Masa Powstańcza 2013

Dodano 16 lipca 2013 przez rysowanie
Masa Powstańcza 2013
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

25484
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower szosowy
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  3.3
  • Dystans: 19,5 km
  • Przewyższenie: 36,38 m
  • Suma podejść: 47,38 m
  • Suma zejść: 49,9 m
  • Data: 3 sierpnia 2013
  • Lokalizacja: Polska, mazowieckie, Warszawa
137429
Muzeum Powstania Warszawskiego
Muzeum Powstania Warszawskiego - miejsce zbiórki
137430
071
137431
Rondo Zgrupowania AK "Radosław"
Pierwszym z punktów, który nawiązuje swoją nazwą do wydarzeń związanych z desantem wiślanym jest już Rondo Zgrupowania AK „Radosław”. Jan Mazurkiewicz był jednym z dowódców Przyczółka Czerniakowskiego. Tam odbyły się pierwsze desanty 16.IX.1944r.
137432
Tablica - Ratuszowa 5
137433
Pomnik Kościuszkowców,
Pomnik Kościuszkowców, upamiętnienie próby niesienia pomocy Powstańcom
Odcinek Wisły na wysokości Stadionu Narodowego – miejsce, z którego ruszał desant mający na celu opanowanie terenu między mostem średnicowym, a Poniatowskiego, a następnie oskrzydlenie od północy powstańców walczących na Czerniakowie.
137434
Płyty Desantu - pomnik
Miejsce lądowania praskiego desantu.
142938
_DSC8246
142939
postój
142940
Chałbińskiego
Już siódmy rok z rzędu spotykaliśmy się w pierwszą sobotę sierpnia aby wspólnie uczcić pamięć Powstańców. Tematem przewodnim tegorocznej Masy była wiślana przeprawa i nocne patrole rzeczne. W związku z tym po raz pierwszy mieliśmy okazję przejechać na drugą stronę Wisły i jechać wzdłuż jej praskiego brzegu.
Powstanie Warszawskie na Pradze trwało zaledwie kilka dni. Ze względu na ogromną przewagę liczebną i sprzętową wroga, po początkowych sukcesach Powstańcy zostali szybko zepchnięci do podziemia. To jednak nie złamało ducha walczących. Część z nich czekała na kolejne rozkazy do walki na Pradze, a inni przedostali się Wisłą na jej lewy brzeg, by tam dołączyć do Powstania w innych dzielnicach. Kolejne walki nad Wisłą wybuchły w połowie września, kiedy I Armia Wojska Polskiego opanowała Pragę i wysłała część swoich żołnierzy na pomoc Powstańcom. Desant skierowany głównie na rejon Kępy Potockiej i Kępy Czerniakowskiej nie przyniósł spodziewanych efektów. Po kilku dniach padł rozkaz ewakuacji nielicznych, żyjących jeszcze żołnierzy.

Podczas przejazdu o zawiłej historii powstańczej Pragi opowiadał dr Krzysztof Mikołajewski, politolog, miłośnik Warszawy i jej historii, wieloletni współpracownik Muzeum Powstania Warszawskiego, pełniący m.in. funkcję wiceburmistrza ds. kultury dzielnicy Targówek.

W tym roku pojedziemy trasą liczącą ok. 20 km

Start: MPW – Przyokopowa – Hrubieszowska – Karolkowa – Grzybowska – Towarowa – Okopowa – Rondo Zgrupowania AK „Radosław” – Słomińskiego – most Gdański – Starzyńskiego – Jagiellońska – Ratuszowa – Wybrzeże Helskie – Wybrzeże Szczecińskie – Wał Miedzeszyński – most Łazienkowski – Solec – Wioślarska - Ludna – Książęca – Pl. Trzech Krzyży – Al. Ujazdowskie – Piękna – Koszykowa – Chałubińskiego – Al. Jerozolimskie – Pl. Zawiszy – Towarowa – Grzybowska – Przyokopowa – Meta: MPW

Więcej zdjęć na http://travers.pl/mp_2013/index.html
Trasę poleca
Warszawska Masa Krytyczna
brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
boulinek11
19 lipca 2013 boulinek11 napisał:
Bardzo dobra inicjatywa. popieram
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta