Cel i idea wyzwania:
Góry są dla ludzi o różnych motywacjach i celach jak i bez. Jedni chcą chodzić i kontemplować, inni podziwiać widoki w różnych porach roku, jeszcze inni szukać Boga, inni by się styrać i upodlić fizycznie do granic możliwości, a jeszcze inni nie wiedzą po co chodzą lub idą w szpilkach bo znajomi ich wyciągnęli. Góry są dla wszystkich.
Do tej pory jedyna odnotowana i odszukana przeze mnie relacja w sieci dotyczy przejścia szlaku w ponad 15 dni. Uznaję tylko przejścia podczas jednej wycieczki, bez dzielenia szlaku na części i zaliczania odcinkami w różnych odstępach czasowych, czyli z przerwami na powrót do cywilizacji. Moim celem jest przebycie szlaku podczas jednej wyprawy i odnotowywanie zapisu trasy za pomocą urządzenia GPS, tak aby całość była w 100% udokumentowana.
Wyjątkowość wyzwania
Większość ultramaratończyków kieruje swe oczy i siły na Główny Szlak Beskidzki, który jest najdłuższym szlakiem Polski o długości około 500 km. Więc jest to szlak „tylko” o 50 km dłuższy od tego oznaczonego kolorem niebieskim. Moim zamierzeniem jest dokonać tego samego co zrobił w 2007 roku Piotr Kłosowicz, który jako pierwszy podjął się próby najszybszego pokonania Głównego Szlaku Beskidzkiego. Od tamtego czasu najwięksi ultramaratończycy mierzą się ze sobą, by pokonać ten odcinek w jak najszybszym czasie. Moim celem jest zwrócenie uwagi na drugi co do długości, równie piękny szlak. Tak aby pobudzić innych biegaczy i zwrócić ich oczy na zwiedzanie, doznawanie i mierzenie się z Niebieskim Szlakiem Karpackim.
Kolejny cel to propagowanie turystyki pieszej, poznawania piękna terenu Beskidów, zainteresowania ludzi tym iż w górach można znaleźć wszystko i są one dla wszystkich o różnych motywacjach. I dla tych, którzy biegają i chcą mierzyć się ze swoimi słabościami, dla tych, którzy uwielbiają kontemplację, doznawanie piękna przyrody i zapierających dech w piersiach widoków! :)
Wyprawa zakończona sukcesem przejdzie do historii na zawsze jako PIERWSZA tego typu na Niebieskim Szlaku Karpackim.
Parametry Niebieskiego Szlaku Karpackiego:
Dystans: 450 km
Suma podejść: 13 750 m
Teren: Beskid Niski, Bieszczady, Góry Sanocko-Turczańskie, Pogórze Przemyskie, Pogórze Dynowskie, Podgórze RzeszowskieBardziej szczegółowy przebieg:Grybów – Hańczowa – Wysowa Zdrój – szlak graniczny Beskidu Niskiego – szlak graniczny Bieszczadów – Krzemieniec – Wielka Rawka – Ustrzyki Górne – Tarnica (1346 m.n.p.m. – najwyższy punkt) – Bukowe Berdo – Otryt – Ustrzyki Dolne – Arłamów – Kalwaria Pacławska – Krasiczyn – Syfczyna – Dynów – Rzeszów, Biała
Zakładany czas: około 150 godzin
Adres strony na FB:www.fb.com/niebieskiewyzwanie