Mapy turystyczne w aplikacji

Pierwsze wakacje samolotem - na jakie problemy trzeba się przygotować?

Wakacje samolotem kojarzą się głównie z beztroskim spędzaniem urlopu, jednak nawet najlepiej zorganizowana podróż może pójść nie tak, jak tego oczekujesz. Praktycznie każdy, kto co najmniej kilka razy leciał samolotem, spotkał się z opóźnieniami, awariami i innymi zdarzeniami, które negatywnie wpłynęły na komfort i przebieg lotu. Jeśli jeszcze nigdy nie leciałeś samolotem na wczasy, sprawdź, jak przygotować się do lotu, by uniknąć problemów lub zmniejszyć ich skutki.

Opóźnienia lotów nawet przy dobrej pogodzie

Opóźnienia lotów kojarzą się najczęściej z okresem jesienno-zimowym, gdy z powodu ulewnych opadów, silnych podmuchów wiatru lub śnieżyc piloci nie mogą bezpiecznie lądować i startować. W rzeczywistości problem opóźnień samolotów występuje przez cały rok. Opóźnienia pojawiają się na skutek różnych zdarzeń. Niekiedy są wynikiem gwałtownych burz, które nawiedzają popularne kurorty za granicą. Pioruny i grzmoty nie stanowią zagrożenia dla pasażerów samolotu, jednak załoga nie może bezpiecznie wykonywać manewrów, gdy samolotem targają porywy wiatru przekraczające 90-100 km/h. Loty są w takich sytuacjach wstrzymywane do czasu, aż burza się zakończy.

Częściej dochodzi jednak do opóźnień przy dobrej pogodzie z powodu problemów technicznych z samolotem. Piloci niekiedy nie mogą wystartować, gdyż mechanicy muszą powtórnie skontrolować stan maszyny np. z powodu zawieszenia się komputera pokładowego. Jeśli komputer zawiesi się w czasie sprawdzania checklisty, pilot wstrzymuje lot aż do usunięcia usterki i restartu systemu. Podobnie jest w przypadku, gdy linie lotnicze nie mają pełnej załogi. Nagła choroba pilota lub stewardessy powoduje opóźnienie lotu do czasu znalezienia zastępstwa.

Jedna z najchętniej wybieranych przez Polaków linii lotniczych - PLL LOT również boryka się z problemami opóźnień. W ostatnich latach, w szczególności w 2022 i 2023 roku, odnotowano wzrost liczby opóźnionych lotów z różnych przyczyn. Problemy z dostępnością załogi, techniczne usterki samolotów oraz przeciążenie lotnisk były głównymi powodami tych opóźnień. W 2023 roku LOT musiał odwołać lub opóźnić kilkaset lotów, co wpłynęło na tysiące pasażerów. Mimo tych wyzwań, nasz narodowy przewoźnik stara się minimalizować skutki dla podróżnych, oferując różne formy rekompensaty oraz wsparcia. Odszkodowanie za opóźnione loty w LOT może wynieść nawet 600 EUR, w zależności od okoliczności opóźnienia i dystansu, na który podróżujemy.

pierwszy-lot-samolotem.png

fot. freepik.com

Długie oczekiwanie w terminalu

Jeśli planujesz lot z bagażem rejestrowanym, czas oczekiwania w terminalu wynosi 2-3 godziny. W tym czasie pasażerowie nie mogą wychodzić poza teren lotniska na zakupy, ani zabierać ze sobą wody lub innych napojów kupionych wcześniej. W trakcie kontroli bagażowej pracownicy wyrzucają z plecaków i toreb zabieranych na pokład wszystkie napoje i inne płyny o pojemności powyżej 100 ml. Pamiętaj zatem o zabraniu ze sobą gotówki na zakup wody na terenie terminala lub na pokładzie samolotu. W przeciwnym razie będziesz zmuszony do długiego czekania bez możliwości zaspokojenia pragnienia.

