Postęp technologiczny to coś, co wpływa na wiele dziedzin życia codziennego i nie omija także medycyny. Pacjenci dzień po dniu obserwują zmiany, które zachodzą na ich oczach. Jedną z najważniejszych, wprowadzoną w 2020 roku, są e-recepty, które stopniowo wypierają tradycyjne papierowe zaświadczenia wystawiane przez lekarza. Wbrew powszechnemu przekonaniu, można otrzymać je nie tylko podczas teleporad, ale i w trakcie standardowej wizyty w gabinecie lekarza. To bardzo praktyczna i wygodna forma kontaktu pacjenta z lekarzem. Warto wiedzieć, w jaki sposób działają recepty online.
Teleporady to rozwiązanie, które zostało wprowadzone we wrześniu 2019 roku, natomiast szczególną popularność zyskało w czasie pandemii. W tym trudnym czasie często były jedyną możliwą formą kontaktu z lekarzem. Pacjenci początkowo podchodzili do telemedycyny z dużą dozą ostrożności i nieufności, stopniowo poznając jej liczne zalety. Pomimo tego że sytuacja epidemiologiczna się już ustabilizowała, konsultacje zdalne wciąż cieszą się ogromną popularnością wśród pacjentów.
Bardzo często korzystają z nich mieszkańcy wsi i małych miast, którzy na co dzień borykają się z ograniczonym dostępem do usług medycznych. Dzięki telekonsultacjom nie muszą oni oczekiwać długie miesiące na upragnioną wizytę u lekarza. To oni decydują o tym, w jakim dniu i o której godzinie odbędzie się konsultacja zdalna.
Trzeba wziąć pod uwagę, że w dzisiejszych czasach ludzie są bardzo zapracowani, a wolny czas stał się wręcz dobrem luksusowym. Nic dziwnego, że teleporady cieszą się tak dużą popularnością. Z racji tego, że odbywają się aż do późnych godzin wieczornych, także w tych godzinach, kiedy standardowe placówki medyczne już nie pracują, każdy pacjent może uzyskać pomoc lekarza bez konieczności ingerencji w swój grafik.
Dzięki teleporodom pacjent nie musi obawiać się kosztów związanych z koniecznością odbycia wizyty w gabinecie lekarza. Na konsultacje zdalne często decydują się osoby niepełnosprawne, o ograniczonej możliwości ruchowej, dla których tradycyjna wizyta u lekarza jest zbyt dużym obciążeniem.
Uzyskanie recepty przez telefon to rozwiązanie, które z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością wśród pacjentów. Nie wszyscy z nich zdają sobie jednak sprawę z tego, że kontakt z lekarzem równie dobrze może odbyć się przez Internet. Możliwość wystawiania recept elektronicznych sprawiła, że w internecie pojawiło się wiele portali, które oferują tego typu usługę. Warto podkreślić, że receptę online na e-recepta.net lub innym portalu tej kategorii otrzymamy w pełni legalnie, zgodnie z przepisami aktualnie obowiązującego prawa.
Osoby, które chcą uzyskać e-receptę przez internet, powinny na specjalnej stronie wypełnić formularz, który przesyłany jest do lekarza. Mogą wybrać także konsultację za pośrednictwem czatu lub wideokonferencję z potrzebnym specjalistą. Niezależnie od tego, na jaką formę konsultacji zdecyduje się pacjent, może mieć pewność, że uzyska niezbędną pomoc w bezpiecznej i legalnej formie.
Informacje, jakich musi udzielić pacjent, to dane dotyczące nazwy potrzebnego leku, stanu zdrowia, trybu życia, a także ewentualnych dolegliwości i objawów. To lekarz, który zapozna się z formularzem, ostatecznie podejmie decyzję o tym, czy wystawianie e-recepty jest zasadne. Uwaga – trzeba podkreślić, że w sytuacji, kiedy specjalista uzna, że żaden lek dostępny na receptę nie jest w stanie pomóc danemu pacjentowi, może odmówić wystawienia dokumentu. Skorzystanie z usług portalu oferującego możliwość otrzymania e-recepty wcale nie jest równoznaczne z jej gwarancją jej uzyskania.
Osoby, które otrzymały e-receptę, mogą zrealizować ją na kilka różnych sposobów. Sama recepta zazwyczaj przybiera postać elektronicznego kodu, który wysyłany jest do pacjenta poprzez sms bądź e-mail. Dostęp do e-recepty można uzyskać także logując się na Internetowe Konto Pacjenta bądź też instalując na swoim smartfonie dedykowaną aplikację. Pacjenci, którzy nie posiadają dostępu do internetu, otrzymają u lekarza wydruk, na którym widoczny będzie kod kreskowy oraz zalecenia dotyczące stosowania leku.
Podczas wizyty w aptece wystarczy podać farmaceucie wydruk, bądź czterocyfrowy kod wraz ze swoim numerem PESEL. Trzeba podkreślić, że receptę online można zrealizować na terenie całego kraju, zarówno w aptekach działających stacjonarnie, jak i internetowych.
Wielu pacjentów zastanawia się, gdzie znaleźć informacje dotyczące dawkowania i stosowania leków. Jeśli nie mają pod ręką papierowego wydruku otrzymanego od lekarza, danych tych mogą szukać na Internetowym Koncie Pacjenta bądź też aplikacji IKP na urządzenia mobilne.
Możliwość otrzymania recepty przez internet jest bardzo cenna dla osób, które przyjmują leki na stałe. Zazwyczaj co jakiś czas potrzebują one nowej recepty na kolejne opakowanie leku. W takiej sytuacji nie muszą umawiać wizyty w gabinecie lekarskim – wystarczy, że wypełnią formularz na stronie internetowej. To pozwala na bardzo dużą oszczędność czasu i pieniędzy, a także utrzymanie ciągłości terapii, co w przypadku przewlekłych chorób ma bardzo duże znaczenie.
Podobnie sprawa wygląda, jeśli chodzi o antykoncepcję hormonalną. Pacjentka, która na stałe przyjmuje określony lek, na pewno nie chce tracić czasu na każdorazowe umawianie wizyty w gabinecie ginekologa, kiedy tylko skończy jej się bieżące opakowanie. Dzięki konsultacjom zdalnym i e-receptom, nie musi się już tym martwić.
Recepta online bywa także sporym ułatwieniem w trudnych sytuacjach. Osoby, które potrzebują tabletki dzień po na pewno chcą utrzymać ją jak najszybciej. Tak samo jak w przypadku każdego leku, także i w tym konieczne będzie wypełnienie rozbudowanego formularza o rozszerzonej formule. O tym, czy pacjentka otrzyma tabletkę dzień po, zadecyduje lekarz na podstawie uzyskanych od niej informacji.
Śmiało można uznać, że e-recepta to prawdziwa rewolucja, jeśli chodzi o polską ochronę zdrowia.