Mapy turystyczne w aplikacji

Magiczne opowieści o Karpatach

Przemierzając Karpaty nie sposób oprzeć się wrażeniu, że rejony te mają w sobie wiele magii. Na każdym kroku przemawia do nas karpacka, mistyczna przestrzeń, pełna tajemnic i niezwykłych miejsc, które kryją w sobie burzliwe historie. Właśnie taki charakter regionu stara się pokazać marka Carpathia, opierająca swoją ideę na tym, co w Karpatach najistotniejsze. Wsłuchajmy się w opowieści sprzed lat i dawne wierzenia, by nieco lepiej poznać ten region; zajrzyjmy w czasy, kiedy światem rządzili królowie, a w lasach i górach kryły się niezwykłe stworzenia…

artykulkarpaty11000px.jpg

Wędrując karpackimi ścieżkami niekiedy ma się wrażenie, że w każdej chwili na swojej drodze możemy spotkać leśnego duszka, który bacznie obserwuje nas zza drzewa, o w oko z bugajem (zwanym też inaczej leśnym dziadem) – opiekunem lasów – raczej nie byłoby możliwe, ponieważ stworzenia te działały (a być może nadal działają?…) z ukrycia. Zdarza się, że zagubionemu wędrowcowi wskażą drogę przez las lub pomogą odnaleźć trzodę. Mieszkaniem osobliwych stworzeń były także strumyki i jeziora – tutaj spotkać można było rusałki, które uwodziły przystojnych młodzieńców. Przed ich urokiem trudno było się obronić i niestety spotkania z nimi nie kończyły się zbyt szczęśliwie, ale to już może opowieść na inną okazję…

Leśne duchy, duchy gór, nimfy wodne – nie sposób ich wszystkich wymienić z nazwy, warto jednak pamiętać o ich istnieniu. Nigdy bowiem nie wiadomo, kto nam pomógł odnaleźć właściwy szlak, kiedy cały był zasnuty mgłą…

artykulkarpaty2800px.jpgWiemy już, kto zamieszkiwał karpackie lasy i rzeki, ale nie wiemy jeszcze, skąd w ogóle wzięły się te niezwykłe góry? Aby znaleźć odpowiedź na to pytanie, sięgnijmy znacznie głębiej, w jeszcze bardziej tajemniczą przeszłość… Działo się to na pograniczu kraju Wiślan, w którego sąsiedztwie znajdowała się rozległa kraina, mlekiem i miodem płynąca. Rządził nią król Karpus, a mieszkały w niej Olbrzymy. Było ich siedemdziesięciu siedmiu, każdy z nich opiekował się siedemdziesięcioma siedmioma osadami. Olbrzymy były bardzo mądrymi istotami, znały się na łowiectwie, rybołówstwie, astronomii, miały także magiczną moc: każde wypowiedziane przez nich słowo „tak” sprawiało, że powstawały góry, natomiast słowo „nie” tworzyło przepaść. Olbrzymy jednak potrafiły panować nad swoimi mocami – ustalone było, że jedno uderzenie w stół będzie oznaczać zgodę, a dwa – sprzeciw.

Dobrze rządziły one swoimi podwładnymi, wszyscy żyli w szczęściu, ale niestety pewnego lata ich krainę nawiedziła susza. Rzeki wyschły, plony zwiędły, a mieszkańcy zaczęli przymierać głodem. Król Karpus i Olbrzymy byli bezradni. Władca zarządził spotkanie i zaproponował, aby napaść kraj Wiślan – był on bogaty i urodzajny, a mieszkańcy nie posiadali zbyt wielkiej armii. Wśród zebranych znajdował się pewien młody Olbrzym, który dopiero objął władzę nad swoją osadą. Nie miał on zbyt dużego doświadczenia w rządzeniu, ale bardzo spodobał mu się pomysł bitwy i w wielkiej euforii wykrzyknął: „tak!”. W tym momencie powinny wzrosnąć góry, ale z racji tego, iż nic takiego się nie stało, rozochoceni Olbrzymi zaczęli się przekrzykiwać: „Tak, tak!”, „Tak!” – krzykom nie było końca. Decyzja była jednogłośna i Olbrzymy wyruszyły w drogę. Będąc już u granic kraju Wiślan napotkali wielkie góry, które nie sposób było przejść. Rozzłoszczone Olbrzymy zaczęły krzyczeć „Nie, nie!” i wtedy ziemia rozstąpiła im się pod stopami, tworząc ogromne przepaście. W taki właśnie sposób powstały Karpaty, których wzniesienia i doliny podziwiać możemy do dziś. Nazwa ich oczywiście pochodzi od imienia króla Olbrzymów – Karpusa.

 

CARPATHIA to coś więcej niż marka terytorialna, to sposób myślenia o Karpatach. Przyłącz się do nas, aby współtworzyć gospodarczy znak jakości Karpat, który skupia najlepsze produkty, atrakcje i usługi o charakterze karpackim.

więcej informacji o CARPATHII uzyskasz:

Stowarzyszenie Euroregion Karpacki Polska

logotypyprojekt.png

 

Opublikowano 15 grudnia 2017 przez admin