia grobowa
W epoce brązu powszechnie stosowano pochówki ciałopalne. Po spaleniu prochy zmarłego, przepalone kości, wkładano do urny, którą umieszczano w kamiennej skrzyni. Potem wszystko przykrywano ziemią, potem brukiem kamiennym i jeszcze jedną warstwą ziemi. Tak powstawał kurhan, często jeszcze otoczony wieńcem kamiennym, czasem nawet dwuwarstwowym.
1792290
Pomnik Przyrody
Wielka sosna zwyczajna (Pinus sylvestris) z potężnym pniem o obwodzie 3,46 m, grubości 110 cm. To drzewo jest Pomnikiem przyrody.
1793704
Wyeksplorowany megalit
Pozostał roztrącone kamienie obudowy, rozciągnięte na długości około 40 metrów.
1793715
Megalit
Grobowiec megalityczny. Sylwetka jest czytelna jako nasyp szerszy i wyższy od czoła (tu od płn, wschodu i zwężający się ku pd. zachodowi). Zachowana długość około 40 metrów. Jeden z kamieni obstawy bocznej osunął się w stronę drogi.
1793716
Megalit Sprockhoff 577
Grobowiec megalityczny o długości ponad 80 metrów, szerokości od czoła (kraniec wsch.) około 8 metrów, zwężający się ku zachodowi do zaledwie 1,5 metra(. Wysokość obecna około 1,5 m w części czołowej. 5500 lat temu podczas budowy był wyższy, do 3 m, lecz przez tyle tysiącleci komora grobowa się zapadła.
1793717
Megalit Rondo Lucjana
Megalityczny grobowiec typu kujawskiego, dzieło kultury pucharów lejkowatych (KPL), tak jak wszystkie megality w otoczeniu Ronda Lucjana. Długość grobowca około 85 metrów.
1793765
Stela - strażnik cmentarzyska
Na rozstaju dróg stoi kamienna stela, strażnik cmentarzyska kurhanowego z epoki brązu. Cmentarzysko kurhanowe zostało tutaj założone przez ludność kultury łużyckiej około 3000 lat temu. Od kiedy stoi strażnik, kto go ustawił i dlaczego, tego do dziś nie wiadomo.
1793798
Mogilica. Plac zabaw.
Maleńka wieś - Mogilica - w gminie Dolice, liczy około 100 mieszkańców. Jest nieco gruntów ornych, ale przede wszystkim lasy. Kryją ona mnóstwo miejsc liczących 3000 lat i nawet grobowce megalityczne sprzed ponad 5000 lat.
1793802
Kamienny drogowskaz
Na rozstajach dróg kamienny drogowskaz. Ważne - gdyby ktoś wędrował trasą od Mogilicy, e tym miejscu należy wybrać kierunek na północ, w prawo. Wkrótce po 200 m będzie kurhan (pagór po lewej), a za nim parking z miejscem na odpoczynek.
1793803
Samotny kurhan
Kiedy nie ma jeszcze liści na krzewach, pośród gałęzi nieźle widać płaskowyż na wschód od drogi. Kiedy pojawią się liście, będzie trudniej. Dojście do kurhanu utrudnia pas jeżyn o kolczastych łodygach. Ale ktoś odważny i wytrwały na pewno osiągnie cel. Miejsce jest urokliwe i tajemnicze.
1793804
Cmentarzysko kurhanowe
Około 50 metrów na północny wschód od łuku zakrętu drogi leśnej wyraźne wyniesienie, na którym kilka gorzej czy lepiej dostrzegalnych kurhanów. Leży na nich trochę bruku kamiennego.
1793805
Cmentarzysko wczesnośredniowieczne
Wczesnośredniowieczne kurhanowe cmentarzysko. Rozlokowane na niedużym grzbiecie morenowym na zachód tuż od zakrętu drogi. Grzbiet z kurhanami ciągnie się około 80 metrów wznosi się coraz bardziej aż do ostatniego kurhanu, położonego najwyżej. Wszystkie przykryte kamieniami.
1793806
Leśny parking
Przy drodze wojewódzkiej [122] leśny parking i miejsce odpoczynku. Nadleśnictwo Choszczno z myślą o podróżnych przygotowało wiaty i ławostoły, są też pojemniki na odpadki.
1793808
Pagórek czy kurhan?
Z drogi pagórek odległy o 60 metrów wygląda jak spory kurhan. Ale jeśli podejdzie się bliżej, mogą pojawić się wątpliwości, bo blisko jest dół, o rozmiarach odpowiadających kurhanowi. W pobliżu jeszcze jeden taki obiekt, i jeszcze jeden na północ od poprzecznej drogi. Jeszcze dalej wybrany dół o rozmiarach małego boiska. Żwirownia? Warto spojrzeć na wspomniany pagórek, żeby wyrobić sobie zdanie o możliwych wątpliwościach.
