Mapy turystyczne w aplikacji

Jak odnajduje się skradzione samochody? Poznaj metody skutecznego namierzania pojazdów

Na przestrzeni ostatnich 10 lat policji udało się odzyskać zaledwie 20-25 proc. skradzionych aut. Oznacza to, że co najmniej trzy czwarte właścicieli na zawsze musiało pożegnać się ze swoimi samochodami. Jak przebiega akcja lokalizowania pojazdu, który padł łupem złodziei? Dowiesz się tego z poniższego artykułu.


25,9 proc. w 2022 r., 24 proc. w 2021 r., 21,1 proc. w 2020 r. Tak, zgodnie z oficjalnymi danymi Komendy Głównej Policji, wyglądała wykrywalność w przypadku kradzieży samochodów na przestrzeni ostatnich trzech lat. W minionej dekadzie ani razu nie przekroczyła 26 proc. Na tej podstawie można przyjąć, że zaledwie jedna piąta, maksymalnie jedna czwarta aut, którymi „zaopiekowali się” przestępcy, wróciła do prawowitych właścicieli.

Utrata pojazdu to wielopoziomowy problem

Mało to pocieszające w perspektywie faktu, jakim problemem jest zniknięcie pojazdu – zarówno prywatnego, jak i firmowego. W grę wchodzą bowiem nie tylko kłopoty z organizowaniem codziennych zadań domowych. Mowa także o realnych stratach, które wynikają chociażby z niemożności realizowania zaplanowanych zleceń i zdobywania kolejnych. O ile bowiem w przypadku samochodu osobowego spodziewać można się, że ubezpieczyciel (jeśli auto miało wykupione ubezpieczenie AC) dostarczy pojazd zastępczy, to właściciele ciężarówek, koparek, spychaczy czy ciągników mogą o takim luksusie zapomnieć. Co więcej, wypłata odszkodowania za skradziony samochód – nawet jeśli obejmie jego pełną wartość wyliczaną na dzień kradzieży – oznacza konieczność kupna kolejnego. To zajmuje czas niezbędny na znalezienie odpowiedniego egzemplarza i dopięcie formalności, a tym samym oznacza wspomniany już przestój w działaniach firmowych.

Zabezpieczenie na wypadek kradzieży

Najprościej jest więc… zapobiec kradzieży, a przynajmniej zminimalizować jej ryzyko oraz zabezpieczyć się na wypadek sytuacji, gdy już do niej dojdzie. Jak to zrobić? Z pomocą spieszy system monitoringu pojazdów. To rozwiązanie, które sprawdza się nie tylko w przypadku samochodów osobowych. Z powodzeniem stosowane jest w autach dostawczych, ciężarowych, sprzęcie ciężkim, maszynach rolniczych, motocyklach i skuterach, a nawet łodziach.
W przypadku monitoringu GPS/GSM mowa jest o niewielkim module umieszczanym w pojeździe. Jego zadaniem jest wysyłanie danych lokalizacyjnych, które w razie kradzieży pozwalają na szybkie namierzenie obiektu. A to nie koniec możliwości systemu. Dzięki odpowiednim czujnikom jest on w stanie alarmować o wykryciu próby uruchomienia silnika bez autoryzacji dokonywanej za pomocą breloka lub aplikacji mobilnej. Powiadamia też o holowaniu bądź przechyleniu w celu kradzieży kół czy katalizatora. Alert generuje również utrata zasilania oraz wykrycie zagłuszarki GPS/GSM, którą powszechnie posługują się złodzieje.
Jakby tego było mało, monitoring może mieć opcję zdalnego unieruchomienia pojazdu (oczywiście w chwili, gdy się nie porusza) i powiadomienia mundurowych o próbie kradzieży.

system-monitoringu-samochodow.jpg

Namierzenie po kradzieży

Co dzieje się w sytuacji, gdy do kradzieży już dojdzie? Pierwszym krokiem jest zgłoszenie przez właściciela tego faktu policji. Następnie do akcji wkracza firma oferująca usługę monitoringu. Pracownicy centrali zbierają od poszkodowanego informacje o miejscu kradzieży i czasie stwierdzenia zaginięcia pojazdu. Korzystając z sygnałów modułu GPS/GSM, namierzają poszukiwany obiekt. Zdarzają się sytuacje, że trwa to zaledwie kilka minut. Następnie, w zależności od potrzeb, na miejsce wysyłane są jednostki poszukiwacze wykorzystujące samochody radionamiernicze. Dane lokalizacyjne są również przekazywane służbom mundurowym. To właśnie funkcjonariusze wkraczają na posesję czy do obiektu, gdzie znajduje się skradziony samochód. Znaczenie ma przy tym czas. Złodzieje często starają się jak najszybciej rozebrać pojazd na części, które łatwo jest im sprzedać. Dlatego newralgiczne są pierwsze 24 godziny od chwili zniknięcia auta. Na szczęście monitoring pozwala odzyskać ponad 90 proc. skradzionych samochodów w mniej niż dobę.

 

Artykuł sponsorowany

Opublikowano 31 października 2023 przez traseo