Już siódmy rok z rzędu spotykaliśmy się w pierwszą sobotę sierpnia aby wspólnie uczcić pamięć Powstańców. Tematem przewodnim tegorocznej Masy była wiślana przeprawa i nocne patrole rzeczne. W związku z tym po raz pierwszy mieliśmy okazję przejechać na drugą stronę Wisły i jechać wzdłuż jej praskiego brzegu.
Powstanie Warszawskie na Pradze trwało zaledwie kilka dni. Ze względu na ogromną przewagę liczebną i sprzętową wroga, po początkowych sukcesach Powstańcy zostali szybko zepchnięci do podziemia. To jednak nie złamało ducha walczących. Część z nich czekała na kolejne rozkazy do walki na Pradze, a inni przedostali się Wisłą na jej lewy brzeg, by tam dołączyć do Powstania w innych dzielnicach. Kolejne walki nad Wisłą wybuchły w połowie września, kiedy I Armia Wojska Polskiego opanowała Pragę i wysłała część swoich żołnierzy na pomoc Powstańcom. Desant skierowany głównie na rejon Kępy Potockiej i Kępy Czerniakowskiej nie przyniósł spodziewanych efektów. Po kilku dniach padł rozkaz ewakuacji nielicznych, żyjących jeszcze żołnierzy.
Podczas przejazdu o zawiłej historii powstańczej Pragi opowiadał dr Krzysztof Mikołajewski, politolog, miłośnik Warszawy i jej historii, wieloletni współpracownik Muzeum Powstania Warszawskiego, pełniący m.in. funkcję wiceburmistrza ds. kultury dzielnicy Targówek.