Mapy turystyczne w aplikacji

Śladami średniowiecznych poszukiwaczy skarbów. Szlak Waloński w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba to znana i lubiana miejscowość turystyczna w Karkonoszach, która słynie z malowniczego położenia, licznych atrakcji przyrodniczych, a także z szerokiej sieci szlaków turystycznych, które pozwalają odkrywać najpiękniejsze zakątki w jej bliższej i dalszej okolicy. Jednym z mniej znanych z nich jest Szlak Waloński – trasa wprost stworzona dla miłośników historii, legend i tajemniczych opowieści. Szlak liczy sobie ok. 7 km i przebiega przez najciekawsze zakątki Szklarskiej Poręby. Sprawdźmy, dlaczego warto go pokonać i czego można dowiedzieć się po drodze!

Kim byli Walonowie? Skąd wzięli się w Szklarskiej Porębie?

Według historyków, Walonowie to lud romański, który trudnił się głównie poszukiwaniem minerałów, metali i kamieni szlachetnych. Ok. XI w. miał przywędrować z zachodniej Europy w Karkonosze i Góry Izerskie, gdzie osiedlił się oraz zajmował poszukiwaniem i wydobywaniem cennych minerałów oraz ich obróbką. Według legendy, to właśnie od Walończyków miejscowi nauczyli się obróbki szkła!

Wokół działalności Walończyków narosło wiele legend. Ich praca była doceniana przez średniowiecznych możnych i władców, którzy często stawiali ją na równi z profesją ówczesnych astrologów i alchemików. Główną siedzibą Walończyków była Stara Wieś – dzisiejsza Szklarska Poręba Dolna. Pamięć o nich jest ciągle żywa – w Szklarskiej Porębie funkcjonuje Sudeckie Bractwo Walońskie, które ma swoją siedzibę w Chacie Walońskiej – jednej z atrakcji Szlaku Walońskiego.

szklarskaporebanoclegitraseo.jpgfot. Adobe Stock

Szlak Waloński. Informacje praktyczne

Planując spędzenie urlopu w Szklarskiej Porębie i przejście Szlaku Walońskiego, warto zawczasu wyszukać i zarezerwować zakwaterowanie. Można to zrobić bez wychodzenia z domu, korzystając z możliwości, jakie zapewnia Nocowanie.pl – największy polski portal z rezerwacjami online w Polsce i za granicą. Przeglądając dostępne w miejscowości Szklarska Poręba noclegi, warto zwrócić uwagę na domki letniskowe, apartamenty i pokoje do wynajęcia z opcją natychmiastowej rezerwacji.

Szlak Waloński ma postać pętli i liczy sobie ok. 7 km długości. Jego przejście w całości zajmuje ok. 3,5 godziny. Sama trasa nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – może więc stanowić doskonałą propozycję na rodzinną wędrówkę. Biegnie przez malownicze okolice Szklarskiej Poręby – m. in. przez malowniczą dolinę Kamieńczyka, Wodospad Szklarski i Starą Chatę Walońską.

szklarskaporebanocowanie.jpgfot. Adobe Stock

W czasie spaceru można wstąpić do dwóch muzeów – Muzeum Ziemi Juna i Muzeum Wlastimila Hofmana. Atrakcją trasy jest także wizyta na Złotym Widoku – przepięknie usytuowanym punkcie widokowym, przy Grobie Karkonosza, a także przy Chybotku – tajemniczej skale, którą można w łatwy sposób wprawić w ruch. Według wierzeń Wałończyków, pod skałą znajduje się przejście do skarbu Ducha Gór.

Przebieg Szlaku Walońskiego

Szlak Waloński ma postać pętli, nie ma więc znaczenia, w którym miejscu rozpoczniemy wędrówkę. Najwięcej turystów wchodzi jednak na trasę w Szklarskiej Porębie Średniej, przy kościele cmentarnym pw. Matki Bożej Różańcowej. Trasa dalej prowadzi obok Lipy Sądowej – drzewa, przy którym w średniowieczu odbywały się sądy. Kolejnym przystankiem jest najstarsza huta szkła w Szklarskiej Porębie. Dalej szlak prowadzi przez przepiękną dolinę Kamieńczyka, wzdłuż rzeki Kamienna, w której wodach Walończycy poszukiwali złota, kamieni szlachetnych i cennych minerałów.

Dalej znajduje się największa atrakcja turystyczna miejscowości – przepiękny Wodospad Szklarki. Z wysokością liczącą 13 metrów, jest drugim pod względem wysokości wodospadem w polskich Karkonoszach. Tuż obok znajduje się schronisko PTTK Kochanówka, w którym można zatrzymać się na odpoczynek i posiłek.

Po ok. 30 minutach od wejścia na początek Szlaku Walońskiego dochodzimy do Chaty Walońskiej – siedziby reaktywowanego w 1999 r. Sudeckiego Bractwa Walońskiego. W środku można podziwiać cenne minerały, kamienie i inne bogactwa sudeckiej ziemi. W Muzeum Ziemi Juna bliżej zapoznamy się natomiast z samymi Walończykami, ich historią i dokonaniami, a także zobaczymy bogate zbiory minerałów z Karkonoszy, Gór Izerskich i całego świata. Wizyta w kolejnym muzeum na szlaku, Wlastimilówce, to z kolei szansa na poznanie twórczości słynnego malarza, Wlastimila Hofmana.

Szlak Waloński umownie kończy się przy Złotym Widoku, najbardziej znanym punkcie widokowym w Szklarskiej Porębie. Z tego miejsca można podziwiać rozległe widoki, które sięgają od Szrenicy aż po samą Śnieżkę. Tuż obok znajduje się natomiast symboliczny Grób Karkonosza, czyli mitycznego Ducha Gór oraz skała Chybotek.

Opublikowano 12 lipca 2024 przez traseo