Bydlin - Podzamcze - Bydlin

Dodano 26 grudnia 2022 przez rysowanie
Bydlin - Podzamcze - Bydlin
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

283384
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.0
  • Dystans: 48,6 km
  • Przewyższenie: 147,68 m
  • Suma podejść: 540,09 m
  • Suma zejść: 542,08 m
  • Data: 3 października 2015
  • Lokalizacja: Jura Krakowsko-Częstochowska
1560462
Wieża mieszkalno-obronna w Kwaśniowie Dolnym
Renesansowa, kamienna wieża mieszkalno-obronna jest unikatowym w skali kraju obiektem wzniesionym w XVI w. jako kamienny element zespołu dworskiego budowanego z drewna. Budowla jest murowana z kamienia wapiennego i cegły. Drewniany dach wieży spłonął podczas I wojny światowej. Wieża ma teraz ok. 3 m wysokości i jest zbudowana na planie prostokąta o wymiarach ok. 7 × 5 m. Ma dwie kondygnacje zasklepione po wojnie betonowym zadaszeniem i mury o grubości ok. 1 m. Na każdej z dwóch kondygnacji usytuowane są dwa pomieszczenia, sklepione kolebkowo. Obecnie obiekt znajduje się na prywatnym terenie i wykorzystywany jest jako budynek gospodarczy.
1560463
Kościół filialny (dawny parafialny) św. Marka w Rodakach
Kościół zbudowano w 1601 r. i w zasadzie bez większych zmian przetrwał on do dnia dzisiejszego. Manierystyczne ołtarze pochodzą z przełomu XVI i XVII w.; ołtarz główny posiada polichromię imitującą elementy rzeźbiarskie. Najstarszym zabytkiem jest późnogotycki posąg św. Mikołaja z ok. 1400 r., znajdujący się w jednym z ołtarzy bocznych.
1560469
Ruiny Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu
Ruiny wspaniałego zamku Bonerów w Podzamczu są świetnie wkomponowane w najwyższe wzniesienie Jury - Górę Janowskiego (516 m n.p.m.). Początki tej warowni sięgają połowy XIV wieku i wiążą się z królem Kazimierzem Wielkim. Zamek udostępniony jest do zwiedzania, niemal każdy jego fragment. Na dziedzińcu przez cały sezon organizowane są ciekawe imprezy plenerowe, ściągające tu prócz turystów, rycerzy i białogłowy.
1560470
Gród na Górze Birów w Podzamczu
Gród jest współczesną rekonstrukcją drewnianej warowni, która stała w tym miejscu we wczesnym średniowieczu. Badania archeologiczne pokazują, że miejsce to było zamieszkiwane przez ludzi już od czasów paleolitu, o czym świadczą znalezione narzędzia z krzemienia, czy kości niedźwiedzia jaskiniowego. Z grodu roztacza się piękna panorama na okolicę.
1560471
Sanktuarium Matki Bożej Skałkowej w Podzamczu
Sanktuarium powstało w miejscu, gdzie w 1818 roku, jednemu z mieszkańców Podzamcza, ukazał się na skale wizerunek Matki Boskiej. Po tym wydarzeniu podczas uroczystej procesji przyniesiono obraz Matki Bożej z kaplicy zamkowej i zamontowano go dokładnie w miejscy objawienia. Od tego czasu miejsce to stało się miejscem kultu. Obecnie stoli tutaj kaplica, która w piękny sposób komponuje się z otaczającą ją przyrodą.
1560472
Ruiny strażnicy w Ryczowie
Strażnica była prawdopodobnie wzniesiona w XIV w. przez Kazimierza Wielkiego w celu strzeżenia południowej granicy, uzupełniając tym samym lukę między zamkami w Podzamczu, Smoleniu i Bydlinie. Nie mając już znaczenia strategicznego, została opuszczona w XV w. i od tamtego okresu zaczęła popadać w ruinę. Obecnie zachowały się fragmenty murów i wał do wysokości około 1,5 m.
1560473
Zamek Pilcza w Smoleniu
Pierwszy zamek w Smoleniu powstał prawdopodobnie w XIII wieku, ale w 1300 roku uległ spaleniu. Ponownej odbudowy doczekał się w połowie XVI wieku przez Ottona III z Pilczy. Stał się rezydencją zamożnej rodziny Padniewskich, którzy później opuścili go. Podczas potopu Szwedzkiego zamek został zdewastowany. Został odkupiony dopiero w XIX wieku i powstała tam fabryka śrub. W XX wieku na terenie zamku odbywały się liczne prace archeologiczne i zabezpieczające. Obecnie zamek jest udostępniony do zwiedzania.
1560474
Dolina Wodąca
Dolina Wodąca jest suchą doliną krasową, tzw. „wodącą", w której tylko okresowo płynie woda. Dolina Wodącej swym zasięgiem obejmuje kilka mniejszych form dolinnych, zespoły ostańców w okolicy Smolenia, Strzegowej i Złożeńca oraz źródliska rzeczki Dżdżenicy (Tarnówki). Cechą charakterystyczną Doliny Wodącej są duże różnice wysokości, dochodzące nawet do 100 metrów (dno Doliny położone jest mniej więcej na wysokości 390 ni n.p.m., natomiast szczyty niektórych wzgórz nawet do 480 m n.p.m.).
Na terenie doliny znajduje się m.in. Skała Biśnik. z reliktem wieżowej fortyfikacji oraz kilkoma jaskiniami, m.in. najdłuższa w tym rejonie Jaskinia Psia (Źródlana) oraz Jaskinia na Biśniku.
1560475
ruiny zamku w Bydlinie
Powstanie niewielkiego zameczku w Bydlinie z uwagi na brak jakichkolwiek źródeł ginie w mrokach dziejów, trudno więc na jednoznaczne określenie, kiedy oraz przez kogo obiekt został zbudowany. Spotkać można również opinię, że warownia ta nigdy nie była zamkiem i od początku do końca pełniła przede wszystkim funkcje sakralne. Pierwsze wzmianki na temat zamku sięgają końca XIV w. natomiast został on opuszczony pod koniec XVIII w. i stopniowo zamieniał się w ruinę.
1560476
kaplica cmentarna w Bydlinie
Zabytkowa kaplica pw. Pocieszenia NMP została wzniesiona w XVIII w, podobno na miejscu dawnej pustelni. Wewnątrz kaplicy znajduje się posąg Matki Boskiej z Dzieciątkiem, gotycki, zapewne z pierwszej połowy XV w.
Korzystając z pogody niezbyt sprzyjającej wycieczkom rowerowym oraz z wolnych mocy przerobowych postanowiłem opublikować kilka wycieczek z okresu kiedy jeszcze nie korzystałem z aplikacji traseo. Jedną z takich wycieczek była ta w dniu 3 października 2015 r. podczas której poruszałem się po terenie Jury Krakowsko-Częstochowskiej w okolicach Bydlina i Podzamcza. Z oczywistych względów przebieg trasy jest rysowany ręcznie przy pomocy aplikacji natomiast zdjęcia zostały zrobione podczas tej wycieczki. Opublikowanie tej wycieczki może kogoś zainspirować, jeśli nie do przejechanie tej samej trasy co ja, to przynajmniej odwiedzenia tych terenów albowiem na to zasługują. Podczas wycieczki starałem się poruszać drogami leśnymi lub gruntowymi a jeśli już się nie dało to wybierałem drogi publiczne o małym nasileniu ruchu. Dzisiaj wiem, że nie wszystkie wybory były właściwe. Na pewno nie polecałbym jazdy rowerem ścieżką po wschodniej stronie góry zamkowej i ruin zamku w Podzamczu. Ścieżka ta prowadzi wzdłuż skałek i nie nadaje się dla roweru, który wielokrotnie musiałem przenosić. Niewątpliwie atrakcją Jury Krakowsko-Częstochowskiej cą liczne zamki, warownie lub ich ruiny. Sporo z nich znajdowało się na trasie mojej wycieczki i znajdowały się w Kwaśniowie Dolnym, Podzamczu, Ryczowie, Smoleniu i Bydlinie, ponadto w Podzamczu na Górze Birów znajduje się rekonstrukcja grodu obronnego. Praktycznie wszystkie te warownie lub ich ruiny można zwiedzać za wyjątkiem wieży obronnej w Kwaśniowie Dolnym. Znajduje się ona na terenie prywatnym i służy za budynek gospodarczy. Część z tych obiektów można zwiedzać bezpłatnie, za wstęp do niektórych trzeba zapłacić. Opłata związana jest ze zwiedzaniem Zamku Ogrodzieniec w Podzamczu, Góry Birów i Zamku Pilcza w Smoleniu, przy czym w 2015 roku była jeszcze możliwość zwiedzania zamku w Smoleniu za darmo.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Rowerowy Szlak Orlich Gniazd
Rowerowy Szlak Orlich Gniazd - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Szlak Orlich Gniazd to „rowerowy klasyk”. Jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych szlaków rowerowych w kraju, cieszącym się ugruntowaną renomą i dużą popularnością zarówno wśród rowerzystów o sportowym zacięciu, jak i miłośników turystyki...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta