Pomiędzy Bieczem a Jasłem

Dodano 18 czerwca 2022 przez plik GPX
Pomiędzy Bieczem a Jasłem
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

256269
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.2
  • Dystans: 70,5 km
  • Czas trwania: 6 h 34 min
  • Średnia prędkość: 10,72 km/h
  • Przewyższenie: 220,14 m
  • Suma podejść: 1 282,86 m
  • Suma zejść: 1 310,26 m
  • Data: 18 czerwca 2022
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Biecz
1447117
Biecz, Fara - Kościół BożegoCiała
Kolegiata Bożego Ciała – kościół parafialny obrządku rzymskokatolickiego w Bieczu o randze kolegiaty[1]. Jeden z najświetniejszych zabytków gotyckiej architektury sakralnej w Polsce z licznymi cennymi zabytkami ruchomymi we wnętrzu. Charakterystyczny akcent w panoramie miasta. Kościół trójnawowy, konstrukcji halowej, z szeregami kaplic wzdłuż naw bocznych reprezentuje architekturę późnogotycką. Został wzniesiony z cegły i ciosów kamiennych, wykorzystanych jako detale konstrukcyjne i ozdobne. Prezbiterium od zewnątrz zdobione jest ciemniejszą zendrówką, układaną we wzory geometryczne. Bryła i konstrukcja kościoła nie uległy od czasów jego powstania większym przeróbkom. Dobudowano jedynie wieże i zmieniono pokrycie dachu. Zrekonstruowano wystające ponad dach fiale, widoczne na miedziorycie z XVI w., a usunięte w czasie późniejszej restauracji obiektu[2].

Wielu historyków architektury podkreślało ścisłe związki architektoniczne bieckiej fary, a zwłaszcza jej sklepień, z rozwiązaniami znanymi z krajów południowoniemieckich: Austrii i Bawarii. Wikipedia
1447118
Dom Z Basztą
Dom Barianów-Rokickich (Dom z Basztą), tzw. Stara Apteka.Kamienica przylega do baszty obronnej z XIV wieku, połączonej z systemem murów obronnych, które wzmacniały średniowieczny system fortyfikacyjny Biecza. Baszta zwana jest też rajcowską, ponieważ to rajcowie bieccy zobowiązani byli do jej obrony w razie zagrożenia z zewnątrz.Dom wybudowany został w 1523 roku. W dwadzieścia cztery lata później Barbara Uździeniczka sprzedała go Marcinowi Barianowi-Rokickiemu – aptekarzowi, rajcy i burmistrzowi Biecza. Najpierw on sam, a później członkowie jego rodziny prowadzili tu aptekę.
1447119
Ratusz
Ratusz, pierwotnie gotycki, zbudowany w 2 połowie XV w., został przebudowany w XVI w. Dzisiejszy piętrowy, kwadratowy budynek, stanowi jedynie połowę pierwotnej budowli. Po I rozbiorze Polski został zlikwidowany powiat biecki, więc ogromny ratusz nie był już potrzebny. W latach ok. 1820-1830 zdecydowano się rozebrać część wschodnią budowli, przebudowując jednocześnie pozostałą część w stylu klasycystycznym i nadając jej nową fasadę od wschodu. Niezmienione pozostały jedynie piwnice i częściowo parter, na którym zachowały się m.in. gotyckie portale we wnętrzu budynku.Wikipedia
1447286
Szpital Św.Ducha
Zwany też Szpitalem Królowej Jadwigi. Wybudowany około 1480 r. na mocy przywileju wydanego przez Królową Jadwigę i należy do jedynego zachowanego współcześnie budynkiem fundacji królowej. Obecnie remontowany.
1447289
Klasztor Franciszkanów
Klasztor na wzgórzu otoczony murami obronnymi z czasów Potopu Szwedzkiego. Oprócz Klasztoru w centum struktury znajduje się Kościół pw. Św. Anny. Wybudowany w latach 1645-1663 w miejscu zamku starościńskiego. W podziemiach pochowny jest najwybitniejszy poeta doby baroku Wacław Potocki.
1447298
Kościół pw.Św. Michała Archanioła w Binarowej
Jest jednym z najstarszych i najcenniejszych zabytków drewnianego budownictwa sakralnegow Polsce. Wybudowany z drzewa jodłowego o konstrukcji zrębowej około 1500 r. Niecały wiek później dobudowano wieże i soboty. W 2003 r.kościół został wpisany do rejestru UNESCO.
1447796
Drewniana Kuchnia Plebańska
1447799
Kościół pw.Św.Anny
Kościół w Święcanach należy do perrełek drewnianych świątyń z epoki gotyku na terenie Podkarpacia. Wzniesiony najprewdopodobniej w 1520 r. po tym jak spłoneła tam inna świątynia..
1447937
Baszta
Niestety w stanie opłakanym. Przy baszcie są równieżróiny murów porośnięte chwastami.
1447938
Dwór Lisówek
Wybudowany na przełomie XVIII i XIX w. w stylu klasycznym z cegły i kamienia naplanie litery L. Pod koniec XIX w w części budynku funkcjonowała gorzelnia.
1447999
Cmentarz Wojenny nr.28 Jabłonica - Walówka
Cmentarz z I wojny światowej, zaprojektowany przez Johanna Jägera.
1448008
Widok na Liwocz
Charakterystyczny krzyż na szczycie góry.
1448016
Diabla Izdebka
Uroczysko Diabla Izdebka. Niewielki wodospadzik.
1448072
Parking pod Górą Liwocz
Chyba najbliżęj położony parking jeśli chce się wejść na Liwocz.
1448194
Ruiny pałacu Kotarskich w Brzyskach
Liczący niespełna 200 lat pałac mimo że wstanie ruiny wciąż możnasie zachwycić tym budynkiem wybudowanym pod koniec XVII w.
1448221
Krzyż Milenijny
40 metrowy krzyż jest jedny mznajwyższych w Polsce. Został wybudowany i ufundowany jako dar od polonii z Chicago. Waży 30 ton. Krzyż otaczają wykute z ciężkowickiego piaskowca stacje drogi krzyżowej.
1448281
Kościół Św. Doroty w Trzcinicy
Kościół gotycki, jednonawowy.Wybudowany w 1551r.
1448286
Pomnik Marcina Kromera
Urodzony w Bieczu w 1512 r.wybitny historyk, humanista oraz pisarz okresu renesansu.
1448287
Drewniana Chatka
Najpiękniejsza w Bieczu
1448288
Baszta Kowalska
W czasach swej świetności Biecz posiadał 17 baszt obronnych. BasztaKowalska zwana również Plebańską została odbudowana wraz z częścią murów obronnych w latach 80 XX w.
Filmik z trasy : https://www.youtube.com/watch?v=91E3KphqMN0&t=213s
Pierwsza wycieczka rowerowa od dłuższego czasu. Na początek coś w pobliżu moich stron.Start z Biecza. Biecz to miasto na pograniczu małopolski i podkarpacia w powiacie gorlickim. Leży nad Ropą na jednym ze wzgóż Pogórza Karpackiego. Ze względu naswoią bogatą historie często jest nazywany "Małym Krakowem". Na naprawdę niewielkiej przestrzeni znajduje się tu mnóstwo ciekawych zabytków. Początek moje jtrasy to Fara, Kościół Bożego Ciała. Jeden z najświetniejszych zabytków architektury sakralnej w stylu gotyckim. Na przeciw kościoła znajduje się Dom z Basztą tzn Stara Apteka. Kilkadziesiąt metrów dalej znajduje się centrum miasteczka, Rynek z Ratuszem oraz przyległa mu renesansową wieżą zdobioną sgrafitem. Nieco niżej Rynku znajduje się na końcu krótkiej uliczki, Szpital Królowej Jadwigi. Wybudowany najprawdopodobniej w 1480 r. Powoli opuszczam centrum miasteczka mijając po prawej stronie Klasztor Franciszkanów z kościołem pw. Św. Anny. Przy klasztorze znajduje się również niewielki Cmentarz Wojenny nr. 108.
Opuszczam Biecz i udaje się około 5km.dalej do pobliskiej Binarowj. Znajduje się tam jeden z najstarszych i najcenniejszych zabytków architektury drewnianej, od 2003 r. wpisany do rejestru UNESCO Kościół pw. Św. Michała Archanioła. Jego wnętrza oszałamia kolorystyką malowideł. Przedstawiają one historie biblijne.Opuszczam Binarową. Musze sie trochę cofnąć i nastepnie skręcam w lewo na biegnąca do góry drogę szutrową. Po około 3 km docieramy na wzórze Dział 383 mnpm.Teraz skrętw prawo i już asfaltówką mamy cały czas w dół aż do Kościoła Św. Anny.Jest to jeden z nielicznych reprezentantów drewnianych świątyń z okresu gotyku. Wybudowany najprawdopodobniej 1520r. Nieopodal znajduje się drewniana kuchnia plebańska. Kościól świetnie się prezentuje od strony stawów.
Kolejny punkt na trasie nie sposób przeoczyć. To charakterystyczna Baszta leżąca przy drodze 28 między Bieczem a Jasłem. Niestety baszta podobnie jak i pobliski Dwór Lisówek są w stanie ruiny. Udajemy sie do Skołszyna następnie w lewo na Lisów. Tutaj znów zaczyna się więcej pedałowania pod górkę. Na 23 km, docieramy do położonego na skraju lasu cmentarza z pierwszej wojny światowej. Teraz ponad 3km. luzik podczas zjazdu aby nabrać pary w nogach na kolejny podjazd. Powoli w oddali wyłania się krzyżna górze Liwocz. Przed 30 km docieramy do Wróblowej gdzie w pobliskim lasku na pólnoc od wioski znajduje się uroczysko Diabla Izdebka. Niestety tutaj trochę się pokręciłem zanim odnalazłem ten niewielki wodospadzik. Nie prowadzi do niego rzaden szlak. Aby się do niego dostać trzeba skorzystać z drogi prowadzącej skrajem lasku i wypatrywać porośniętej pokrzywami wąskiej ścieżki. Niestety ten odcinek nienadawał się na moją szosówkę więc czekał mnie spacerek. Sam wodospadzik tego lata nawet nie kapał więc - rozczarowanie. Polną drogą na zachód docieramy od uroczyska do kolejnej asfaltówki.Obieram kierunek na północ i docieram do najwyższego punktu na mojej trasie , czyli parkingu pod Górą Liwocz. Po drodze możemy przystanąć odpocząć chwilkę i podziwiać w dolinie stawy we Wróblowej i Ujeżdzie. Ostatni odcinek tego podjazdu, to leśna szutrówka w porządnym stanie. Kolejny punkt na trasie to Brzyska a dokładnie park z ruinami Pałacu Kotarskich. Akurat odbywał się tam jakiś piknik lub festyn rodzinny. Tutaj w cieniu jednego wyniosłych drzew zatrzymałem się na chwilke odpocząć. Po wypiciu coli i zjedzeniu loda oraz uzupełnieniu wody ruszyłem do kolejnego punktu.Jest nim Krzyż Milenijny w Ujezdzie.Jest on jednym z najwyższych krzyży w Polsce. No i zaczynam powrót do Biecza. Jednak wracając zachaczam jeszcze o Trzinice a dokładnie kościoła Św. Doroty na 55 km.trasy. Kościół podobnie jak ten w Święcanach w stylu gotyckim również okazał się zamknięty wiec zwiedzić go mogłem jedynie z zewnątrz. Następnie jużpowrót do Biecza bocznymi drogami omijająć droge 28 i Skołyszyn pojechałwm przez Pustą Wolę, Kunową i Grudne Kępską. Tam jednak nic godnego uwagi nie było. Na koniec po 70 km w Bieczu zahaczam o Basztę Kowalską usytułowaną nieopodal Fary. Znajduje się ona na niewielkim placyku na środku którego stoi pomnik urodzonego w Bieczu Marcina Kromera,wibitnego historyka i poety okresu renesansu. Godnapolecenia jest też drewniana chatka na prywatnej posesji w rogu placu.

Film z trasy

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta