Sławków - Będzin - Sławków

Dodano 29 kwietnia 2024 przez aplikację Android
Sławków - Będzin - Sławków
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

346282
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower turystyczny
  • Stopień trudności: Łatwy
  • Gwiazdki:  4.9
  • Dystans: 80,2 km
  • Czas trwania: 5 h 59 min
  • Średnia prędkość: 13,37 km/h
  • Przewyższenie: 178,33 m
  • Suma podejść: 1 867,98 m
  • Suma zejść: 1 870,38 m
  • Data: 29 kwietnia 2024
1809474
Kościół pw. św. Mikołaja w Sławkowie
Kościół w Sławkowie jest równie stary co zamek i dziejami sięga XIII wieku. Przynajmniej prezbiterium i część nawy powstały w tym czasie, reszta nawy ciut później. Co ciekawe, fundamenty kościoła przecinają wczesnośredniowieczne groby z XII i XIII wieku. Dziś świątynia kryje barokowe ołtarze, niestety prezbiterium nie jest dostępne dla turystów. Obok kościoła wznosi się bardzo ładna, zabytkowa plebania z XVIII wieku, w otoczeniu pięknej zieleni.
1809475
Karczma Austeria w Sławkowie
Austeria czyli staropolską karczmę najwyższych standardów powstała najprawdopodobniej w 1781 roku i jest najpiękniejsza wśród zachowanych do dzisiaj starych karczm w Polsce. Drewniana, ogromna, zbudowana na planie litery T, z dwuspadowym dachem opartym na 6 kolumnach. Pozostaje w rękach miasta i chwilowo stoi pusta, choć zawsze działała tu restauracja.
1809476
Kościół pw. św. Jakuba w Sławkowie
Kościółek św. Jakuba usytuowany jest na miejscu średniowiecznego kościoła pw. św. Jana i klasztoru Duchaków z 1298 r. Po ich zniszczeniu w 1455 r. teren obecnego kościółka, jako poświęcony na budowę świątyni, nie został zajęty pod zabudowę miejską i pozostawał niezagospodarowany do początku XIX w. Obecna kaplica ufundowana została przez burmistrza sławkowskiego Jakuba Kubiczka w 1827 r. a w latach 2022-2023 gruntownie wyremontowana.
1809477
Kapliczka św. Rozalii w Sławkowie
Kapliczka powstała w roku 1536 jako Słup Męki Pańskiej. Jest to najstarsza kapliczka w Sławkowie i zarazem w całym regionie. Ostateczną formę kapliczka uzyskała po przebudowie w roku 1630, kiedy miasto nawiedziła zaraza, nieurodzaj i głód o czym informuje nas tablica wotywna umieszczona na kapliczce. Wtedy też wykonano gontowy daszek wsparty na kamiennym gzymsie oraz wykuto datę 1630 na odwrotnej stronie krzyża.
1809478
Dwór (pałac) Mieroszewskich w Sosnowcu - Zagórzu
został wzniesiony ok. 1840 roku przez hrabiego Józefa Mieroszewskiego, w miejsce drewnianego dworu. Początkowo był to parterowy, murowany dworek, kryty naczółkowym dachem z facjatką na osi i balkonikiem. W 1876 roku, w trakcie przebudowy podwyższono cały budynek o piętro i obecnie ten klasycyzujący budynek jest pięcioosiowy, z trzyosiowym ryzalitem środkowym. Od strony północnej (frontowej), na osi, znajduje się ganek z dwiema kolumnami podtrzymującymi masywny balkon. Całość kryta jest czterospadowym dachem. Od lat 70. XX wieku do 2023 r. w dworze znajdowała się Pracownia Konserwacji Dzieł Sztuki. W zachowanym w postaci szczątkowej parku, o powierzchni 2,5 ha, obecnie znajduje się sosnowiecki szpital miejski.
1809479
Pałac Oskara Schoena (Schöna) w Sosnowcu – Ostrej Górce
Pałac został wybudowany w latach 1901–1903 przez Franza Schöna. W roku 1921 w pałacu tym mieścił się sztab III powstania śląskiego. W 1923 roku, z powodu trudności finansowych, pałac sprzedany został miastu na gmach Sądu Okręgowego. W okresie okupacji niemieckiej, mieścił się w nim Deutsches Haus. Od 1945 r. pełni ponownie funkcję siedziby sądu. Pałac Schönów wybudowany jest w stylu eklektycznym, na który prócz charakterystycznej wieży (w stylu gotyku angielskiego) składają się również style: neoromański, neorenesansowy, neobarokowy i secesyjny.
1809482
Zamek Sielecki w Sosnowcu - Sielcu
Początki zamku sięgają ok. 1620 r. i jest najstarszym obiektem miasta. Początkowo był budowlą obronną jednak w miarę kolejnych modernizacji zatracił cechy obronne. W początkowym okresie był siedzibą szlachetnie urodzonych, następnie Muzeum Górnictwa, a później Szkła Współczesnego. Obecnie ta trójskrzydłowa budowla, z pięknym dziedzińcem mieści Sosnowieckie Centrum Sztuki, gdzie organizowane są koncerty, wystawy i inne spotkania o charakterze kulturalnym.
1809483
Pałac Dietla w Sosnowcu - Pogoni
Pałac Dietla w Sosnowcu należy do najpiękniejszych budowli rezydencjonalnych nie tylko na terenie Zagłębia Dąbrowskiego, ale i całego województwa śląskiego. Wzniesiona z inicjatywy Henryka Dietla pod koniec XIX wieku, dwukondygnacyjna budowla ma wygląd neobarokowy i zachwyca efektownym wystrojem wnętrz. Będący dziś własnością prywatną Pałac Dietla stał się wyjątkowym Centrum Artystycznym, a także turystycznym i biznesowym, propagującym i rozwijającym życie artystyczno kulturalne Regionu.
1809484
Pałac Ernsta Schoena w Sosnowcu – Środulce
Pałac Schoena z 1885 r. był pierwotnie rezydencją Ernsta Schoena wybudowaną w stylu neobarokowym. Na przestrzeni lat został wielokrotnie przebudowywany, ale jego zasadnicza bryła nie uległa zmianie. Usytuowany na planie czworoboku z basztami w trzech narożach. Posiada cztery kondygnacje, nakrywa go dach mansardowy, a baszty mają cebulaste hełmy. Od 1985 r. stanowi siedzibę Muzeum w Sosnowcu, funkcjonuje w nim też urząd Stanu cywilnego i restauracja.
1809485
Pałac Wilhelma Schoena w Sosnowcu - Środulce
Pałac Wilhelma, wchodzący obok Pałacu Ernsta Schöna w skład zespołu pałacowego w Sosnowcu – Środuli, został wzniesiony w 1900 roku w stylu neobarokowym głównie jako pałac gościnny. W 2010 r. w budynku wybuchł pożar, który spowodował znaczne zniszczenia. Obecny właściciel prowadził w pałacu prace remontowe jednak albo zabrakło mu środków lub cierpliwości albowiem pałac jest wystawiony na sprzedaż.
1809486
Kościół cmentarny pw. św. Tomasza w Będzinie
Kościół został zbudowany ok. 1834 r. jest murowany, wyposażenie stanowi m.in. barokowy ołtarz oraz gotyckie rzeźby. W otoczeniu znajduje się cmentarz rzymskokatolicki z najstarszymi, bogato zdobionymi, secesyjnymi rzeźbami oraz nagrobkami. Wcześniej, od II poł. XVI w., istniał kościół drewniany. Został on zbudowany przez mieszkańców miasta wyznania rzymskokatolickiego po zajęciu kościoła pw. Świętej Trójcy przez braci polskich.
1809487
Kościół pw. Trójcy Przenajświętszej w Będzinie
Pierwszy kościół w tym miejscu powstał w 1308 roku i była kościołem drewnianym. Z rozkazu Kazimierza Wielkiego na jego miejscu w 1363 roku wybudowano kościół murowany, Pierwotnie kościół wybudowano w stylu neogotyckim. Był jednonawowy, prostokątny, z wysoką kwadratową wieżą. W ciągu następnych wieków świątynia była kilkakrotnie rozbudowywana. Obecnie reprezentuje styl barokowy, zarówno w architekturze, jak i wystroju wnętrza. Kościół jest najstarszym budynkiem sakralnym miasta jest jednym z najcenniejszych zabytków w regionie i kraju.
1809488
Zamek w Będzinie
Zamek w Będzinie, którego początki sięgają 2 poł. XIII w. był najbardziej na zachód wysuniętą warownią małopolski, strzegącej pogranicza ze Śląskiem. Zwarta bryła gotyckiej zabudowy podporządkowana była funkcji obronnej. Trzon budowli stanowiła wysoka wieża cylindryczna oraz wieża kwadratowa z przylegającym do niej budynkiem mieszkalnym opasane dwoma murami obwodowymi. W 1834 r. został przebudowany wg projektu F.M. Lanci’ego, który obniżył wieżę cylindryczną i wprowadził elementy pseudogotyckiej architektury romantycznej. Odbudowany w 1956 r. zamek jest obecnie siedzibą Muzeum Zagłębia w Będzinie.
1809489
Pałac Mieroszewskich w Będzinie - Gzichowie
Pałac w Będzinie - Gzichowie, wzniesiony w latach 1702 -1714 jako symbol pozycji i rangi rodu Mieroszewskich w Księstwie Siewierskim, jest typową XVIII - wieczną siedzibą szlachecką wzorowaną na pałacach francuskich. Budynek był wielokrotnie modernizowany i upiększany - obecnie ma wygląd barokowo-klasycystyczny. W rękach Mieroszewskich budynek pozostawał do lat 30. XIX wieku, kiedy to w jego posiadanie weszli Siemieńscy. Po nich właścicielami Gzichowa były zarówno osoby prywatne, jak i duże przedsiębiorstwa. Wreszcie, w latach 80. ubiegłego wieku, jego gospodarzem zostało Muzeum Zagłębia.
1809490
Pałac Ciechanowskich w Będzinie - Grodźcu
Pałac Ciechanowskich to klasycystyczny pałac rodu Ciechanowskich. Wybudowany on został w latach 1835-36 według projektu Franciszka Lanciego. Jest to budynek murowany z cegły, otynkowany, podpiwniczony, o nieregularnej bryle, wzniesiony na planie zbliżonym do litery „L”, dwukondygnacyjny, nakryty niskimi dachami czterospadowymi. Po II wojnie przez pewien czas mieściła się tu szkoła, później zaś mieszkania pracowników pobliskiego PGR-u. Przed zupełną ruiną uratował budowlę remont w latach 70-tych oraz zmiana przeznaczenia: do czasów dzisiejszych znajduje się tu Dom Pomocy Społecznej.
1809491
Kościół pw. św. Katarzyny w Będzinie - Grodźcu
Kościół murowany wybudowano w latach 1726-29 natomiast w latach 1931-32 do kościoła dobudowano nawę główną i kruchtę oraz wolno stojącą dzwonnicę. Starsza, jednonawowa część świątyni stanowi konstrukcję murowano-ceglaną, natomiast konstrukcja nośna nowszej części kościoła stanowi szkielet żelbetowy. Część dobudowaną stanowią trzy nawy, rozdzielone rzędami słupów żelbetowych o wysokości 16,5 m.
1809492
Kościół pw. św. Doroty w Będzinie - Grodźcu
Kościół wybudowany w 1635 roku przez ks. Wojciecha Lipnickiego z funduszu swej krewnej Doroty Kąckiej, ksieni klasztoru sióstr Norbertanek w Krakowie na Zwierzyńcu. W tym czasie kościół parafialny uległ zniszczeniu przez pożar. W latach 1638-1730 kościół św. Doroty spełniał rolę kościoła parafialnego, następnie kościół miał osobnego kapelana podległego proboszczowi Grodzieckiemu. W 1946 roku odbudowano świątynię z ruiny do której doprowadziły go m.in. wojny.
1809493
wschodnie zbocze Góry św. Doroty
Przez wschodnie zbocze prowadzi ścieżka pokrywająca się ze szlakiem św. Jakuba. Przechodzi ona przez tereny zalesione i pola uprawne. Można więc w zależności od pory roku pokonywać zaorane pole lub wysokie uprawy. Zachować należy uwagę gdyż ścieżka ta stanowi ponoć odcinek popularnej trasy zjazdowej dla rowerzystów.
