Kije trekkingowe nie są wyłącznie elementem górskiej mody. Właściwe korzystanie z kijów trekkingowych przynosi wiele korzyści, a do najważniejszych z nich można zaliczyć:
Te niezaprzeczalne zalety sprawiły, że kije są podstawowym elementem wyposażenia trekkingowca. Należy jednak korzystać z nich rozsądnie, czyli wtedy, gdy rzeczywiście wymagają tego warunki. Jeśli z kijów będziemy korzystać bez umiaru, to możemy “rozleniwić” nasze ciało. No i najważniejsze - tylko wysokiej jakości kije trekkingowe gwarantują wspomniane wyżej korzyści.
Oferta kijów trekkingowych jest bardzo szeroka. Które z nich wybrać? Przede wszystkim na poszukiwania udaj się do profesjonalnego sklepu górskiego. Tam znajdziesz marki, którym można zaufać. Za najlepszych producentów kijów trekkingowych uważa się Black Diamond, Komperdell i Viking.
Wybierając kije, zwróć uwagę na ich wagę - im lżejsze tym lepiej, dlatego dobre kije najczęściej wykonywane są z aluminium lub włókien węglowych. Kluczową kwestią jest też wytrzymałość, o której informuje nas jakość aluminium. Standardem wśród najlepszych jest produkowanie kijów z aluminium 7075. Z kolei groty najczęściej wykonywane są z widii (węglika spiekanego), czasem ze stali. Groty widiowe uważane są za najbardziej wytrzymałe.
Kije trekkingowe posiadają dwa, trzy lub cztery segmenty. Największą popularność zdobyły kije trzysegmentowe. Dlaczego? Przede wszystkim mają one bardzo szeroki zakres regulacji i po złożeniu zajmują mniej miejsca niż kije dwusegmentowe. Jeszcze większą możliwość regulacji zapewniają kije trzysegmentowe, ale wymagają one znacznie więcej cierpliwości. Ponadto w górach liczy się szybkość, a dobieranie długości kijów poprzez manipulację z trzema blokadami zajmuje znacznie więcej czasu niż ustawienie dwóch blokad.
Podsumowując - za najbardziej uniwersalne kije trekkingowe uznawane są te, które posiadają trzy segmenty, wykonane zostały z aluminium a ich grot z widii. Będą one odpowiednie zarówno dla początkujących, jak i najbardziej zaawansowanych trekkingowców.