Przez wiele lat po wojnie Europa była podzielona na dwie części. Państwa znajdujące się na zachodzie Europy były oddzielone od krajów pozostających pod wpływem ZSRR. Umowna granica, tzw. Żelazna Kurtyna, zaczynała się nad Morzem Barentsa, biegła w stronę cieśniny Bosfor a następnie na południe aż do Morza Czarnego. Została zlikwidowana podczas przemian jesieni narodów. Aby upamiętnić zakończenie wieloletniego konfliktu oraz zjednoczenie Europy, w ramach projektu EuroVelo powstał transeuropejski szlak Żelaznej Kurtyny, oznaczony numerem 13.
EuroVelo 13 przebiega przez dwadzieścia państw i łączy trzy morza. Inicjatorem powstania trasy był poseł do Parlamentu Europejskiego Michael Cramer, który w 2010 roku przedstawił koncepcję utworzenia szlaku. Jest to też najdłuższa ze wszystkich tras EuroVelo i do roku 2020 osiągnie długość 10 400 kilometrów. Podróż tym szlakiem ma na celu zachęcić ludzi do poznawania bliżej tego niezwykle ważnego momentu w dziejach naszego kontynentu.
Trasa z pewnością przyciągnie licznych miłośników historii, którzy będą mieli niepowtarzalną okazję odwiedzić wyjątkowe muzea, zobaczyć na żywo interesujące budowle, pomniki oraz inne miejsca o których do tej pory mogli jedynie czytać. Na trasie znajdują się nie tylko obiekty związane z historią najnowszą, lecz także wiele miejsc będących świadectwem tego, co działo się w Europie setki lat wstecz. Wystarczy wymienić grobowce w greckim Mikiri Doxipara-Zoni czy też bułgarską fortecę w Ustrii.
Wielbiciele przyrody odwiedzą parki narodowe, będą mogli podziwiać unikalne krajobrazy a także spotkają niezliczone gatunki roślin i zwierząt. Dzięki położeniu na terenach przygranicznych i w strefach zamkniętych, wiele obszarów zachowało unikalne ekosystemy, nienaruszone przez działalność człowieka. Zaczynając od tundry na granicy Rosji z Finlandią, poprzez uroki wybrzeża Bałtyku i wzgórza Lasu Czeskiego, wzdłuż malowniczego Dunaju i greckich oliwnych gajów aż po miasto Rezowo nad Morzem Czarnym. Po drodze warto też odwiedzić 38-metrowy wodospad w Macedonii. Na każdym etapie podróży czeka nas jedyny w swoim rodzaju krajobraz.
Polska część trasy będzie przebiegała od granicy z Obwodem Kaliningradzkim aż do polsko-niemieckiej granicy w Świnoujściu. Po drodze na rowerzystów czekają piękne nadmorskie widoki a także spora dawka historii. Na trasie znajduje się Frombork, gdzie ostatnie lata życia spędził Mikołaj Kopernik (godne uwagi jest tamtejsze planetarium). Jadąc dalej dojedziemy do Sztutowa – miejsca gdzie znajdował się obóz koncentracyjny Stutthof. Kierując się dalej na zachód mijamy lasy, wydmy i jeziora aż dotrzemy do Świnoujścia, zwanego krainą 44 wysp. Stamtąd możemy kontynuować podróż Szlakiem Żelaznej Kurtyny bądź też pospacerować po nadmorskiej promenadzie lub wybrać się na wycieczkę jednym z lokalnych szlaków rowerowych. W okolicy możemy zwiedzić „Podziemne Miasto” i wejść na wieżę widokową. Z kolei pobyt na wyspie Karsibór pozwoli nam cieszyć się z obcowania z przyrodą w enklawie dzikiego ptactwa. Dociekliwi mogą też poszukać znajdującego się tam basenu do testowania niemieckich łodzi podwodnych typu u-boot.
Polski odcinek EuroVelo 13 ma być ukończony w latach 2017-2018.
Więcej na temat polskich szlaków EuroVelo znajdziesz na: www.polska.travel/pl/rower/
Opublikowano 20 lipca 2015 przez admin