To pytanie zadaje sobie wbrew pozorom wielu amatorów rowerowych wycieczek, którzy szukają dla siebie odpowiedniego szlaku. Nie ma w tym nic dziwnego, gdyż od odpowiedniego doboru szlaku zależy między innymi nasz komfort w czasie wycieczki. Warto więc przyjrzeć się nieco bliżej kwestii tego, czym tak naprawdę są szlaki EuroVelo.
EuroVelo, jest to tak naprawdę nic innego jak sieć europejskich szlaków rowerowych, utworzona przez Europejską Federację Rowerzystów. Sieć ta ma na celu między innymi stworzenie odpowiednich pod względem atrakcyjności sportowo-turystycznej szlaków rowerowych łączących ze sobą kraje europejskie. Docelowo sieć ta ma obejmować dziewiętnaście szlaków rowerowych, opartych w dużej mierze na istniejących już w poszczególnych krajach szlakach rowerowych.
Ponadto w ramach sieci EuroVelo tworzona jest stosowna infrastruktura przeznaczona dla rowerzystów. Co równie ważne, tylko szlaki zaaprobowane przez Europejską Federację Rowerzystów mogą używać tej nazwy. Ma to na celu zapewnienie odpowiednio wysokiego poziomu jakości utrzymania owych szlaków rowerowych. Można więc śmiało stwierdzić, że pod względem jakości utrzymania szlaki rowerowe EuroVelo są w ścisłej europejskie czołówce, a co za tym idzie, stanowią doskonały przykład tego, jak należy utrzymywać tego typu szlaki.
Fot. Freepik
Jeśli chodzi o nasz kraj, to przebiega przez niego łącznie pięć szlaków EuroVelo certyfikowanych przez wspomnianą przez nas wcześniej Europejską Federację Rowerzystów. Są to szlaki rowerowe o następujących nazwach: Żelaznej kurtyny (biegnący od Finlandii, aż do Turcji), szlak stolic (który biegnie od Irlandii, poprzez Polskę, na Rosji kończąc), szlak Europy Centralnej (zaczynający swój bieg we Francji, a kończący na Ukrainie), Szlak wokół Bałtyku (obejmujący jak sama nazwa wskazuje państwa znajdujące się nad Morzem Bałtyckim), oraz szlak Bałtyk-Adriatyk, który początek swój ma w Polsce, a koniec w Chorwacji.
Łącznie długość tych szlaków wynosi niemalże 38 tysięcy kilometrów tras, na których możemy spotkać wiele różnego rodzaju ciekawych obiektów, takich jak na przykład zabytki UNESCO, czy też malownicze trasy rowerowe. Między innymi z tych właśnie powodów trasy EuroVelo cieszą się stale rosnącą popularnością.
Decyzja o wyborze odpowiedniego szlaku rowerowego w przypadku długodystansowych wycieczek jest kluczowa nie tylko ze względu walorów turystycznych znajdujących się na nim, ale również wygody w czasie podróży. Mając to na uwadze, Europejska Federacja Rowerzystów sprawuje ścisłą kontrolę nad ich prawidłowym utrzymaniem na poszczególnych odcinkach. Ponadto jest ona odpowiedzialna za certyfikowanie tras aspirujących do przyłączenia się do sieci EuroVelo. Z punktu widzenia polskich rowerzystów szczególnie ważne jest pięć wspomnianych przez nasz wcześniej szlaków przebiegających przez nasz kraj. Stanowią one bowiem ważne uzupełnienie lokalnych szlaków rowerowych.
Aby dowiedzieć się więcej, odwiedź: https://pomorskie.travel/artykuly/artykuly-rowerowe/eurovelo-10-13/