Świadomy obywatel dzisiejszego świata wie, jak wiele musimy zmienić, żeby planeta nie cierpiała. Mimo że najwięcej problemów sprawiają ogromne korporacje, także my każdego dnia możemy starać się minimalizować nasz negatywny wpływ na środowisko. Najprostsza zawsze wydaje się segregacja śmieci, ale jest coś równie prostego – świadomy wybór środka transportu.
Na co dzień wybierz komunikację miejską, a nie samochód. Zamiast wsiadać za kółko, lepiej wsiądź na rower. Wiele miast zapewnia obecnie nie tylko miejskie rowery, ale też elektryczne hulajnogi. Jednak co zrobić w świecie samolotów, gdy chcemy wybrać się na urlop?
Planujesz wakacje na szlaku w górach lub nad morzem, a może tym razem zamierzasz korzystać z uroków natury lub spędzić czas pracowicie, ale zwiedzając Polskie miasta? Chociaż lotnicze połączenia między największymi polskimi miastami są coraz częstsze i lepsze, nie warto dokładać swojej cegiełki śladu węglowego. Możemy narzekać na polskie koleje lub korki, ale są sytuacje, kiedy lepiej wsiąść w pociąg czy bus.
W okresie wakacyjnym PKP i koleje regionalne oferują więcej połączeń, a nawet nowe przygotowane szczególnie na długie trasy łączące ze sobą północne i południowe ośrodki wakacyjne. Dzięki temu łatwiej zaplanować urlop z głową. Jeśli planujemy aktywnie spędzać czas na trasach rowerowych, pociągiem bez problemu rower przewieziemy.
Zalety podróży busem? Przede wszystkim to, jak łatwo znaleźć tanie połączenie na przeróżnych trasach, także międzynarodowych. Chociażby do Pragi czy Berlina, łatwo dostać się busem (do Berlina też pociągiem), samolot nie jest więc aż tak niezbędny.
Są miejsca, w które nie dojedziemy pociągiem, a podróż autokarem będzie za bardzo się przedłużać – w końcu większość z nas ma ograniczony czas na urlop i nie chce spędzić jego lwiej części w podróży.
Na takie sytuacje najlepszy jest oczywiście samolot. Niezależnie od tego, czy nasze miejsce docelowe znajduje się w Europie, czy na innym kontynencie, warto skorzystać z tych udogodnień.
Podróż samolotem pozwoli nam na przewóz dużej ilości bagażu, a często dodatkową zachętą są również oferty taniego, wakacyjnego lotu na ostatnią chwilę. Co więcej, samoloty wciąż są uważane za najbezpieczniejsze środki transportu.
fot.pixabay.com
Kiedy już wiemy, że kupujemy bilety właśnie na samolot, musimy wiedzieć, że zużywają one sporą ilość paliw kopalnianych i emitują duże ilości gazów cieplarnianych. Ze względu na wydzielanie ich wysoko w atmosferze, wpływ na zmiany klimatyczne jest zdecydowanie większy.
Tanie linie lotnicze często korzystają z coraz większej świadomości swoich pasażerów i… kuszą ich dodatkowymi opcjami, wspierającymi ekologiczne projekty. Zamiast wziąć sprawy w swoje ręce – ręce ogromnych korporacji – przenoszą odpowiedzialność na klientów. Nie jest to złe rozwiązanie, ale na pewno nie najlepsze, co można by wymyślić. Czasem warto środowisko przedłożyć ponad swój komfort. Podobnie jak z innymi środkami transportu, samoloty takich linii jak Wizz Air czy Ryanair, przewożą większą ilość pasażerów. Mimo że zdarzają się opóźnienia, także to można wykorzystać na ekologiczną korzyść. Przykładowo, pieniądze za odszkodowanie za opóźniony lot Wizz Air można przeznaczyć później na ekologiczne inicjatywy.
Tak jak każda branża, także lotnictwo może pochwalić się coraz to nowszymi osiągnięciami. Inżynierowie pracują nad bardziej efektywnymi silnikami czy wykorzystaniem biopaliw.
Unia Europejska stworzyła specjalny program badawczy “Clean Sky”, którego celem jest właśnie tworzenie nowych ekologicznych inicjatyw.
Pomysłów jest wiele – paliwo tworzone z odpadów, czy nawet zmiana kształtu skrzydeł samolotu, która ma wpłynąć na mniejsze zużycie paliw.
Szukając noclegu, zwróć uwagę na to, czy miejsce, w którym go rezerwujesz, posiada certyfikaty ekologiczne, takie jak Green Key, LEED czy EU Ecolabel. Te certyfikaty świadczą o tym, że obiekty stosują zrównoważone praktyki zarządzania zasobami.
O wiele prościej jest jednak znaleźć miejsce, które wykorzystuje źródła naturalnej, odnawialnej energii albo zaopatruje się w lokalną żywność.
Oszczędnie korzystaj z naturalnych zasobów, nie kupuj rzeczy, których nie potrzebujesz. Także w przypadku pamiątek bardziej liczy się jakość, niż ilość – w ten sposób przy okazji zaoszczędzisz miejsce w walizce.
Świetnym sposobem jest także wybieranie atrakcji, które wspierają lokalną społeczność. A poza tym? Oczywiście, piesze czy rowerowe wędrówki, kajakarstwo czy żeglarstwo to najbardziej ekologiczne sposoby na spędzanie wolnego czasu.
Podróżowanie wcale nie musi być ogromnym problemem dla środowiska. Nawet jeśli musisz wybrać podróż samolotem, wciąż możesz zrównoważyć to swoimi wyborami w czasie swoich wakacji.