Jesienne wędrówki po górach mogą nieść ze sobą niezapomniane doświadczenia – przyroda w unikalnych kolorach, rześkie powietrze i temperatury nieco niższe niż latem, a i z reguły mniejszy ruch na szlakach. Jednak jesień w górach może wiązać się również z pewnymi wyzwaniami: zmienną pogodą, krótszym dniem i niższymi temperaturami. Poniżej przedstawiamy kilka wskazówek na co warto zwrócić uwagę, gdy szykujemy się jesienią do wędrówek po górskich szlakach.
Jesień to czas gdy warunki pogodowe mogą zmienić się z chwili na chwilę. Przed wyjściem koniecznie sprawdź prognozę pogody oraz alerty górskie. Upewnij się czy w danym dniu mogą zaskoczyć Cię: mgła, deszcz, śnieg (w wyższych partiach) lub niskie temperatury.
Jesienne wędrówki wymagają ubioru na tzw. „cebulkę”. Wiąże się to z założeniem na siebie kilku warstw ubrań, tak abyśmy łatwo mogli zdjąć jedną z nich, gdy rozpoczniemy marsz pod górę lub gdy słońce zacznie mocniej operować.
Pierwsza warstwa: oddychająca odzież termoaktywna, która odprowadza wilgoć, np. z wełny merino
Druga warstwa: warstwa izolacyjna, np. polar lub lekka kurtka puchowa, która ogrzewa.
Trzecia warstwa: kurtka przeciwdeszczowa z membraną Gore-Tex, która chroni Cię przed wiatrem i deszczem. Kurtki z membraną znajdziesz w sklepie Lavaredo. https://lavaredo.pl/pol_m_On_Odziez-meska_Kurtki_Kurtki-GORE-TEX-1194.html
fot. archiwum Traseo (A. Majka)Wilgotne, śliskie liście, błoto czy śnieg mogą sprawić, że szlaki będą bardziej wymagające. Podczas jesiennych wędrówek dobrze sprawdzają się wyższe buty trekkingowe, z podeszwą o dobrej przyczepności, wodoodporne i z membraną, np. Gore-Tex. Przykładowo można wybrać buty Salewa: https://lavaredo.pl/salewa-buty-trekkingowe
Jesienią warto mieć ze sobą również:
Czapkę i rękawiczki – głowa i dłonie szybko tracą ciepło, nawet jeśli na początku trasy nie będą Ci potrzebne, mogą się przydać na szczycie lub podczas zejścia.
Komin lub szalik – przyda się jako ochrona przed wiatrem i zimnem.
Ciepłe skarpety – wełniane lub termiczne skarpety, które pomogą utrzymać ciepło.
Jesienne dni są krótkie, więc nawet jeśli planujesz wrócić przed zmrokiem, warto mieć ze sobą latarkę czołową. Czołówka z zapasowymi bateriami może okazać się nieoceniona, jeśli wycieczka się przedłuży i zaskoczy cię zmrok.
W chłodniejsze dni nie odczuwamy pragnienia tak bardzo jak latem, jednak organizm nadal potrzebuje odpowiedniego nawodnienia. Warto więc zabrać ze sobą, gorącą herbatę w termosie. Poza ciepłym napojem dobrze sprawdzą się również kaloryczne przekąski, np.: orzechy, batoniki energetyczne, suszone owoce czy czekolada.
fot. archiwum Traseo (A. Majka)
Mini apteczka powinna być podstawą każdego górskiego wyjścia. Warto zabrać ze sobą:
- plastry opatrunkowe,
- bandaż elastyczny,
- środek do odkażania ran,
- lek przeciwbólowy i przeciwzapalny.
Wycieczka w góry zdecydowanie wymaga dobrego przygotowania jeśli chodzi o orientację w terenie. Jeśli nie planujesz zabrać ze sobą aktualnej, papierowej mapy, to pobierz aplikację mobilną Traseo. Trasy, szlaki i mapy turystyczne . Pamiętaj też o ściągnięciu podkładu offline interesującego Cię obszaru. Warto to zrobić, jeszcze wtedy gdy będziesz mieć dobry zasięg.
Zapisz sobie numer do GOPR/TOPR (w Polsce: +48 601 100 300) i poinformuj bliskich o swoich planach i przewidywanym czasie powrotu.