1809494
Kapliczka na zboczu Góry św. Doroty
Kapliczka znajduje się na szlaku św. Jakuba usytuowana jest na wschodnim stoku wzgórza i schowana jest w gęstych zaroślach. Kapliczka wybudowana jest na źródełku i gdy podniesie się znajdującą w podłodze kapliczki klapę ponoć pojawia się woda. Nie sprawdzałem tak obecności wody jak i jej ponoć cudownych własności.
1809495
Pałacyk Dezona w Dąbrowie Górniczej
Pałacyk został wybudowany przez dyrektora Towarzystwa Francusko-Włoskiego w Dąbrowie Górniczej dla swojej żony. W czasie II wojny światowej był siedzibą Gestapo. Po wojnie znajdował się w nim komisariat milicji, a później policji. W roku 2007 pałacyk został nad niszczony przez pożar. w 2008 roku został wyremontowany jedynie od zewnątrz oraz zyskał nowe pokrycie dachowe. Pałacyk sąsiaduje z Parkiem Śródmiejskim.
1809496
Kościół Najświętszej Marii Panny i św. Antoniego z Padwy w Dąbrowie Górniczej - Gołonogu
Pierwotny kościół, wybudowany w latach 1675-1678, był murowany, jednonawowy. Świątynia była wielokrotnie przebudowywana, m.in. w 1753 r., dobudowano okazałą wieżę oraz w latach 1889-1890 dobudowano nawy boczne i rozbudowano prezbiterium. Kościół jest orientowaną bazyliką w stylu barokowym. Od zachodu wznosi się wieloboczna wieża, zwieńczona baniastym hełmem; do nawy głównej przylega węższe od niej prezbiterium, zamknięte owalnie. Nad nawą umieszczono barokową sygnaturkę. Wystrój i wyposażenie wnętrza pochodzi z końca XIX i pierwszej połowy XX wieku.
1809497
Dwór w Krzykawce
Wkomponowany w otoczenie zabytkowy, staropolski dwór powstał w 1724 roku, Budowla z charakterystycznym dachem odznacza się ciekawą kolumnadą w fasadzie. Obecnie dworkiem zarządza gmina Bolesław, a siedzibę ma tutaj Centrum Kultury oraz Biblioteka.
1809498
Cmentarz żydowski w Krzykawce
kirkut, który założony został w 1907 r. przy drodze wiodącej ze Sławkowa do wsi Krzykawka. Cmentarz, pomimo że formalnie był własnością gminy żydowskiej w Sławkowie, znajdował się na gruntach gminy Bolesław. Obok cmentarza wybudowano dom przedpogrzebowy i dom mieszkalny dla stróża. Spoczywa na nim ponad 200 Żydów ze Sławkowa i Strzemieszyc. W 1939 r. na cmentarzu złożono zwłoki Żydów, zamordowanych w pierwszych dniach wojny przez nazistów w okolicach mostu na Białej Przemszy oraz w Koźle.