1793824
Polana Wiśniowa
Dolice. Na ulicy Wiśniowej 14 jest siedziba Leśnictwa Mogilica. Sąsiaduje z nim Polana Wiśniowa,
która pełni różne funkcje, przede wszystkim służy wypoczynkowi i edukacji. Na polanie urządzono Skansen Pradziejowy "WROTA CZASU". Są w tym skansenie rekonstrukcje megalitu z epoki kamienia oraz kurhanów z epoki brązu. Obiekty są duże, zbliżone rozmiarami do swoich pierwowzorów. Na Polanie Wiśniowej zaczyna się wędrówkę, podczas której odwiedza się rzeczywiste megality i kurhany, te, które zachowały się mimo upływu tysięcy lat.
1799779
Kościół Dolice
Kościół pod wezwaniem
Nasza Ojczyzna, Polska, pełna miejsc zabytkowych pięknych, zachwycających, zdumiewających. Wiemy, gdzie się znajdują, odwiedzamy je. Dokumentują świetność naszej historii. Zamek królewski na Wawelu, zamek królewski w Werszawie, kopalnia soli w Wieliczce, znamy je od dziecka, jeszcze zanim odwiedzimy. Wszystkie mają wspaniałą historię, wiemy kiedy i co się tam wydarzyło, kto mieszkał, kto był zapraszany, a kto pojawił się nieproszony. Wiemy, bo to zawierają kroniki Galla Anonima, Wincentego Kadłubka, Jana Długosza i następne...
Czy możliwe jest poznanie dziejów jeszcze wcześniejszych, przed legendarnym Popielem? Jak żyli ludzie przed tysiącami lat, co jedli, w co się ubierali, gdzie mieszkali? Choć nie pisano wtedy kronik, jednak zachowały się miejsca związane z nimi. Nie są gdzieś poukrywane, to miejsca, które łatwo zobaczyć, nawet podczas zwykłego spaceru. Bywają w lesie, bywają pośród pól, a czasami pośród bagien. Mają niekiedy wielkie rozmiary, na przykład 80metrowy grób, otoczony wielkimi kamieniami, a w nim czasem jeden tylko zmarły. Na pewno był ważny, skoro go tak uhonorowano. Wewnątrz oprócz zmarłego jest niewiele - naczynia z gliny, czesem nóż z krzemienia albo topór kamienny. Niektóre z naczyń rozchylały się ku górze jak lejek, mówimy o tamtej społeczności "kultura pucharów lejkowatych" (KPL), to jedna z kultur epoki kamienia. Jak dawno to było? Ponad 5000 lat temu, 1000 lat zanim starożytni Egipcjanie zaczęli budować swoje piramidy, na naszych ziemiach lud KPL budował "kujawskie piramidy". Najwięcej odkryto ich właśnie na Kujawach. Ale trasa jest w gminie Dolice na Pomorzu Zachodnim, czy na Pomorzu Zachodnim też są takie "kujawskie piramidy"? Tak, są, chcemy na tej trasie zapoznać Was przynajmniej z niektórymi. Największe to MEGALITY, nazwane tak od greckich słów, "duży czyli mega" i "kamień czyli lithos". Budowano MEGALITY 5500 lat temu, 4500 lat przed Mieszkiem I. Już wtedy ludzie mieszkający na tych ziemiach mieszkali potrafili gospodarować, uprawiać ziemię, hodować zwierzęta, budować domy (nie, nie kurne chaty, tylko duże, długie domy).
W kolejnych tysiącleciach ludzie opanowali technologię wytwarzania narzędzi z metalu. Tak zaczął się okres zwany epoką brązu. Na różnych obszarach Europy wiele kultur w tym czasie używało brązu jako surowca do wyrobu narzędzi, broni czy ozdób, a także insygniów władzy. W naszych stronach taką była kultura łużycka. Dla swoich zmarłych budowali kamienne skrzynie, w nich urny z prochami, a nad nimi kopce z ziemi i kamieni - to kurhany. Spotkamy na trasie zespoły kurhanów, czyli cmentarzyska kurhanowe.
Odwiedzenie różnych miejsc pradziejowych umożliwia trasa archeoturystyczna "Wierzeje dziejów" w gminie Dolice. Trasa nadaje się do wędrówki pieszej, ale można też korzystać z roweru, bo prawie wszystkie odcinki są drogami gruntowymi dość dobrymi. Małe wyjątki są nieliczne (może dwa) i dość krótkie. Jest też odcinek ułożony z płyt betonowych perforowanych, a ostatni, do Mogilicy jest brukowany.
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.