Tunezja to bardzo popularny wśród Polaków kierunek urlopowy, kojarzony w dużej mierze z pięknymi plażami, ciepłą wodą i beztroskim wypoczynkiem. Ten położony w regionie Maghrebu kraj ma jednak znacznie więcej do zaoferowania. Spragniony odkrywania nowych kultur i oglądania światowej klasy zabytków turysta nie będzie Tunezją zawiedziony, znajdziemy tu bowiem wiele miejsc wartych odwiedzenia.
Oto lista miejsc, których nie można ominąć podczas wizyty w Tunezji (oferty wycieczek do tego pięknego i ciekawego kraju znajdziesz tutaj: https://r.pl/tunezja).
Tunis
Stolica Tunezji, licząca niecałe 700 tys. mieszkańców, to obowiązkowy punkt dla każdego odwiedzającego ten kraj. Malownicza medyna w Tunisie, pełna wąskich uliczek, straganów i zabytkowych budowli, jest szczególnie godna uwagi. Tutaj znajdziemy przepiękne meczety, takie jak Zitouna, Kasbah czy Ksar, a także imponujące pałace o misternych zdobieniach, takie jak Dar Lasram, Dan Ben Achour i Dar Al Jaziri, oraz historyczne madrasy. Warto również zobaczyć bramę miejską Bab el Bahr, znana w kolonialnych czasach jako Porte de France, a także aleję Habiba Burgiby porośniętą eukaliptusami i palmami oraz bogate w niezwykłe zbiory Muzeum Bardo.
Monastyr
Monastyr to wypoczynkowa miejscowość położona 15 km na południe od Susy. Oprócz przepięknych plaż i znakomitej infrastruktury hotelowej znajdziemy tu kilka światowej klasy zabytków. Najważniejszym jest bez wątpienia monumentalny ribat (obronny klasztor muzułmański) zbudowany pod koniec VIII w., co czyni go najstarszą budowlą tego typu wzniesioną podczas islamskiego podboju północnej Afryki.
W Monastyrze warto odwiedzić również imponujące mauzoleum byłego prezydenta Tunezji Habiba Burgiby. Kompleks powstał w 1963 r. i charakteryzuje się dwoma wysokimi na 25 metrów minaretami, trzema kopułami (w tym największą złotą) i bogactwem zdobień.
Kairuan
Jedno z najważniejszych miast świata islamu, niespełna 200-tysięczny Kairuan znajduje się mniej więcej 160 km na południe od Tunisu. Najważniejszym tutejszym zabytkiem jest Meczet Sidi Ukby, zwany również Wielkim Meczetem. Obecna bryła pochodzi z drugiej połowy IX w. i imponuje masywnym czworobocznym minaretem, ogromnym dziedzińcem otoczonym 400 zwieńczonymi portykami kolumnami, a przede wszystkim siedemnastonawową salą modlitewną podtrzymywaną przez kilkaset starożytnych kolumn przywiezionych tu z Kartaginy i Susy.
W Kairuanie znajdziemy ponadto setkę innych meczetów, do najważniejszych należą Meczet Cyrulika, na terenie którego pochowany jest przyjaciel Proroka Abu Zama el-Belawi, oraz Meczet Trzech Drzwi. Będąc w Kairuanie, koniecznie trzeba przespacerować się tutejszą medyną. Jest to znakomita okazja do zrobienia zakupów pamiątek, jak i do przyjrzenia się z bliska tradycyjnej architekturze.
El Jem
Niewielka, licząca zaledwie ok. 20 tys. mieszkańców, miejscowość, znajdująca się w środkowej części kraju, to miejsce, które koniecznie trzeba odwiedzić. Jednym z głównych powodów jest tutejszy, rewelacyjnie zachowany amfiteatr, który swoim wyglądem i rozmiarem przypomina słynne rzymskie Koloseum. Ta trzykondygnacyjna budowla powstała w pierwszej połowie III wieku n.e.
i mogła pomieścić aż 35 tysięcy widzów. Jej rozmiary są naprawdę imponujące – mierzy bowiem 149 metrów długości, 124 metry szerokości i 36 metrów wysokości.
Co więcej, niezwykłą atrakcją jest to, że można wejść zarówno na widownię, jak i na arenę, oraz do podziemi, gdzie przed walkami przetrzymywano gladiatorów, chrześcijan oraz groźne zwierzęta przeznaczone do udziału w walkach.
Ksary w okolicy Tatouine
W okolicy tunezyjskiego miasteczka Tatouine znajduje się wiele intrygujących ksarów (dawnych berberyjskich spichlerzy), rozsławionych przez Georga Lucasa i sagę Gwiezdne Wojny. Jednym z najsłynniejszych jest na pewno Ksar Ouled Soltane, który powstał w XV w. i składa się z dwóch dziedzińców, dookoła których znajdują się piętrowe spichlerze, zwane ghorfa.
Zadaniem tego typu budowli było nie tylko przechowywanie, ale również ochrona zapasów żywności przed najeźdźcami. Z tego powodu ksary umieszczano na wzgórzach i budowano je z gliny, tak aby kolorystycznie idealnie wtapiały się w okolicę. Ksar Ouled Soltane „grał” rodzinne miasto Anakina Skywalkera w „Mrocznym Widmie”. W pobliżu znajdziemy również nieźle zachowane Ksar Haddada, Ksar Mgabla i Ksar Beni Barka.
Artykuł sponsorowany