Niektóre lotniska w krajach, w których panuje wysoka temperatura zagrażająca zdrowiu, oferują jedną butelkę bezpłatnej wody mineralnej po przejściu przez kontrolę bagażową. Tak jest m.in. w Egipcie na lotnisku Marsa Alam. W innych miejscach powinieneś jednak liczyć się z koniecznością zakupu wody pitnej za własne pieniądze. Warto mieć przy sobie nieco gotówki, zwłaszcza że wylot może się opóźnić.

wakacje-samolotem.png

fot. freepik.com

Złe samopoczucie na pokładzie

Część pasażerów źle znosi start i lądowanie samolotem z powodu mdłości. Niektórzy pasażerowie odczuwają je podczas każdego manewru, inni w ogóle nie mają problemów z samopoczuciem. Jeśli lecisz samolotem po raz pierwszy, zabierz ze sobą lek na chorobę lokomocyjną. W razie pogorszenia samopoczucia możesz go w każdej chwili połknąć i w spokoju dolecieć na miejsce. Do zahamowania mdłości na pokładzie samolotu można stosować te same preparaty, co w przypadku choroby lokomocyjnej w samochodzie lub autokarze.

Pasażerowie, którzy czują się źle w czasie lotu, mogą liczyć na wsparcie personelu pokładowego. Przy każdym fotelu znajduje się sick bag, czyli torebka, po którą można sięgnąć w przypadku wymiotów. Jeśli czujesz, że możesz zemdleć, możesz wezwać stewardessę. Wszyscy członkowie personelu pokładowego przechodzą szkolenie z zakresu pierwszej pomocy, dlatego są zobowiązani do udzielenia Ci wsparcia w takiej sytuacji. Dzięki temu nie musisz obawiać się, że zostaniesz sam bez względu na to, czy podróżujesz z towarzystwem, czy w pojedynkę.

Niska temperatura na pokładzie

Niektórzy pasażerowie podczas lotu odczuwają chłód, zwłaszcza gdy wracają z ciepłych krajów. W samolocie panuje bowiem temperatura około 20-22 stopni Celsjusza, co sprawia, że różnica pomiędzy temperaturą w wakacyjnym kurorcie a wnętrzem samolotu wynosi nawet 15-20 stopni. Aby uniknąć dyskomfortu, na czas lot przygotuj dla siebie cienką odzież z długim rękawem i lekkie dresowe spodnie lub leginsy. Dzięki nim unikniesz marznięcia, a podróż upłynie w lepszej atmosferze. Pamiętaj również o skarpetkach, które są kluczowe, gdy masz słabsze krążenie i często marzną Ci stopy. Podczas długiego siedzenia z pewnością odczujesz chłód, przez co podróż będzie Ci się dłużyć. Niektóre linie lotnicze na dłuższych trasach oferują pasażerom koce, jednak te przysługują zwykle podczas lotów w godzinach nocnych. Jeśli czeka Cię podróż trwająca przez całą noc, uprawnij się, czy personel przygotuje dla Ciebie coś do okrycia ciała w czasie snu.

Nieprawidłowe wymiary bagażu

Zanim wyruszysz na lotnisko, sprawdź, czy Twój bagaż podręczny i rejestrowany spełnia warunki określone przez przewoźnika. Dotyczy to zarówno drogi na wakacje, jak i lotu powrotnego wraz z pamiątkami. Aby uniknąć opłaty za nadbagaż, zważ walizki i dokładnie zmierz ich wymiary zewnętrzne. Pamiętaj o tym nie tylko w tanich liniach lotniczych, ale i w przypadku, gdy podróżujesz z biurem podróży z wliczonym bagażem. Jeśli nieprawidłowo spakujesz jedną z walizek, możesz spróbować przepakować ją na lotnisku. Takie rozwiązanie nie sprawdzi się jednak w przypadku podróży w pojedynkę, gdy dysponujesz jedynie jednym bagażem rejestrowanym.

Brak kontaktu z rezydentem przed kontrolą paszportową

Po wylądowaniu na lotnisku docelowym nie spotkasz się z rezydentem z biura podróży od razu. Po wyjściu z pokładu samolotu kieruj się do kontroli paszportowej lub bramek, przez które przechodzą pasażerowie w Strefie Schengen. Dopóki nie przejdziesz przez kontrolę tożsamości, będziesz zdany na siebie. Nie musisz się tym jednak martwić, gdyż nigdzie się nie zgubisz. Droga z samolotu zawsze prowadzi w jednym kierunku i podążając za innymi pasażerami, na pewno trafisz tam, gdzie trzeba. Po kontroli paszportowej na lotnisku będzie na Ciebie czekać rezydent, który pomoże Ci w dalszej podróży do hotelu.

Opublikowano 23 sierpnia 2024 przez traseo