1809499
Biała Przemsza w Sławkowie
1809500
Zamek Biskupów Krakowskich w Sławkowie
Zamek jest jednym z najstarszych murowanych założeń obronnych w Polsce południowej. Oprócz ruin wieży mieszkalnej, budynku bramnego i pozostałości murów pierwotnego założenia zachował się wał ziemny i fosa oraz odkopane podczas prac archeologicznych tajemne przejście. Odkryte relikty stanowią jeden z najcenniejszych zabytków tego typu w Polsce
1810629
parametry trasy
Podczas swoich wycieczek staram się omijać większe miejscowości gdyż, w każdym razie dla mnie, średnia to przyjemność poruszać się ulicami pełnych pieszych, pojazdów z unoszącą się w powietrzu wonią spalin. Ponadto duża ilość skrzyżowań i interesujących mnie obiektów przy których się chcę zatrzymać sprawia, że czasami średnia prędkość jazdy niewiele przekracza prędkość pieszego. Gdy jednak siedziałem nad mapami obszarów na zachód od Krakowa, w oczy kłuły mnie symbole pałaców i zamków, zwłaszcza na obszarze Zagłębia Dąbrowskiego. Przezwyciężyłem więc swoją niechęć do terenów miejskich i opracowałem trasę obejmującą głównie takie miejscowości jak Sosnowiec, Będzin i Dąbrowa Górnicza. Jako miejsce startu wybrałem Sławków, który nie tak dawno był jednym z celów mojej poprzedniej wycieczki. Program wycieczki był bardzo bogaty albowiem tylko na terenie Sosnowca, Będzina i Dąbrowy Górniczej znajdowało się 9 pałaców, 2 zamki i 5 zabytkowych kościołów, które chciałem zobaczyć. Do tego należało doliczyć sporo ciekawych obiektów w Sławkowie oraz ładny dworek w Krzykawce. Zdawałem sobie sprawę z tego, że dokładne obejrzenie tylu obiektów musi zająć dużo czasu, zdecydowałem się wiec, jak w przypadku większości moich wycieczek, na zrezygnowania ze zwiedzania wnętrz a ograniczyć się tylko do obejrzenia obiektów z zewnątrz. Z obejrzeniem większości obiektów nie było większych problemów gdyż były ogólnodostępne, problem był natomiast pałacem Mieroszewskich, pałacem Dietla, pałacem Wilhelma Schoena i pałacem Ciechanowskich. Pałace te znajdują się na ogrodzonym terenie i dostęp do nich jest ograniczony jednak czy to zza ogrodzenia czy też innym sposobem udało mi się zrobić parę fotek. Szczególnie zadowolony byłem ze zrobienia kilku fotek pałacowi Ciechanowskich, co jest ponoć rzeczą trudno osiągalną. Podczas wycieczki ku mojemu zadowoleniu dało się dość sprawnie poruszać po ulicach co w dużym stopniu umożliwiała dość gęsta sieć ścieżek rowerowych. Na dobrą sprawę przy naprawdę dużym ruchu pojazdów jechałem dopiero pod koniec wycieczki, na ul. Tworzeń i Roździeńskiego okrążających Hutę Katowice. Krajobraz podczas wycieczki był bardzo urozmaicony, oprócz terenów leśnych i parkowych mijałem tereny przemysłowe, nowoczesne osiedla, gęstą miejską zabudowę, dzielnice willowe oraz osiedla peryferyjne z legendarnymi familokami. Teren po którym się poruszałem był głównie płaski lub łagodnie pofałdowany, na dobrą sprawę największym wzniesieniem jakie trzeba było pokonać to Góra św. Doroty w Będzinie – Grodźcu. Trasę w sumie można uznać za łatwą pod warunkiem, że komuś nie przeszkadza poruszanie się ulicami miast wśród pojazdów, czego mimo rozbudowanej sieci ścieżek rowerowych całkowicie nie dało się uniknąć.

Na tej trasie przyda Ci się mapa dostępna w naszej aplikacji

Mapa Jura Krakowsko-Częstochowska
Jura Krakowsko-Częstochowska - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Jura Krakowsko-Częstochowska to wyjątkowy i niepowtarzalny region w naszym kraju. Może poszczycić się ogromną liczbą różnorodnych skał i ostańców, oplecionych siecią dróg wspinaczkowych. Jej podziemny świat tworzą tysiące jaskiń oraz grot....

Mapa Czechy i Słowacja – mapa samochodowa
Czechy i Słowacja – mapa samochodowa - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa samochodowa Słowacji i Czech zawiera: aktualną sieć autostrad, dróg ekspresowych i głównych, z podziałem na dwupasmowe i jednopasmowe; drogi w budowie, numerację dróg oraz kilometraż. Na mapie zaznaczono: przejścia graniczne, Autostradowe...

Mapa Małopolska na rowerze
Małopolska na rowerze - mapa turystyczna w aplikacji Traseo

Mapa przedstawia sieć zrealizowanych do tej pory (VII 2020) tras rowerowych: - z projektu VeloMałopolska; - Szlak wokół Tatr (część polska); - inne szlaki rowerowe (lokalne terenowe, szlak Orlich Gniazd, Green Velo, Szlak karpacki).  ...

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
aza
13 maja 2024 aza napisał:
Moje "smieci" :-). Traska jak zawsze doskonale zaplanowana - pozdrawiam.
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta