Cmentarze Wojenne part 3

Dodano 21 lipca 2024 przez plik GPX
Cmentarze Wojenne part 3
  • Opis
  • Mapa
  • Punkty

Kod trasy

361455
Pobierz trasę w aplikacji
Wpisz kod w wyszukiwarce

Informacje

  • Rodzaj aktywności: Rower trekkingowy
  • Stopień trudności: Średni
  • Gwiazdki:  5.4
  • Dystans: 67,4 km
  • Czas trwania: 5 h 41 min
  • Średnia prędkość: 11,82 km/h
  • Przewyższenie: 210,8 m
  • Suma podejść: 1 361,2 m
  • Suma zejść: 1 363,8 m
  • Data: 21 lipca 2024
  • Lokalizacja: Polska, małopolskie, Strzeszyn, powiat gorlicki
1846058
Kościół pw. Podwyższenia Świętego Krzyża w Olszynach
Obecna świątynia została wybudowana w 1900 r.wg. projektu L€kasza Filipiaka. Najprawdopodobniej wykorzystano materiały z poprzedniej również drewnianej świątyni.Jest to neogotycka budowla konstrukcji zrębkowej. pokryta blaszanym dachem jednokalenicowym z wieżyczką na sygnaturkę, zwieńczoną baniastym hełmem z latarnią. Sciany oszalowane deskami pionowo.
1846059
Cmentarz Wojenny nr.113 Olszyny
Cmentarz znajduje się po zachodniej stronie cmentarza parafialnego, na działce ewidencyjnej nr 1440/1.

Cmentarz ma kształt prostokąta o powierzchni ogrodzonej około 952 m². Głównym akcentem architektonicznym obiektu jest położona na najwyższym wzniesieniu pola grobowego brama, która stanowi jednocześnie pomnik centralny cmentarza. Otoczony jest ogrodzeniem z kamiennymi słupami połączonymi parami rur. Układ grobów symetryczny, rzędowy z nagrobkami w formie betonowych stel zwieńczonymi małymi żeliwnymi krzyżami maltańskimi i dwuramiennymi.Wikipedia
1846060
Stary Cmentarz w Jodłówce Tuchowskiej
Pochówki z pierwszej połowy XIX w. Większość ciekawszych nagrobków przeniesiono na cmentarz parafialny w celu ich ochrony od zniszczenia.
1846061
Murowana Kapliczka
1846062
Latarnia Lądowa
Jest to unikat w skali kraju. Latarnia lądowa na szlaku handlowym z Biecza do Krakowa. Na szczycie kamiennej wieży w daenych czasach co wieczór zapalano latarnie aby wskazywała drogę wędrowcą.Swoją funkcję pełniła do 1840 r. kiedy to Jodłówka stała się samodzielną parafią. do latarni dobudowano kaplice a na wieży umieszczono figurkę Chrystusa. Latania więc zaczeła pełnić funkcję wieżyczki drewnianej kaplicy. 1870 r. wybudowano nowy kościół pw. Michała archanioła i to on zaczął pełnićf unkcje głownej świątyni w Jodłówce. Drewnianą kapliczkę rozebrano pozostawiając jedynie wieżę z chrystusemktóra to zaczeła pełnić funkcję przydrożnej kapliczki.
1846063
Kościół pw. Świętego Michała Archanioła w Jodłówse Tucholskiej
wybudowany w 1871 r. przez żydowskiego właściciela Jodłówki Mendela Kabla, który nabyłwieś z zobowiązaniem wybudowania nowego kościoła. W 1909 r. śiątynia została powiększona a dach pokryto blachą. Jest to obiekt drewniany konstrukcji zrębowo-słupowej, orientowany, dwudzielny. Zamknięte trójbocznie prezbiterium z boczną zakrystią i znacznie szersza nawa z kruchtami do frontu i południa. Blaszany dach dwukalenicowy z wieżyczką na sygnaturkę zwieńczoną hełmem. Ściany oszalowane skośnymi deskami.

Wnętrze nakryte stropem płaskim wspartym na dwóch rzędach słupów, dzielących nawę na trzy części. Na stropie polichromia figuralna i ornamentalna z 1911 autorstwa Stanisława Gucwy, przemalowana w 1958 przez Amalię Rzepkę. W oknach cztery witraże z 1909 według projektu Stefana Matejki. Wyposażenie wnętrza pochodzi głównie połowy XIX w.: ołtarz główny z obrazem św. Michała Archanioła zabijającego smoka z 1905 i dwa ołtarze boczne, kamienna chrzcielnica, konfesjonał rokokowy z przełomu XVIII i XIX w., ambona oraz organy 6-głosowe z 1912.Kościół otoczony ogrodzeniem z muru kamiennego z dwoma bramkami. Obok wolnostojąca murowana dzwonnica typu arkadowego z lat 1873-78 z trzema dzwonami. Jeden z 1928 i dwa mniejsze z 1958 w tym jeden nazwany Józef, wykonane w pracowni Felczyńskiego w Przemyślu.Wikipedia
1846064
Cmentarz Wojenny nr.151 w Lubaszowej
Cmentarz znajduje się na stromej skarpie przy drodze z Siedlisk przez Lubaszową do Jodłówki Tuchowskiej[2]. Połączony jest z tą droga wysokimi betonowymi schodkami. Zaprojektowany został przez Heinricha Scholza na planie nieregularnego wieloboku. Wejście przez dwuskrzydłową żelazną furtkę osadzoną na murowanych z kamienia słupkach. Ogrodzenie cmentarza stanowi mur z kamieni łupanych nakryty betonowym daszkiem. Głównym elementem dekoracyjnym jest umieszczony na podwyższonym tarasie we wnęce ogrodzenia solidny betonowy krzyż z napisem 1914–1915. Znajduje się po przeciwległej stronie od wejścia. Nagrobki żołnierzy umieszczone są w czterech rzędach po obydwu stronach ścieżki wiodącej od furtki wejściowej do krzyża. Są to betonowe stele z żeliwnymi krzyżami dwóch rodzajów: jednoramiennymi krzyżami łacińskimi i dwuramiennymi krzyżami lotaryńskimi.W 36 grobach pojedynczych pochowano tu pięciu żołnierzy austro-węgierskich, 30 żołnierzy rosyjskich oraz jednego żołnierza niemieckiego. Zginęli w dniach 3–5 maja 1915 r. podczas bitwy pod Gorlicami[3]. Zidentyfikowano tylko kilku żołnierzy. Znanych z nazwiska jest trzech, a dwóch z przynależności. Dwóch z armii austro-węgierskiej walczyło w 98. pułku piechoty z Wysokiego Myta w Czechach, 1 Niemiec w 3 pułku huzarów gwardii. Wśród poległych żołnierzy rosyjskich byli kozacy i żołnierze 180. windawskiego pułku piechoty. Austriacy uznali ten cmentarz za udany obiekt i znalazł się on na pocztówce propagandowej, którą już w trakcie trwania wojny wydawał wiedeński Komitet Opieki Nad Grobami Wojskowymi. Zyski z jej sprzedaży przeznaczono na opiekę i upiększanie cmentarzy w Galicji Zachodniej[5]. Austriacy wykonali cmentarz bardzo solidnie i z trwałych materiałów, jednak z czasem ulegał on naturalnemu niszczeniu przez czynniki środowiska i roślinność. Po II wojnie światowej nie dbano o cmentarze z I wojny. Dopiero po 1990 roku poddano go gruntownemu remontowi, m.in. wycięto drzewa, wyrównano teren itd. Po remoncie cmentarz wyglądał doskonale[4]. Jednak w 2015 r. jest już trochę gorzej; furtka wyłamana, stele i mury porastają mchem, wskutek osunięcia ziemi pękł mur ogrodzenia i pochyliły się słupki bramy wejściowej. Wikipedia
1846065
Piesza Kładka nad Białą
1846066
Przejazd pod torami
1846067
Cmentarz Wojenny nr.153 w Siedliskach
Cmentarz wojenny nr 153 w Siedliskach jest niewielkim (tylko ok. 80 m2), zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej.
Znajduje się na niewielkiej skarpie przy bocznej drodze odchodzącej od stacji kolejowej w Siedliskach na północny zachód, na wzgórze Wału. Drogą tą prowadzi znakowany szlak rowerowy. Cmentarz znajduje się w odległości około 200 m od stacji, pomiędzy domami, na prawej skarpie tej drogi.

Zaprojektowany został przez Heinricha Scholza na planie prostokąta i jest wyjątkowo oryginalny – swoim wyglądem nie przypomina żadnego z 400 galicyjskich cmentarzy I wojny. Nagrobki zostały wykonane w formie drewnianych stel zwieńczone małym kutym krzyżem z tabliczką emaliowaną. Wejście zamykane jest jednoskrzydłową, drewnianą furtką.
Ogrodzony był drewnianym płotem sztachetkowym. Jako pomnik centralny wykorzystano duże drzewo rosnące na środku. Cmentarz uległ jednak całkowitemu zniszczeniu. Odremontowano go w 1997 r. Drzewa na środku już nie ma.
W 10 grobach pojedynczych pochowano tu 5 żołnierzy z armii austro-węgierskiej i 5 z armii rosyjskiej.
1846068
Cmentarz Wojenny nr.148 w Chojniku
Cmentarz wojenny nr 148 w Chojniku – jest zabytkowym cmentarzem z I wojny światowej.
Zaprojektowany przez Heinricha Scholza.
Cmentarz założony jest na planie zbliżonym do wydłużonego prostokąta o ściętych zachodnich narożach i ogrodzony betonowymi słupkami, które pierwotnie były połączone metalowymi rurami. Wejście, znajdujące się od strony wschodniej i ujęte w betonowe słupy, zamykane jest trójdzielnymi wrotami z metalowych prętów. Główny element cmentarza stanowi betonowy krzyż, osadzony na stopniowanym postumencie. Mogiły po obu stronach głównej alei, na mogiłach betonowe cokoliki z tabliczkami imiennymi na licu i krzyżami żeliwnymi.

Na cmentarzu znajdują się nagrobki w formie:
– krzyży lotaryńskich z płaskownika, osadzonych na zwężających się ku górze betonowych postumentach,
– żeliwnych krzyży łacińskich z datą „1915”, osadzonych na zwężających się ku górze betonowych postumentach,
– żeliwnych krzyży łacińskich z tarczą na przecięciu ramion, osadzonych na zwężających się ku górze betonowych postumentach,
– betonowych steli w kształcie trapezu, zwieńczonych małymi, żeliwnymi krzyżami lotaryńskimi,
– betonowych steli w kształcie trapezu, zwieńczonych żeliwnymi krzyżami maltańskimi z motywem wieńca laurowego.

W 5 grobach zbiorowych i 29 pojedynczych pochowano tu 40 żołnierzy austro-węgierskich i 20 żołnierzy rosyjskich. Cmentarz zaniedbany, trudno dostępny, brak oznakowań - maj 2016
1846069
Cmentarz Wojenny nr.147 Golanka
Cmentarz wojenny nr 147 w Golance jest cmentarzem z I wojny światowej, znajdujący się w miejscowości Golanka, w gminie Gromnik, powiecie tarnowskim, województwie małopolskim. Projektował H.Scholz.
Cmentarz znajduje się w lesie, na południowych zboczach wzgórza nad rzeką Biała. Cmentarz założony został na planie półkola i był ogrodzony drewnianym, sztachetowym płotem. Wejście, znajdujące się od strony południowej, ujęte jest w dwa betonowe słupy. Cmentarz składa się z dwóch tarasów oddzielonych od siebie murem oporowym. Na wyższym tarasie znajduje się pomnik w formie dużego, betonowego krzyża umieszczonego na zwężającym się ku górze, stopniowanym postumencie.

Nagrobki rozmieszczone są w trzech rzędach, promieniście względem pomnika oraz w jednym rzędzie wzdłuż linii prostej za pomnikiem. Mają one formę:
– krzyży z płaskownika z glorią wokół przecięcia ramion, osadzonych na zwężających się ku górze betonowych postumentach,
– dużych żeliwnych, ażurowych krzyży lotaryńskich, osadzonych na zwężających się ku górze betonowych postumentach,
– dużych, żeliwnych, ażurowych krzyży łacińskich z motywem miecza, osadzonych na zwężającym się ku górze, betonowych postumentach,
– zakończonych łukiem, zwężających się ku górze steli o profilowanych krawędziach ramion, zwieńczonych małym żeliwnym krzyżem lotaryńskim.

Na nagrobkach umieszczone są emaliowane tabliczki z informacjami o pochowanych.
W 8 grobach zbiorowych i 49 pojedynczych pochowano tu 74 żołnierzy austro-węgierskich i 34 żołnierzy rosyjskich. Łącznie 108 żołnierzy. Zidentyfikowano 43 żołnierzy austro-węgierskich. Walczyli oni głównie w 80 Pułku Piechoty, który nosił imię Wilhelm Ernst Großherzog v. Sachsen-Weimar-Eisenach, Herzog zu Sachsen. Ich okręgiem uzupełnień był Złoczów. Byli to Rusini (68%) i Polacy (25%). Wszyscy zginęli 2 maja 1915 r. Ponadto przy części poległych widnieje data śmierci 28.12.1914 r. Trzej żołnierze należeli do 31 Pułku Piechoty k.k. Landwehry, przemianowanego później na 31 Schützen-Regimenter Teschen. Wśród poległych żołnierzy rosyjskich zidentyfikowano tylko trzech.

W 1915 r. po wygranej bitwie pod Gorlicami i przepędzeniu Rosjan dalej na wschód, monarchia austro-węgierska przystąpiła do budowy cmentarzy. Po II wojnie światowej nie dbano niestety o cmentarze z I wojny. Ulegały naturalnemu niszczeniu przez czynniki przyrody, zdarzały się także akty wandalizmu. Cmentarz nr 147 zachował się w dość dobrym stanie, wymaga jednak remontu. Stan w maju 2016 roku: brak ogrodzenia (zachowały się z niego tylko dwa pochylone słupki bramki wejściowej), betonowe stele pochylone i zarastające mchami i glonami, krzyże rdzewieją, ich część jest odłamana, tabliczki imienne są ledwie czytelne. Planowany jest remont cmentarza.Sekowa info.
1846070
Kościół pw. Miłosierdzia Bożego w Rzepienniku Strzyźewskim
Jest to świątynia wzniesiona w 1947 roku z inicjatywy księży Bochenków i fundacji mieszkańców wsi. Autorem projektu świątyni jest architekt Zbigniew Rzepecki, natomiast pracami budowlanymi kierował budowniczy Adolf Boratyński. Poświęcony został przez bpa Jana Stepę 26 czerwca 1949[2].

Kościół został wzniesiony w stylu modernistycznym, jest budowlą murowaną, wybudowaną z kamienia, cegły i betonu i otynkowaną. Świątynia składa się z nawy otoczonej przybudówkami i otwartymi wnękami oraz z wieży wtopionej w korpus. Wieża została wzniesiona na planie kwadratu i nakrywa ją dach namiotowy. Z przodu przez całą jej wysokość biegnie półkolista płycina z prostokątnym oknem w górnej części. Elewacje boczne oraz elewacja tylna przeprute są potrójnymi prostokątnymi oknami. Nawę nakrywa stromy dach dwuspadowy, natomiast przybudówki i wnęki nakrywają dachy jednospadowe. Wewnątrz nawa nakryta jest sklepieniem kolebkowym umieszczonym na podciągach żelbetowych. Polichromia wnętrza o charakterze dekoracyjno-ornamentalnym, została wykonana w 1955 roku przez Felicję Curyło, Felicję Kosiniak i Marię Wojtyłę - malarki ludowe ze wsi Zalipie[3].

W świątyni znajdują się trzy ołtarze z ok. 1958 r., a w nich rzeźby: w głównym Chrystus Frasobliwy, w bocznych Zwiastowanie i św. Józef, wykonał Jerzy Bandura. Wystrój całego kościoła oraz chrzcielnicę kamienną, ambonę żelbetową i inne sprzęty drewniane są projektu Zbigniewa Rzepeckiego. Płaskorzeźby drogi krzyżowej i tajemnic różańcowych wykonał Józef Janos. Kamienne figury św. Piotra i Pawła oraz płaskorzeźbę Matki Boskiej Bolesnej projektowali i wykonali Bogdana i Anatol Drwalowie. Wikipedia
1846071
Cmentarz Wojenny nr.114 w Rzepienniku Strzyżewskim
Cmentarz wojenny nr 114 w Rzepienniku Strzyżewskim jest austriackim cmentarzem wojennym z okresu I wojny światowej, wybudowany na terenie jego okręgu IV Łużna wg. projektu Jana Szczepkowskiego.
Ten stosunkowo duży cmentarz jest kwaterą wojenną na cmentarzu parafialnym. Ma kształt prostokąta. Jest ogrodzony dzięki betonowym słupkom, połączonych ze sobą parą żelaznych rur, jedynie w narożach cmentarza wybudowano fragmenty muru. I tam też znajdują się kamienne ławeczki. Na jego obszar prowadzą dwa wejścia. Jedna bramka od strony jaru- wejście po kilkunastu zawijanych schodkach, a drugie od cmentarza parafialnego. Obecnie w dwóch górnych rogach cmentarza od głównej alejki usunięto część ogrodzenia, aby zrobić miejsce na kontenery ze śmieciami!!. Brak jest też bramek wejściowych, pozostały tylko puste miejsca.Na środku cmentarza znajduje się główny element kwatery, stanowi wysoki obelisk z kamienia ciosanego na trójstopniowej betonowej podstawie. We wnęce na frontowej ścianie obelisku umieszczony jest betonowy krzyż łaciński.

Na polu grobowym znajdują się nagrobki wzdłuż linii promienistych. Przed pomnikiem centralnym stoi rząd nagrobków oficerskich, wszyscy czterej w stopniu porucznika z armii austriackiej. Te mogiły to betonowe cokoliki, a na nich krzyże żeliwne, z glorią na skrzyżowaniu ramion. Pozostałe mogiły to proste betonowe stele z krzyżami na froncie, niefortunnie pomalowane na biało. Brak jakichkolwiek jest tabliczek imiennych.

W 7 grobach zbiorowych i w 132 pojedynczych pochowano 148 żołnierzy w tym: 18 żołnierzy z armii austro-węgierskiej, 129 z armii rosyjskiej i jednego o nieustalonej przynależności armijnej. Znane są nazwiska 57 pochowanych. Żołnierze polegli w grudniu 1914 r i w kwietniu 1915 r.
Cmentarz na ogół zadbany, choć wymaga drobnych napraw - zamontowanie podwójnych rur w ogrodzeniu, które zostało wcześniej Sękowa info.
1846072
Pomnik Poległych Partyzantów
Pomnik poległych partyzantów z Oddziału Reggina II wchodzących w skład batalionu Barbara.
1846073
Cmentarz Poległych Partyzantów
Cmentarz żołnierzy Armii Krajowej z Oddziału "Regina II" poległych w walce z niemieckim okupantem w czasie II Wojny Światowej. Bardzo ładnie utrzymany.
1846074
Mogiła Zbiorowa Żydów w lesie Dąbry
Miejsce pochówku 364 Żydów zamordowanych przez Gestapo podczas II Wojny Światowej. Niestety to wszystkie informacje, jakie są o tym miejscu. Do cmentarza można dotrzeć idąc kilkaset metrów leśną ścieżką z cmentarza żołnierzy AK. Skręcając w prawo przed znakiem informacyjnym wchodzimy w las i po parudziesięciu metrach docieramy do mogiły
1846075
Punkt Serwisowy Rowerów
Punkt Serwisowy Rowerów.Ławeczki aby odpocząć, klucze, pompka a nawet dwa gniazdka do ładowania USB
Trzecia wycieczka rowerowa głównie po okolicznych cmentarzach wojennych oraz drewnianych kościolach i cerkwiach. Na pierwszy punkt obieram Cmentarz wojenny nr. 113 w Olszynach. Znajduje się on obok cmentarza parafialnego. Wejście na cmentarz przez charakterystyczny łuk. Przed cmentarzem przejeżdżałem przy drewnianym kościele z 1900 r. w Olszynach. Trwało jednak nabożeństwo więc pstrykłem tylko jedną fotkę z daleka. Następnie udałem się dość przyjemną boczną asfaltówką do Jodłówki Tuchowskiej. Tam praktycznie w jednym miejscu znajdują się trzy ciekawe rzeczy. Najbardziej ciekawą jest ewenement w skali Polski Lądowa Latarnia. Istnieje legenda że latarnia powstała po tym jak zbładzila tutaj Królowa Jadwiga. W pobliżu znajduje się też dośc duża murowana kapliczka przydrożna oraz stary trochę zarośnięty cmentarz. Kolejny przystanek kilka kilometrów dalej przy drewnianym koście z 1971 r. pw. św. Michala Archanioła w Jodłówce Tuchowskiej. Tym razem mimo niedzieli trafiłem na przerwe w nabożeństwie więc zajżałem do środka. 20 pierwszych kilometrów za mną, jadę dalej.Tuż przy głównej drodze miedzy Jodłówka a Lubaszową znajduję kolejny cmentarz wojenny nr. 151 w Lubaszowej. Niestety cmentarz leży na osuwisku i obecnie jest tam zakaz wstępu. Cżęść schodów uległa osunięciu oraz mur uległ pęknięciu. Kolejny cmentarz wojenny na trasie to cmentarz nr. 153 w siedliskach. Jest to chyba najmniejszy cmentarz jaki odwiedziłem dotąd. około 80 m2 i charakterystyczne odnowione drewniane krzyże. Aby tam dojechać przjechałem przez rzekę Białą pieszą kładką a następnie tunelem pod torami kolejowymi. Sympatyczny kawalek. Dwa ostatnie cmentarze mimo że są blisko drogi łatwo je minąć zwłaszcza gdy się szybko jedzie. Koleny cmentarz na mojej trasie to nr, 148 w Chojniku. Najlepiej do niego dojechać drogą 977. Ja pojechałem trochę na około bądź skrótami, jak kto woli, ale było tam trochę pod górkę i trochę taką drogą przez łąke. Cmentarz w Chojniku leży nico z boku drogi i nie ma tam żadnego drogowskazu. Trzeba iść około 150 metrów skrajem łąki i takiego malego lasku aby do niego się dostać. Następny cmentarz nr. 147 znajduje się na wzgórzu Golanka. Mimo nowego asfaltu cięzko tam dojechać bo jest trochę stromo. Sam cmentarz jest dużo ładniejszy niż ten w Chojniku. Jako że już tu jestem, wieżdżam czy też raczej wprowadzam rower na Golanke 351 m.n.p.m.. Następnie zjeżdżam dość wyboistą drogą jak na moją starą szosówkę. Kolejnym Cmentrarzem Wojennym miał być ten w Rzepienniku Marciszewskim nr. 115. Aby do niego dojechać musiałem zjechać z głównej drogi 980 Gromnik- Biecz.Powinien się on znajdować w niedużym lasku jedna droga która być może do niego prowadzila była zbyt zarośnięta. tak więc ten punkt pominołem. Sam cmentarz z informacji w internecie też jest dość zaniedbany. Z Rzepiennika Marciszewsiego jadę dalej w kierunku Biecza do Rzepiennika Strzyżewskiego gdzie zatrzymuję się na moment przy kościele pw. Miłosierdzia Bożego. Właśnie rozpoczyna się msza więc jedynie co oglądam to park przy kościele z kamiennymi kapliczkami. Nieco dalej, przy cmentarzu komunalnym znajduje się również Cmentarz Wojenny nr. 114. Głownym elementem jest stojący w centrum kamienny obelisk. Same nagrobki są mniej ciekawe, proste i male. Zmieniam kierunek i z cmentarza udaję się w kierunku Ciężkowic. Jest to niestety kolejny dość mocny podjazd. Nastepnie zjazd fajnym wąskim asfaltem do lasu Dąbry. Przy wjeździe do lasu znajduje się Cmentarz Poleglych Partyzantów AK z oddziału Regina II a tuż przed lasem pomnik ku ich pamięci z tablicami informacyjnymi o przebiegu bitwy. Przez las zjeżdżam trochę ekstremalnym jak na moją szosówkę zjazdem. Gdyby był to MTB to super by się jechalo. W polowie lasu znajduję się również zbiorowa mogiła wymordowanych przez nazistów Żydów. Jest to ostatni cmentarz tego dnia cmentarz. Pora wracać. Jeśli ktoś chce zrobić mniejsze kółko . Może zacząć od razu w Olszynach przy kościele i z lasu w Dąbrach gdzie znajdował się ostatni cmentarz, wrócić przez Rzepiennik Strzyżewski bądź Rzepiennik Biskupi do Olszyn. Ja jeszcze wracając przejechałem przez Turzą. Następnie drogą widokową przez Moszczenice. Na skrzyżowaniu Widokowej i Brzozowej w Moszczenicy przed Kwiatonowicami, znajduję się punkt serwisowy dla rowerów z pompką, kluczami i nawet gniazdami USB do ładowania np. telefonu. To tak dla info..

Film z trasy

brak wystarczającej ilości ocen

Skomentuj

Zaloguj się, aby komentować i oceniać trasy
Moja mapa 0

Dbamy o Twoją prywatność

W celu zapewnienia naszym użytkownikom usług na możliwie najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Uzyskujemy dostęp i przechowujemy informacje na urządzeniu oraz przetwarzamy dane osobowe, takie jak unikalne identyfikatory i standardowe informacje wysyłane przez urządzenie czy dane przeglądania w celu wyboru oraz tworzenia profilu spersonalizowanych treści i reklam, pomiaru wydajności treści i reklam, a także rozwijania i ulepszania produktów. Za zgodą użytkownika nasze aplikacje korzystają z precyzyjnych danych geolokalizacyjnych.

Kliknięcie w przycisk "Akceptuję", oznacza wyrażenie zgody na przetwarzanie danych zgodnie z powyższym opisem. Dokładne zasady zostały opisane w naszej Polityce Prywatności.

Beta