Szklarska Poręba to znana i lubiana miejscowość turystyczna w Karkonoszach, która słynie z malowniczego położenia, licznych atrakcji przyrodniczych, a także z szerokiej sieci szlaków turystycznych, które pozwalają odkrywać najpiękniejsze zakątki w jej bliższej i dalszej okolicy. Jednym z mniej znanych z nich jest Szlak Waloński – trasa wprost stworzona dla miłośników historii, legend i tajemniczych opowieści. Szlak liczy sobie ok. 7 km i przebiega przez najciekawsze zakątki Szklarskiej Poręby. Sprawdźmy, dlaczego warto go pokonać i czego można dowiedzieć się po drodze!
Według historyków, Walonowie to lud romański, który trudnił się głównie poszukiwaniem minerałów, metali i kamieni szlachetnych. Ok. XI w. miał przywędrować z zachodniej Europy w Karkonosze i Góry Izerskie, gdzie osiedlił się oraz zajmował poszukiwaniem i wydobywaniem cennych minerałów oraz ich obróbką. Według legendy, to właśnie od Walończyków miejscowi nauczyli się obróbki szkła!
Wokół działalności Walończyków narosło wiele legend. Ich praca była doceniana przez średniowiecznych możnych i władców, którzy często stawiali ją na równi z profesją ówczesnych astrologów i alchemików. Główną siedzibą Walończyków była Stara Wieś – dzisiejsza Szklarska Poręba Dolna. Pamięć o nich jest ciągle żywa – w Szklarskiej Porębie funkcjonuje Sudeckie Bractwo Walońskie, które ma swoją siedzibę w Chacie Walońskiej – jednej z atrakcji Szlaku Walońskiego.
fot. Adobe Stock
Planując spędzenie urlopu w Szklarskiej Porębie i przejście Szlaku Walońskiego, warto zawczasu wyszukać i zarezerwować zakwaterowanie. Można to zrobić bez wychodzenia z domu, korzystając z możliwości, jakie zapewnia Nocowanie.pl – największy polski portal z rezerwacjami online w Polsce i za granicą. Przeglądając dostępne w miejscowości Szklarska Poręba noclegi, warto zwrócić uwagę na domki letniskowe, apartamenty i pokoje do wynajęcia z opcją natychmiastowej rezerwacji.
Szlak Waloński ma postać pętli i liczy sobie ok. 7 km długości. Jego przejście w całości zajmuje ok. 3,5 godziny. Sama trasa nadaje się zarówno dla dorosłych, jak i dla dzieci – może więc stanowić doskonałą propozycję na rodzinną wędrówkę. Biegnie przez malownicze okolice Szklarskiej Poręby – m. in. przez malowniczą dolinę Kamieńczyka, Wodospad Szklarski i Starą Chatę Walońską.
fot. Adobe Stock
W czasie spaceru można wstąpić do dwóch muzeów – Muzeum Ziemi Juna i Muzeum Wlastimila Hofmana. Atrakcją trasy jest także wizyta na Złotym Widoku – przepięknie usytuowanym punkcie widokowym, przy Grobie Karkonosza, a także przy Chybotku – tajemniczej skale, którą można w łatwy sposób wprawić w ruch. Według wierzeń Wałończyków, pod skałą znajduje się przejście do skarbu Ducha Gór.
Szlak Waloński ma postać pętli, nie ma więc znaczenia, w którym miejscu rozpoczniemy wędrówkę. Najwięcej turystów wchodzi jednak na trasę w Szklarskiej Porębie Średniej, przy kościele cmentarnym pw. Matki Bożej Różańcowej. Trasa dalej prowadzi obok Lipy Sądowej – drzewa, przy którym w średniowieczu odbywały się sądy. Kolejnym przystankiem jest najstarsza huta szkła w Szklarskiej Porębie. Dalej szlak prowadzi przez przepiękną dolinę Kamieńczyka, wzdłuż rzeki Kamienna, w której wodach Walończycy poszukiwali złota, kamieni szlachetnych i cennych minerałów.
Dalej znajduje się największa atrakcja turystyczna miejscowości – przepiękny Wodospad Szklarki. Z wysokością liczącą 13 metrów, jest drugim pod względem wysokości wodospadem w polskich Karkonoszach. Tuż obok znajduje się schronisko PTTK Kochanówka, w którym można zatrzymać się na odpoczynek i posiłek.
Po ok. 30 minutach od wejścia na początek Szlaku Walońskiego dochodzimy do Chaty Walońskiej – siedziby reaktywowanego w 1999 r. Sudeckiego Bractwa Walońskiego. W środku można podziwiać cenne minerały, kamienie i inne bogactwa sudeckiej ziemi. W Muzeum Ziemi Juna bliżej zapoznamy się natomiast z samymi Walończykami, ich historią i dokonaniami, a także zobaczymy bogate zbiory minerałów z Karkonoszy, Gór Izerskich i całego świata. Wizyta w kolejnym muzeum na szlaku, Wlastimilówce, to z kolei szansa na poznanie twórczości słynnego malarza, Wlastimila Hofmana.
Szlak Waloński umownie kończy się przy Złotym Widoku, najbardziej znanym punkcie widokowym w Szklarskiej Porębie. Z tego miejsca można podziwiać rozległe widoki, które sięgają od Szrenicy aż po samą Śnieżkę. Tuż obok znajduje się natomiast symboliczny Grób Karkonosza, czyli mitycznego Ducha Gór oraz skała Chybotek.