XRUN Kornatka – mimo, że dystans nie jest ultra długi, bo wynosi około 16 km, to trasę udało się zaprojektować w taki sposób, abyście doświadczyli na niej wszystkiego, co jest ważne w biegach górskich. W biurze zawodów czekać będzie na Was bufet z miejscowymi pysznościami, a na mecie w ramach posiłku regeneracyjnego kotlet schabowy i piwo.
Trasa prowadzi przez las i jest bardzo urozmaicona. Spotkacie na niej szybkie odcinki, strome podbiegi, jak i trudne technicznie zbiegi. Miejscami czeka na Was przeprawa przez jar rzeczny albo strumień. Nawierzchnia zmienia się, od ubitej drogi leśnej do błotnistej ścieżki pokrytej luźnymi kamieniami i liśćmi. Ukształtowanie terenu jest pagórkowate, a częste podbiegi i zbiegi wycisną z Was siódme poty.
Trasa prowadzi przez Pasmo Glichowca, nazywane również Pasmem Ostrysza lub Pasmem Trupielca.
Trupielec przez miejscową ludność nazywany jest Trupiarką. Nazwa szczytu związana jest z wydarzeniami z XVII wieku – na jego zboczach doszło do niewielkiej potyczki ze Szwedami. Niezagrzebane szczątki zabitych zwierzęta rozniosły po lesie. W miejscu tym długo można było trafić na ludzkie kości. Na Trupielcu znajdują się również mogiły z VII-IX wieku. Zostały odkryte w 1934 roku. Prawdopodobnie są to kurhany ciałopalne. Są trzy kurhany: jeden na szczycie, jeden 100 m pod szczytem i jeden u podnóża Trupielca. Kilkanaście mniej wyraźnych kurhanów znajduje się w rejonie skrzyżowania szlaku turystycznego z drogą łączącą Zasań i Kornatkę.
W czasie II wojny światowej w Paśmie Glichowca działały silne oddziały partyzanckie AK. Na przysiółku Sarnulki pod Glichowcem miał swoją siedzibę sztab oddziału Wincentego Horodyńskiego „Kościesza”, a na Zasańskiej Przełęczy partyzanci organizowali udane zasadzki na niemieckie oddziały.
Wszelkie informacje na temat biegu znajdziecie na stronie www.xrun.io oraz na fan page https://web.facebook.com/xrun.io/. Link do wydarzenia https://web.facebook.com/events/633419716843216/ i trasy biegu w Traseo.pl.